رسانه خبری پیامِ ایرانی

موافقت رهبر ایران با برداشت از صندوق توسعه ملی برای کرونا منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

رئیس‌جمهوری ایران از رهبر این کشور به دلیل موافقت با درخواست برداشت مبلغ یک‌ میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی، برای مقابله و مدیریت عوارض ناشی از شیوع ویروس کرونا، تشکر کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران در نامه‌ای به محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران، پی‌نوشت رئیس‌جمهوری به نامه دفتر رهبری را ابلاغ کرد.

در پی‌نوشت روحانی آمده است: «نیازهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این منبع تأمین و حتی‌الامکان از تولیدات داخلی و با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام شود. همچنین کمک‌های لازم به صندوق بیمه بیکاری ظرف هفته آینده انجام و جزئیات طرح در ستاد اقتصادی دولت مطرح شود».

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس‌جمهوری ایران، ۷ فروردین ۱۳۹۹، در جلسه کمیته اقتصادی دولت گفت لازم است «پنج هزار میلیارد تومان» در صندوق بیمه بیکاری باشد تا این صندوق برای سه ماه «بیمه بیکاری» را تامین کند.

حسن روحانی، از نیاز بخش بهداشت و درمان نیز خبر داد و اعلام کرد که مجموع آنچه که بهداشت و درمان و همچنین کمکی که صندوق بیمه بیکاری نیاز دارد، رقم یک میلیارد دلاری است.

او ابراز امیدواری کرد که رهبر ایران با برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای عبور از «بحث کرونا» مخصوصا در زمینه بحث بهداشت و درمان که نیازمندی‌های فراوانی برای تجهیز بیمارستان‌ها و اقداماتی که باید در این زمینه انجام بگیرد، موافقت کند.

در اساسنامه صندوق توسعه ملی ایران آمده است که اموال و دارایی‌های این صندوق متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران است.

این صندوق در تهران مستقر است و هدف آن، تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و نیز حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی است.

از سال ۱۳۹۴، حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران به دلیل سقوط ارزش ریال سهم این صندوق را از منابع نفتی به ۲۰ درصد کاهش داد که ابتدا با مخالفت مجلس ایران و رهبری مواجه شد اما نهایتا این دو نهاد با این کاهش موافقت کردند.

خبرگزاری فارس در ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ گزارش داد که بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، مبلغ ۱٫۵ میلیارد دلار از‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صندوق توسعه ملی برای تقویت بنیه دفاعی اختصاص یافت.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، محمود سلامی، عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ از موافقت علی خامنه‌ای با برداشت یک و نیم میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی برای «تقویت بنیه دفاعی» خبر داده بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.