رسانه خبری پیامِ ایرانی

سنگ‌اندازی روسیه؛  ناکامی شورای امنیت در صدور بیانیه مشترک برای سوریه<![CDATA[13 ساعت،۵۵ دقیقه

شورای امنیت سازمان ملل متحد دیروز سه‌شنبه دهم فوریه ۲۰۲۰ به دلیل سنگ‌اندازی روسیه در دست‌یابی به توافق برای صدور بیانیه مشترک برای سوریه، ناکام ماند. پنج کشور اروپایی عضو شورای امنیت، رژیم سوریه را عامل شکست کمیته مذاکرات پیرامون قانون اساسی این کشور دانسته‌اند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشتیتدپرس» امریکا، «گیر پدرسون»، نماینده ارشد سازمان ملل در امور سوریه از خانواده بین‌المللی خواست اختلافات خود بر سر احیای روند سیاسی در این کشور را کنار بگذارند.

وی در این زمینه گفت: «باید به دیپلماسی بین‌المللی سازنده برای حل بحران سوریه اتکا کنیم وگرنه احتمال پیش‌برد روند قانون اساسی این کشور بسیار کم خواهد بود.»

پدرسون افزود: «پنجمین نشست کمیته قانون اساسی سوریه در اواخر ژانویه با حضور بنده، نمایندگان رژیم و اپوزیسیون و جامعه مدنی این کشور برگزار شد اما نومیدانه این فرصت نیز از دست رفت.»

در همین راستا، کشورهای فرانسه، آلمان، ایرلند، استونی و بلژیک مراتب تاسف خود را نسبت به عدم تحقق پیشرفت اساسی در نشست‌های «کمیته مسوول بازنگری قانون اساسی سوریه» ابراز داشته‌اند. چون با وجود برگزاری پنج مرحله از این نشست‌ها، هیچ‌گونه پیشرفتی حاصل نشده است.

این پنج دولت اروپایی طی بیانیه مشترکی با اشاره به این‌که مخالفت دمشق با پیشنهادات نماینده ویژه سازمان ملل و اپوزیسیون سوریه مانع تهیه پیش‌نویس قانون اساسی این کشور شده است، اعلام کردند: «درحال حاضر هیچ موعد معینی برای نشست آتی کمیته قانونی اساسی سوریه وجود ندارد. همان‌طور که نماینده ویژه سازمان ملل در نشست‌های مشورتی غیرعلنی گفتند، این وضعیت امکان ندارد استمرار یابد.»

سفرای این پنج کشور در سازمان ملل هم‌چنین بر حمایت دولت‌های متبوع خود از تلاش‌های گیر پدرسون برای اجرای کامل مفاد «قطع‌نامه ۲۲۵۴» شورای امنیت، به‌ویژه لزوم آزادی زندانیان، برگزاری انتخابات آزاد و سالم تحت نظارت سازمان ملل در سوریه با مشارکت تمام مردم این کشور، از جمله شخصیت‌های مقیم خارج و پی‌گیری روند انتقال سیاسی فراگیر و واقعی تاکید کردند.

گفتنی است پنجمین مرحله از نشست‌های کمیته قانونی سوریه پس از پنج روز، در تاریخ ۲۹ ژانویه پایان یافت. این کمیته که ماموریت بازنگری قانون اساسی سوریه را برعهده دارد، از دو هیات تشکل شده است. هیات بزرگ‌تر ۱۵۰ عضو دارد که به طور مساوی بین رژیم، اپوزیسیون و سازمان‌های جامعه مدنی تقسیم شده‌اند. هیات دوم نیز دارای ۴۵ عضو دارد که شامل ۱۵ عضو هر کدام از طرف‌های سه‌گانه است.

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.