رسانه خبری پیامِ ایرانی

سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ اعلام جرم علیه نماینده‌ای که گفت کسی بازداشت نشده


یادبود قربانیان در کی‌یفحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

یادبود قربانیان در کی‌یف

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران از شکایت علیه نماینده‌ای خبر داده که در مصاحبه‌ با یکی از روزنامه‌های ایران گفت هیچ کس در ارتباط با پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی که با شلیک سپاه سرنگون شد، بازداشت نشده است.

شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، خبر داده است که این سازمان علیه حسن نوروزی، نماینده رباط کریم و عضو و سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس، به دلیل “نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی” اعلام جرم کرده است.

آقای بهرامی اظهارات آقای نوروزی را “خلاف حقیقت و مستندات موجود” خوانده و گفته است که در پرونده قضایی مربوط به سرنگونی هواپیمای اوکراینی ” تحقیقات گسترده ای به عمل آمده و از مسئولان و افراد دخیل در موضوع نیز تحقیق شده و تاکنون افرادی به عنوان متهم احضار و یک نفر کماکان در بازداشت بسر می برد.”

حسن نوروزی نماینده مجلس روز ۱۷ فروردین در مصاحبه‌ای با روزنامه همدلی گفت “در پرونده شلیک به هواپیمای اوکراینی مواخذه و بازداشتی وجود نخواهد داشت و کسی بازداشت نشده است.”

آقای نوروزی در این گفت‌وگو مدعی شد که هواپیمای اوکراینی یک هفته قبل از سرنگونی “در اسرائیل بوده و به نظر می‌رسد که دستکاری شده بوده است.”

او گفته که برای این هواپیما ” اهداف خاصی در ایران تعیین شده بود و به نظر من، نیروهای نظامی در این زمینه وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌اند. بنابراین در این زمینه مواخذه و بازداشتی وجود نخواهد داشت.”

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران اظهارات آقای نوروزی را “برداشت شخصی” او و “بدون اطلاع از کم و کیف قضیه” دانسته و گفته این گونه اظهار نظرها “علاوه بر اخلال در تحقیقات قضایی، موجبات تشویق اذهان عمومی را فراهم می‌کند.”

پرواز مسافربری شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین روز ۱۸ دی ماه گذشته با شلیک دو موشک سپاه سرنگون شد و ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

ایران تا سه روز بعد از این حادثه از قبول مسئولیت در سرنگون کردن هواپیما سر باز زد و در نهایت گفت که “خطای انسانی” باعث شلیک به هواپیما شده است.

در آن زمان سخنگوی قوه قضاییه از بازداشت افرادی در ارتباط با این پرونده و انجام “تحقیقات مفصل” در این زمینه خبر داد اما بعد از آن درباره نتیجه تحقیقات یا بازجویی‌ها خبر تازه‌ای منتشر نشد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.