بیست میلیون شغل در آفریقا بر اثر بحران کرونا در خطر است | جهان | DW

به اشتراک گذاشتننتایج یک پژوهش که توسط اتحادیه آفریقا روز دوشنبه ۱۸ فروردین منتشر شد نشان می‌دهد بحران کرونا می‌تواند به قیمت بیکار شدن میلیون‌ها نفر در این قاره منجر شود. این سند ۳۵ صفحه‌ای دو سناریو را ترسیم کرده است. سناریوی اول که واقع بینانه‌تر به نظر می‌رسد بر این اساس بنا شده که پاندمی کرونا تا ماه ژوئن امسال طول بکشد و تاثیرات مخرب زیادی بر این قاره برجای نگذارد. سناریوی دوم بدبینانه‌تر ترسیم شده و بر این اساس است که پاندمی کرونا تا ماه اوت طول بکشد و به شدت قاره آفریقا را تحت تاثیر قرار دهد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در سناریوی اول اقتصاد کشورهای آفریقایی هشت دهم درصد کوچک می‌شود و در دومی ۱،۱ درصد. هردوی این پیش بینی‌ها به شدت از پیش‌بینی که بانک توسعه آفریقا قبل از بحران کرونا کرده و برمبنای آن رشد اقتصادی آفریقا ۳،۴ درصد در سال جاری میلادی برآورد شده بود، فاصله‌ای زیاد دارند.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که اگر بحران کرونا ادامه یابد ۲۰ میلیون شغل چه در حوزه‌های اصلی و چه حاشیه‌ای اقتصاد که در مجموع درآمد ناخالص ملی کشورهای آفریقایی را تشکیل می‌دهند به خطر می‌افتد. البته حوزه‌های حاشیه‌ای در اقتصاد کشورهای توسعه نیافته بخش قابل‌توجهی از تولید ناخالص ملی را تشکیل نمی‌دهند. براساس این پژوهش کشورهایی که درآمد آنها به طور عمده از صنعت گردش‌گری یا صادارات نفت است بسیار بیشتر از این بحران صدمه می‌بینند.

با ادامه پاندمی کرونا میزان صادرات نفتی در کشورهای نیجریه و آنگولا به شدت کاهش خواهد یافت. هزینه آن برای صنعت گردشگری نیز حداقل ۵۰ میلیارد دلار و دستکم از بین رفتن دو میلیون شغل رسمی و غیر رسمی خواهد بود.

بنابر این ارزیابی دولت‌های آفریقایی «چاره دیگری جز تکیه بر بازارهای جهانی ندارند» و این امر قروض آنها را به شدت افزایش می‌دهد. کمیسیون اتحادیه آفریقا قصد دارد مذاکراتی را به منظور بخشیده شدن کامل قروض خارجی این کشورها انجام دهند که بالغ بر۲۳۶ میلیارد دلار می‌شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تا روز دوشنبه در ۵۱ کشور آفریقایی حدود ۹۲۰۰ مورد مبتلا به بیماری کرونا و۴۱۴ مرگ بر اثر آن گزارش شده است. اگرچه قاره آفریقا تاکنون بسیار کم تر از سایر نقاط جهان، از جمله چین و آمریکا از این بیماری صدمه دیده، اما پیامدهای اقتصادی آن از هم اکنون برای این قاره قابل لمس است زیرا عمده مبادلات اقتصادی کشورهای آن با چین و امریکاست و در نتیجه تحت تاثیر بحران کرونا قرار گرفته است. پیش بینی می‌شود که مبادلات تجاری قاره آفریقا ۳۵ درصد کاهش پیدا کند که معادل ۲۷۰ میلیارد دلار (۲۵۹ میلیارد یورو) است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *