واکنش مثبت بازارهای سهام آمریکا به کاهش شیوع کرونا در اروپا و نیویورک

به اشتراک گذاشتن


متروی نیویورکحق نشر عکس
Reuters

در پی کاهش میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در اسپانیا و ایتالیا و تا حدودی در ایالت نیویورک، کانون این اپیدمی در آمریکا، شاخص‌های اصلی بازار بورس وال استریت روز دوشنبه حداقل ۷ درصد افزایش یافت.

اندرو کومو ، فرماندار نیویورک، روز دوشنبه (۶ آوریل) اعلام کرد که تعداد موارد بستری شدن مبتلایان به کووید-۱۹ کاهش یافته و نرخ مرگ و میر ثابت مانده است. روز یکشنبه هم اعلام شد که که میزان مرگ و میر در نیویورک برای نخستین بار اندکی نسبت به روز شنبه کاهش یافته است – تحولی که به نظر می‌رسد به روند صعودی در بازارهای بورس کمک کرده باشد.

شاخص صنعتی داو جونز وال استریت روز دوشنبه ۷.۷۳ درصد بالا رفت و به ۲۲.۶۷۹ رسید. شاخص‌های اس‌پی‌اکس و نزدک نیز هر یک بیش از ۷ درصد افزایش یافتند.

این در حالیست که یکی از بانک‌داران برجسته وال استریت وقوع یک رکود اقتصادی بزرگ در سال ۲۰۲۰ را پیش‌بینی کرده است.

جیمی دایمون، رییس بانک جی‌پی مورگان چیس، روز دوشنبه در نامه‌ای به سهام‌داران این بانک نوشت که او در سال جاری به خاطر ضرباتی که ویروس کرونا به بخش‌های مهم اقتصاد آمریکا و جهان وارد آورده است، انتظار یک “رکود بد” را دارد. او نوشته درآمد بانک به طور جدی در سال میلادی جاری کاهش خواهد یافت.

با این حال بهای سهام این بانک روز دوشنبه در مبادلات بازار بورس حدود ۵ درصد بالا رفت و به حدود ۸۴ دلار رسید.

در ظرف هفته‌های اخیر بازارهای مالی آمریکا با نوسانات زیادی مواجه بوده است – از جمله روز جمعه (۲۱ مارس) هر سه شاخص مهم وال استریت حداقل ۱۲ درصد سقوط کردند که بدترین هفته وال استریت از زمان رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ میلادی بود.

هفته گذشته هم اعلام شد که حدود ۶ میلیون و ششصد هزار نفر دیگر برای دریافت مزایای بیکاری اقدام کرده‌اند و آمار رسمی بیکاران در این ایالات متحده به حدود ۱۰ میلیون نفر رسیده است.

بیشتر بخوانید

نیویورک که کانون اصلی کرونا در آمریکاست و به تنهایی حدود نیمی از قربانیان کووید۱۹ در این کشور را متحمل شده است، طی ۲۴ ساعت گذشته نیویورک ۵۹۳ مرگ بر اثر کرونا ثبت کرده که به نسبت یک روز قبل که این آمار ۶۳۰ قربانی بود کاهش نشان می دهد هر چند اندرو کومو، فرماندار این ایالت گفته برای قضاوت کردن درباره خوشایند بودن این آمار خیلی زود است و نمی توان آن را مصداق نزولی شدن نمودار کرونا در نیویورک دانست مگر این که روند نزولی یا ثبات این آمار در چند روز آینده هم ادامه یابد.

دیگر تحولات کرونا در آمریکای شمالی:

  • جراح کل آمریکا، که یک مقام بهداشتی در داخل کابینه این کشور است گفته “آمریکایی‌ها بدترین هفته را پیش رو دارند و تعداد جان باختگان کرونا در هفت روز آینده به بدترین نقطه خود خواهد رسید”.
  • گزارش جدید دولت آمریکا نشان نشان می‌دهد که بیمارستان ها در حال دست و پنجه نرم کردن با “کمبود شدید تست کرونا و اقلام محافظتی چون ماسک پزشکی، روپوش بهداشتی و عینک‌های جراحی و محافظتی هستند”. کمبود این اقلام سلامت پزشکان و کادر درمانی را به شدت با خطر روبرو خواهد کرد.
  • در کانادا، فرماندار ایالت اونتاریو که میزبان ۴۲ درصد از جمعیت این کشور است، گفته بیمارستان ها احتمالا تا یک هفته دیگر با کمبود اقلام حفاظتی چون ماسک صورت روبرو خواهند شد..
  • در تگزاس، ماموران گارد ایالتی در جاده های ورودی از ایالت لوئیزیانا مستقر شده اند تا ضمن ثبت مشخصات مسافران، از آنها بخواهند که خود را به محض ورود به تگزاس برای ۲ هفته قرنطینه کنند.
  • در نیویورک که بدترین آسیب‌ها را از این همه گیری متحمل شده، روز یکشنبه تعداد قربانیان به ۵۹۴ نفر کاهش یافت. این آمار در روز شنبه ۶۳۰ نفر ثبت شده بود. با وجود این، اندرو کومو، فرماندار این ایالت گفته هنوز خیلی زود است که از این آمار به عنوان نشانه آغاز سیر نزولی نمودارهای کرونا در نیویورک یاد کرد.

روز دوشنبه، ششم آوریل، شمار مبتلایان شناسایی شده به ویروس کرونا در جهان به یک میلیون و ۳۳۱ هزار نفر رسید که از این میان بیش از ۷۳ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و ۲۷۵ هزار نفر هم با عبور از روزهای بحرانی سلامت خود را دوباره به دست آورده‌اند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *