رسانه خبری پیامِ ایرانی

بحران کرونا؛ در مرکز شیوع ویروس در اکوادور تابوت نایاب شد | جهان | DWبحران کرونا در هر گوشه جهان به شکلی بر سر شهروندان آوار می‌شود؛ در برخی کشورها مانند ایتالیا و اسپانیا چند صد کشته در روز فراتر از امکانات موسسه‌های خاکسپاری و تدفین مردگان است، در کشور مانند اکوادور با جمعیتی به مراتب کمتر هنوز تعداد قربانیان آنچنان افزایش نیافته اما دفن همه آنها به معضل تبدیل شده است.

شهر گوایاکیل با اندکی بیش از دو و نیم میلیون جمعیت بزرگترین شهر اکوادور به شمار می‌رود و حدود یک ششم کل شهروندان این کشور را در خود جا داده است؛ این شهر کانون شیوع ویروس جدید کرونا در اکوادور است.

اکوادور با ثبت رسمی ۳۶۰۰ مورد شناسایی شده ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و ۱۸۰ مورد مرگ بر اثر آن یکی از کشورهای آمریکای لاتین با بیشترین تعداد مبتلایان محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لنین مونرو، رئیس جمهوری اکوادور می‌گوید تعداد واقعی قربانیان ویروس کرونا در این کشور بسیار فراتر از آمار رسمی است زیرا ماموران روزانه “صدها جسد” را از خانه‌ها جمع‌آوری می‌کنند که مردم به دلیل محدودیت‌های شدید و قرنطینه امکان خاکسپاری آنها را ندارند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بنابر این گزارش شهردار گوایاکیل می‌گوید در مراکز درمانی شهر سه کانتینر مجهز به تجهیزات سرمایشی برای نگهداری اجساد تا زمان آماده شدن گورها قرار گرفته که طول بزرگ‌ترین آنها حدود ۱۲ متر است.

کمبود تابوت، ثبت محل دفن قربانیان

رویترز می‌گوید یکی از مشکلاتی که دفن تمام قربانیان در گوایاکیل را به تعویق می‌اندازد کمبود تابوت به اندازه کافی است. مسئولان محلی گفته‌اند خاکسپاری قربانیان بیماری کووید ۱۹ مطابق با پروتکل‌های سازمان بهداشت جهانی انجام می‌شود.

با آغاز گسترش ویروس کرونا در اکوادور خروج شهروندان از خانه مگر در موارد بسیار استثنایی و اضطراری ممنوع شد. به همین دلیل کار جمع‌آوری جانباختگان بیماری کووید ۱۹ توسط مسئولان محلی سازمان داده می‌شود.

دولت اکوادور برآورد می‌کند شمار قربانیان در این منطقه بندری به بیش از سه هزار و پانصد نفر برسد. دولت لنین مونرو وعده داده با راه‌اندازی یک سیستم جدید دیجیتالی تمام خانواده‌ها امکان یابند از محل دفن بستگان خود با خبر شوند.

موسسه امنیت اجتماعی اکوادور روز شنبه اعلام کرد که بیمارستان‌های شهر برای حفاظت از کادر درمانی و جلوگیری از سرایت بیشتر ویروس کرونا ضدعفونی شده و این کار ادامه خواهد داشت.

عذرخواهی دولت به خاطر اجساد رها شده

در این میان امکانات دولت برای جمع‌آوری جسد قربانیانی که در خانه‌ها جان سپرده‌اند کافی نبوده و شماری از ساکنان گوایاکیل با انتشار عکس‌ها و ویدئوهایی از اجساد در شبکه‌های اجتماعی، که در مواردی در خیابان رها شده‌اند از دولت انتقاد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اوتو سونن‌هولزنر، معاون رئیس جمهوری اکوادور روز یک‌شنبه به طور رسمی از شهروندان عذرخواهی کرد و در بیانیه‌ای با اشاره به اجساد رها شده گفت: «ما تصاویری از رویدادهایی دیدیم که هرگز نباید اتفاق می‌افتاد.»

تا کنون نیروهای ارتش و پلیس حدود ۱۵۰ جسد را از خانه‌ها و خیابان‌های بندر گوایاکیل جمع‌آوری کرده‌اند اما هنوز مشخص نیست علت مرگ چه تعداد از آنها ابتلا به بیماری کووید ۱۹ بوده است.

یکی از سخنگویان دولت می‌گوید موسسه‌های خاکسپاری و تدفین مردگان به دلیل مقررات منع رفت و آمد، امکان انتقال اجساد در روزهای اخیر را نداشته‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

مطابق فهرستی که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز منتشر می‌کند تا ظهر دوشنبه، ۱۸ فروردین بیش از یک میلیون و ۲۸۰ هزار نفر در ۱۸۳ کشور جهان به ویروس جدید کرونا مبتلا و نزدیک به ۷۰ هزار نفر بر اثر بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

بسیاری از کشورهای پیرامونی، نظیر اغلب کشورهای آمریکای لاتین به دلیل کمبود امکانات، ضعف زیرساخت‌ها و ناکارآمدی دستگاه دولتی تا کنون برای آزمایش و شناسایی تعداد واقعی مبتلایان و درمان آنها با مشکلات زیادی روبرو بوده‌اند.

بر همین اساس برآورد دقیق میزان شیوع ویروس کرونا در این کشورها کار ساده‌ای نیست؛ به ویژه آنکه برخی کشورها مانند اکوادور با مقررات سخت‌گیرانه، مانند منع کامل تردد شبانه، در جمع‌آوری و دفن قربانیان نیز با معضل جدیدی روبرو شده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.