رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ برای نخستین بار اعضای یک گروه سفیدپوست‌پرست را تروریست خواند


آقای ترامپ بارها به "مماشات" با گروه‌های راست افراطی و اقدامات آنها در داخل آمریکا متهم شده استحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

آقای ترامپ بارها به “مماشات” با گروه‌های راست افراطی و اقدامات آنها در داخل آمریکا متهم شده است

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در اقدامی بی‌سابقه اعضای یک گروه افراطی معتقد به برتری نژاد سفید را تروریست خوانده است. بنابر گزارش‌ها، این گروه روسی پایگاه‌های آموزش نظامی برپا کرده و ضمن ارایه آموزش به گروه‌های نئونازی به جریان‌هایی که قصد دخالت و اثرگذاری بر انتخابات آمریکا داشته‌اند هم کمک کرده است.

این نخستین‌بار است که دولت آمریکا افراد معتقد به برتری نژاد سفید را تروریست می‌خواند.

ناتان سی‌لز، دستیار بخش مبارزه با تروریسم وزیرخارجه آمریکا امروز، دوشنبه ششم آوریل، گفت: “اعمال اینها بی‌سابقه است.”

“این نخستین‌بار است که ایالات متحده افراد معتقد به برتری نژادسفید را تروریست می‌خواند و این نشانگر آنست که این دولت تا حد تهدید تروریستی چنین افرادی را جدی گرفته است… ما به اقداماتی دست زده ایم که هیچ کدام از دولت‌های پیشین برای مقابله با چنین تهدیدی انجام نداده بودند.”

جنبش امپریالیست روسی (The Russian Imperialist Movement) گروه افراط‌گرایی است که گفته شده به گروه‌های نئونازی آموزش نظامی داده و به گروه‌های راست افراطی در آمریکا برای دخالت یا اخلال در انتخابات این کشور کمک کرده است.

گمان می‌رود این گروه در چندین بمب‌گذاری در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ در سوئد هم نقش داشته است.

تروریست خواندن اعضای این گروه سفیدپوست‌پرست از سوی دولت آمریکا، اقدامی بی سابقه توصیف شده است چرا که آقای ترامپ در طول سه سال گذشته بارها به علت خودداری از تروریستی خواندن اقدامات گروه‌های راست افراطی مورد انتقاد قرار گرفته بود.

بنابر گزارش پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، گروه‌های نژادپرست و راست افراطی مسئول بیش از ۷۰ درصد حملات تروریستی در داخل خاک آمریکا هستند.

حمله به کلیساها، کنیسه‌های یهودیان، مساجد و معابد هندوها در چند سال اخیر عمدتا به این گروه‌ها و یا هواداران عقاید آنها نسبت داده شده است.

تروریست شناختن چنین افرادی از سوی دولت آمریکا به نهادهای دولتی اجازه خواهد داد که شهروندان آمریکایی که به هر نحوی به چنین افرادی کمک کرده و یا در فعالیت‌های اقتصادی با آنها مشارکت داشته‌اند را تحت تعقیب و مواخذه قرار دهد.

به طور معمول برای این که نهادهای دولت آمریکا بتوانند از چنین قدرتی برای برخورد با گروه‌های افراطی برخوردار شوند، ابتدا باید دولت آنها را یک سازمان خارجی و دخیل در امور تروریستی شناسایی کند و تصریح کند که فعالیت‌های آنها تهدیدی برای جان آمریکاییان و امنیت ملی آمریکاست.

پس از چنین طبقه‌بندی وزارت دارایی آمریکا می‌تواند قانونا اموال مرتبط با این افراد در خاک آمریکا را ضبط و آنها را از ورود به خاک آمریکا منع کند.

در دو دهه گذشته معمولا گروه‌های اسلام‌گرای افراطی به این فهرست افزوده می‌شدند.

“جنبش امپریالیست روسی” یک گروه شبه‌نظامی به شدت ملی‌گرا شناخته شده که مقر اصلی آن در سنت پترزبورگ روسیه است و پایگاه‌های آموزش نظامی خود را هم آنجا برپا کرده است.

بنابر گزارش نهادهای اطلاعاتی سوئد، این گروه مسئول آموزش دو نفر از سه مهاجمی بوده که در سال ۲۰۱۶ در یک کافه و یک مرکز امور پناهندگان بمب گذاری کردند و سال بعد هم در یک کنیسه یهودیان بمب‌گذاری کردند.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، گمان نمی‌رود که این گروه از حمایت دولت روسیه و ولادیمیر پوتین برخوردار باشد اما نیویورک تایمز می‌گوید ولادیمیر پوتین فعالیت های این گروه را “تحمل” کرده است.

بنابر این گزارش‌ها، این گروه در جریان انضمام شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، از کرملین و ولادیمیر پوتین حمایت کرد و برای جذب نیروهای دواطلب برای اعزام به کریمه فعالیت کرده است.

همچنین گزارش شده که این گروه در اوکراین هم به جدایی‌طلبان در شرق این کشور کمک می‌کند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.