پرتاب چند موشک‌ به محل استقرار یک شرکت نفتی آمریکایی در عراق

به اشتراک گذاشتن


عراق

در جنوب عراق، دستکم سه موشک به نزدیکی محل استقرار یک شرکت آمریکایی نفتی برخورد کرده است. این حمله تلفات یا آسیبی نداشته است. تاکنون کسی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

ارتش عراق روز دوشنبه در بیانیه‌ای تایید کرد این راکت‌پراکنی سایت شرکت آمریکایی هالیبرتون در استان بصره را هدف قرار داده بود.

دو مقام امنیتی و یک مسئول شرکت دولتی نفت بصره به شرط ناشناس ماندن گفتند در مجموع پنج راکت شلیک شده است. شرکت نفت بصره نظارت بر علمیات نفتی در جنوب عراق را بر عهده دارد.

به گفته یک کارمند عراقی شرکت آمریکایی هالیبرتون، راکت‌ها در محلی دور از سایت این شرکت نفتی فرود آمده است.

همزمان منابع نظامی تایید کرده‌اند در یکی از جاده‌های بصره، یک پرتابگر راکت و ۱۱ موشک عمل نشده پیدا کرده‌اند.

پلیس نیروهای بیشتری برای جستجو به این منطقه اعزام کرده که عموما محل حضور کارمندان خارجی و شرکت‌های خارجی و عراقی است اما در حال حاضر به دلیل بحران کرونا اغلب این کارمندان ار آنجا رفته‌اند.

این حمله بر تولید یا صادرات نفت در این منطقه تاثیری نداشته است.

از تابستان گذشته تاکنون، این اولین باری است که شرکت‌های نفتی آمریکایی مستقر در جنوب عراق، هدف حمله قرار می‌گیرند.

ماه ژوئن سال گذشته میلادی یک موشک به یک محل حفاری نفت در بصره برخورد کرد و سه کارگر را زخمی کرد. هدف حمله محل استقرار شرکت‌های بزرگ نفتی از جمله اکسون موبیل و شل بود. به دنبال این حمله نیروهای آمریکایی از این منطقه خارج شدند.

گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در عراق بارها به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی و همچنین اطراف سفارت آمریکا در بغداد، موشک شلیک کرده‌اند.

در چند هفته گذشته، نیز تنش‌ آمریکا و این گروه‌های شبه‌نظامی شیعه بویژه کتائب حزب‌الله -از گروه‌های تشکیل‌دهنده حشد شعبی (بسیج مردمی عراق) – افزایش پیدا کرده است.

اخیرا دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در یک نشست خبری گفته بود اطلاعات دقیقی به دستش رسیده که نشان می‌دهد گروه‌های طرفدار ایران در عراق در حال تدارک حمله‌ای علیه آمریکا هستند. او گفت ایران را مسئول آسیب به حان آمریکاییان می‌داند.

ایران هم متقابلا تحرکات نظامی آمریکا در عراق را نگران کننده خوانده است.

پیش از این اعلام شده بود که پنتاگون در حال تهیه طرح نابودی کتائب حزب‌الله است. کتائب حزب‌الله همان گروهی است که آمریکا پیشتر به یک حمله راکتی دیگر متهم کرد و در پیامد آن حمله ابومهدی مهندس، از رهبران این گروه را به همراه قاسم سلیمانی، فرمانده وقت سپاه قدس، کشت.

کشته شدن قاسم سلیمانی در دی ماه و حمله موشکی تلافی‌جویانه ایران به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی، تنش ایران و آمریکا را به اوج رساند.

پس از آن نیز ۲۲ اسفند، یک روز بعد از کشته شدن دو نظامی آمریکایی و یک بریتانیایی عضو ائتلاف ضد داعش در حمله موشکی به پایگاه تاجی عراق، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد ارتش این کشور به تاسیسات گروه شبه‌نظامی کتائب حزب الله در عراق حمله کرده است.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *