رسانه خبری پیامِ ایرانی

 جان مردم: موضوع تازه‌ای برای اختلافات جناحی در ایران


Share

دو نشست خبری در تهران بیش و کم همزمان برگزار شد. در یکی از این دو نشست، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه گفت: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم وگشایش کسب وکارها حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد. در نشست بعدی، علی ربیعی، سخنگوی دولت بدون آنکه از رئیسی نام ببرد، پاسخ داد: ما از روز اول فاصله‌گذاری را بیان کردیم. این استراتژی تعطیل‌بردار نیست. همه تلاش ما حفظ جان مردم است.

حسن روحانی و ابراهیم رئیسی: متولیان جان مردم. مجلس هم ساز خودش را می‌زند: طرح سه فوریتی قرنطینه کشور

در فاصله بین یکم بهمن تا ۸ اسفند ۹۸ که همه‌گیری کووید ۱۹ در قم آغاز شد و به گیلان و سپس به تهران و خراسان سرایت کرد، رهبر جمهوری اسلامی، متولیان حرمین و همینطور ائمه جماعت و جمعه از هر فرصتی برای انکار همه‌گیری استفاده می‌کردند. وزارت بهداشت اما سرانجام موفق شد حرم‌های معصومه و رضوی، نمازهای جمعه و جماعت را تعطیل و غربالگری را آغاز کند. حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی روز گذشته (یکشنبه، ۱۷ فروردین) اعلام کرد کسب و کارها در ایران در شرایط محدود می‌توانند فعالیت‌های خود را آغاز کنند. وزارت صنعت هم رسما به واحدهای تولیدی اعلام کرده است که می‌بایست فعالیت‌های خود را از سر بگیرند. روحانی که از پیامدهای اقتصادی بحران کرونا در کشور واهمه دارد، حالا از «بازگشایی» پلکانی ادارات و واحدهای تولیدی صحبت می‌کند.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه دوشنبه ۱۸ فروردین در یک نشست خبری گفت:

«اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم وگشایش کسب وکارها حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد.»

روز گذشته سعید نمکی، وزیر بهداشت در نامه‌ای به روحانی هشدار داده بود که هر گونه تصمیم «آتش به اختیار» توسط هر یک از دستگاه‌های دولتی، غیردولتی، فرهنگی، مذهبی و غیره که مورد تأیید نباشد، آسیب‌های جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت.

ابراهیم رئیسی، بدون اشاره به این نامه با گوشه‌چشمی به اختلافات در درون هیأت دولت درباره بازگشایی مشاغل گفت:

«نباید در اخبار منتشره از تصمیمات اجرایی تناقض باشد تامردم دچارسردرگمی نشوند.»

 این سخنان بی‌پاسخ نماند. علی ربیعی، بیش و کم همزمان در یک نشست خبری که به شکل مجازی در جمع خبرنگاران برگزار شد گفت:

«استراتژی اصلی ما اصل بودن حفظ جان انسان‌هاست جایگزینی برای این وجود ندارد اگر برخی از تعابیری استفاده می‌کنند که اولویت‌ها دارد تغییر می‌کند، خطاست همه تصمیمات برای حفظ جان مردم است.»

ربیعی در ادامه این سخنان افزود:

«ما از روز اول فاصله‌گذاری را بیان کردیم زیاد گفته نشد اما در عمل تعطیلی مدارس، ترددها و مراکز آموزشی و ورزشی و مذهبی را دنبال کردیم الان اعلام می‌کنم این استراتژی تعطیل‌بردار نیست همه تلاش ما حفظ جان مردم است. طرح فاصله‌گذاری فیزیکی هم طرح دولت است.»

این سخنان را می‌توان به این شکل تعبیر کرد: این دولت بود که برخلاف نظر نیروهای تندرو، برای حفظ جان مردم اماکن مذهبی را بست و حالا همین دولت است که مشاغل و واحدهای تولیدی را بازگشایی می‌کند. ربیعی تأکید کرد که دولت از نظر کارشناسان استفاده کرده است.

فرمانده مقابله با کرونا در تهران روز دوشنبه اعلام کرد که تعداد مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌ها ۲۵ درصد افزایش یافته است. در این میان مجلس هم ساز دیگری می‌زند: طرح سه فوریتی قرنطینه یک ماهه کشور.

بیشتر بخوانید:

ارائه طرح سه‌فوریتی قرنطینه یک ماهه کشور در مجلس

 

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.