رسانه خبری پیامِ ایرانی

یک شهروند کُرد پس از بازداشت زیر شکنجه نیروهای امنیتی در تهران به قتل رسید


 

حمایت از هەنگاو

هه‌نگاو: یک جوان کُرد اهل شهرستان دیواندره که توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده بود، پس از سه روز زیر شکنجه به قتل رسید.

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، ساعت ۵ بعدظهر روز دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ (۱ فوریه ۲۰۲۱)، نیروهای امنیتی تهران در مترو بازار تهران یک شهروند کُرد را با هویت “مهرداد طالشی”  ۲۱ ساله و اهل شهرستان دیواندره همراه با فرد دیگری بازداشت و به کلانتری ۱۱۳ و پس از یک ساعت به کلانتری ۱۱۵ منتقل کرده‌اند.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده طالشی، ساعت ۱۰ شب همان روز مهرداد طالشی به آگاهی شاپور منتقل شده و همانجا زیر شکنجه به قتل رسیده به طوری که آثار ضرب و شتم بر روی سر و گردن وی کاملاً مشهود بوده است.”

به گفته این منبع، مهرداد طالشی به جرم “مشکوک به حمل مواد مخدر” همراه با فرد دیگری بازداشت شده و تاکنون از هویت و سرنوشت فردی که همراه وی بازداشت شده هیچ خبری در دست نیست و حتی در پرونده وی اسم نفر دوم را خط زده‌اند”. بازداشت این شهروند کُرد به اتهام مشکوک به حمل مواد مخدر در حالی است که به گفته خانواده ایشان هیچگونه سابقه‌ کیفری و حتی استعمال مواد مخدر نداشته و ورزشکار بوده است.

این منبع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود در ادامه اعلام کرد که “ساعت ۸:۳۰ روز چهارشنبه ۱۵ بهمن از بیمارستان بهارلو با آقای خسرو طاشی پدر مهرداد تماس گرفته شده و گفته‌اند که فرزندت اینجاست و پس از مراجعه به بیمارستان با جسد فرزندش روبرو شده و از تحویل جسد خودداری کرده است. مسئولین بیمارستان در جواب  سوال پدر مهرداد مبنی بر دلیل مرگ فرزندش گفته‌اند ما در اینباره چیزی نمی دانیم، جسد را اداره آگاهی به ما تحویل داده است.”

منابع هه‌نگاو اعلام کرده‌اند که جسد مهرداد طالشی پس از کالبد شکافی به خانواده‌اش تحویل داده شده و روز یک‌شنبه ۱۹ بهمن (۷ فوریه) در سنندج و در در جوی کاملاً امنیتی تشیع شده است.

خبرنگار هه‌نگاو در دیواندره نیز اعلام کرده است که روز دوشنبه مراسم عزاداری این جوان در دیواندره در فضایی کاملا امنیتی برگزار شده و نیروهای امنیتی تحرکات مردم را کاملاً کنترل کرده‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.