رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در تهران به مرحله پاندمی رسیدمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

فرمانده ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه ایران تاکنون نتوانسته به مرحله کنترل کرونا برسد تاکید کرد که این بیماری رو به افزایش است و به مرحله پاندمی (همه‌گیری) رسیده است.

وزارت بهداشت ایران پیش از این اعلام کرد که تقریبا هر ساعت ۵۰ نفر در ایران به کووید- ۱۹ مبتلا می‌شوند و هر ۱۰ دقیقه، یک نفر جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست می‌دهد. امروز نیز فرمانده ستاد مقابله با کرونا درباره همه‌گیر شدن این بیماری در پایتخت این کشور هشدار داد. بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، دوشنبه ۶ آوریل ۲۰۲۰، علیرضا زالی، در برنامه «طبیب»، از رسیدن کرونا به مرحله پاندمی (همه‌گیری) در تهران خبر داد.

او «نوسانات سینوسی در تهران» را ناشی از «هشدارهایی» دانست که در روزهای قبل داده‌ شده بود.

زالی تاکید کرد که این بیماری در ایران «نه تنها به مرحله کنترل» نرسیده بلکه «رو به افزایش است».

او درباره شیوع کرونا در تهران گفت: «اپیدمی (بروز بیش از حد) کرونا در حال حاضر در تهران به پاندمی (همه‌گیری) تبدیل شده است، ما بر اساس میزان مداخله در کاهش تردد شهری می‌توانیم نسبت به مدیریت این ویروس اظهارنظر کنیم».

زالی با اشاره به اینکه این بیماری، درمان قطعی و واکسن ندارد و تنها راه مقابله با آن، پیشگیری است، پیدا کردن مظنونین به بیماری را راه نخست برای مقابله با آن دانست و افزود: «ما نمی‌توانیم آن را عملیاتی کنیم، چون امکاناتش را نداریم».

به گفته او، در حال حاضر، استان تهران کمبود تخت ندارد اما اگر موج ابتلا افزایش یابد، شرایط غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا، از «فرسایش نیروهای درمانی» به دلیل «درگیری جسم و روحشان با این فعالیت فزاینده» خبر داد.

روز شنبه نیز ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران، در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، نسبت به وضعیت کرونا در تهران ابراز نگرانی کرد.

به گفته او ترافیک این روز، نگرانی انتقال ویروس به «محل کار و خانه» را ایجاد کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، حریرچی تهران را دارای «نقش کلیدی ارتباطی با سایر استانها» دانست که هر گونه وجود ویروس در حد حتی متوسط باعث انتشار به شهرهای دیگر می‌شود.

او بازگشایی دوباره مشاغل را باعث ایجاد «موج بازگشت بیماری» دانست.

آمار امروز وزارت بهداشت ایران نیز نشان از افزایش شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری دارد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، کیانوش جهانپور، از شناسایی ۲۲۷۴ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در این کشور، از دیروز تا امروز، بر اساس «معیارهای قطعی تشخیصی» خبر داد.
به گفته او با احتساب موارد جدید، مجموع بیماران کووید ۱۹ در ایران به ۶۰۵۰۰ نفر رسیده است.

جهانپور از جان باختن ۱۳۶ بیمار، در طول ۲۴ ساعت گذشته، خبر داد و مجموع قربانیان این بیماری را ۳۷۳۹ نفر اعلام کرد.

او همچنین تعداد بهبودیافتگان را ۲۴۲۳۶ نفر دانست که ترخیص شده‌اند و افزود: «۴۰۸۳ نفر در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.