رسانه خبری پیامِ ایرانی

طالبان خواهان رهایی ‘پانزده فرمانده جنگی’؛ دولت: ‘دست‌شان به خون آغشته’ است، نمی‌شود


زندانیان طالبان

Image caption

در ماه جوزا/خرداد سال گذشته، دولت افغانستان حدود ۹۰۰ زندانی طالبان را از زندان‌های این کشور آزاد کرد

یک روز پس از انتقاد طالبان از رها نشدن زندانیان‌شان به اساس توافقنامه صلح این گروه با آمریکا، حکومت افغانستان می‌گوید این گروه خواهان رهایی پانزده فرمانده جنگی خود است.

عبدالمتین بیگ، رئیس اداره مستقل ارگان‌های محلی امروز دوشنبه ۱۸ حمل/فروردین در یک نشست خبری با اشاره به فهرست پانزده نفری که هیات طالبان برای رهایی زندانیان‌شان در مرحله اول پیشکش کرده، گفت: “یک تعداد این زندانی‎ها مشکل بسیار جدی دارند. در حملات انتحاری دست داشتند. حملات به ریاست هواشناسی، به هتل کانتیننتال، حمله به شفاخانه امنیت ملی. عملا دست‌شان به خون ملت ما آغشته است.”

به گفته او، حکومت برای آغاز روند صلح آمادگی برای رهایی چهارصد زندانی طالبان با خطر کمتر دارد اما طالبان اصرار به رهایی این پانزده نفر دارد.

آقای بیگ گفت: “لجاجت حد و حدود دارد. هر چیزی را نمی‌توانیم تحمل کنیم. ما می‌خواهیم صلح بیاید… آماده‌ایم زندانیانی را رها کنیم که خطر کمتر به جامعه دارد. اگر طالب واقعا صلح می‌خواهد چرا لبیک نمی‌گوید؟ اول سر ما فرماندهان جنگ خود را رها می‌کند، قاتلین ملت را می‌خواهد که برود یک ولایت را سقوط بدهد، مردم از ما سوال می‌کنند.”

او همچنین تاکید کرد که رهایی زندانیان طالبان از تعهدات حکومت افغانستان نبوده و حکومت به خاطر صلح خواهی مردم، انعطاف نشان داد و حاضر شد مشروط به کاهش خشونت‌ها و به شکل مرحله وار، زندانیان این گروه را رها کند.

اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر می‌گوید این پانزده نفر شامل فهرست پنج هزار زندانی هستند که قبلا با حکومت افغانستان شریک شده است و رهایی آنها برای کمک به تیم فنی طالبان برای شناسایی سایر زندانیان لازمی است.

او تاخیر در روند رهایی زندانیان را تاخیر در آغاز روند گفت‌وگوهای بین‌الافغانی خواند.

روز گذشته گروه طالبان در یک اعلامیه گفته بود که این گروه تاکنون به موافقتنامه صلح با آمریکا پایبند بوده اما بسیاری از مواد این سند از سوی حکومت افغانستان و نیروهای آمریکایی عملی نشده است.

طالبان مدعی است که رهایی پنج هزار زندانی این گروه که بخشی از این توافقنامه است بارها از سوی حکومت افغانستان به بهانه‌های مختلف به تاخیر افتاده است.

طالبان در این اعلامیه از آمریکا خواسته که خودشان و همکاران‌شان متوجه رعایت کامل توافقنامه صلح باشند در غیرآنصورت آنها نیز به واکنش متقابل مجبور خواهند شد.

Image caption

حکومت برای آغاز روند صلح آمادگی برای رهایی چهارصد زندانی طالبان با خطر کمتر دارد

سفر تیم فنی طالبان به کابل برای رهایی زندانیان

سه شنبه هفته پیش ۱۲ حمل، طالبان اعلام کرد که هیات سه نفری از این گروه برای رهایی زندانیان‌شان به کابل سفر کرده است.

شورای امنیت ملی افغانستان روز بعد این خبر را تایید کرد و گفت دیدار تیم‌های فنی دو طرف با هم آغاز شده و بحث روی چگونگی رهایی زندانیان جریان دارد.

پیش از این دیدارهای رو در رو، نمایندگان دو طرف سه نشست از طریق کنفرانس ویدئویی داشتند.

پس از اعلام توافق طرفین برای رهایی نخستین گروه از زندانیان طالبان در دومین دور این نشست‌ها، شورای امنیت ملی افغانستان گفت که آزادی زندانیان مطابق با فرمان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور صورت خواهد گرفت و نخست صد نفر از زندانیان طالبان با درنظرداشت سن، وضعیت بهداشتی و آسیب پذیری آنها در برابر ویروس کرونا رها خواهند شد.

حق نشر عکس
AFP/Getty

Image caption

امضای توافقنامه آمریکا و طالبان، هتل شرایتون در دوحه قطر

رهایی زندانیان طالبان

رهایی پنج هزار زندانی طالبان از سوی دولت و یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان، بخشی از توافقنامه صلح طالبان و آمریکا بود که به تاریخ دهم حوت/اسفند به امضا رسید. قرار بود این روند در ده روز پس از امضای این توافقنامه عملی شود.

آقای غنی نخست اعلام کرد که هیچ تعهدی به رهایی این زندانیان ندارد. او تاکید کرد که این موضوع می‌تواند شامل روند گفت‌وگوهای صلح شود و بعدا با به میان آمدن اعتماد بین طرفین، عملی شود.

اما او در روز مراسم تحلیف خود اعلام کرد که به شیوه‌ای دست یافتند که رهایی این زندانیان می‌تواند کاهش خشونت‌ها را به دنبال داشته باشد و به زودی فرمان رهایی آنها را صادر خواهد کرد.

او روز بعد فرمانی را صادر کرد که زندانیان طالبان در چند مرحله و بعد از تضمین دادن از این که دوباره به جنگ نمی‌روند، رها شوند اما طالبان این را نپذیرفته و گفتند به اساس توافقنامه‌شان با آمریکا خواهان رهایی یکجای و بدون قید و شرط زندانیان‌شان هستند.

پس از آن نشست‌های طرفین از طریق کنفرانس‌های ویدئویی آغاز شد که به دنبال آن هیات طالبان به کابل آمد.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان

جزئیات فرمان غنی در مورد رهایی زندانیان طالبان

فرمان آقای غنی برای رهایی پنج هزار زندانی طالبان به تاریخ ۲۰ اسفند/حوت صادر شد.

در این فرمان آمده که در مرحله اول و قبل از آغاز مذاکرات بین الافغانی، رهایی ۱۵۰۰ زندانی طالبان، روزانه صد زندانی با توجه به سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقیمانده‌شان آغاز خواهد شد.

به اساس فرمان آقای غنی، بعد از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان حکومت و طالبان، هر دو هفته به تعداد ۵۰۰ تن زندانی طالبان که مجموعا به ۳۵۰۰ نفر می‌رسد مشروط به این که سطح خشونت‌ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها گردند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.