رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایران و ایتالیا مقابل ژاپن؛ مجید جلالی کرونا در ایران را گسترش می‌دهد؟۰ minutes

جهان متاثر از حرکت سیل آسای کرونا، یک به یک، مهمم‌ترین رقابت‌ها و بالاترین سطح از تورنمنت‌های ورزشی را یا تعلیق می‌کند یا به تعویق می‌اندازد، اما در ایران با وجود تعطیل شدن تمامی مسابقات ورزشی، برخی باشگاه‌ها بازیکنان خود را به تهران، یکی از مهم‌ترین کانون‌های کرونای کشور اعزام کرده‌اند.  گزارش زیر روایت تصمیم‌گیری مدیران نیم‌های فوتبال در ایام تعطیلات کرونایی لیگ در ایران  است، نصمیماتی که ممکن است به قیمت به خطر افتادن جان بازیکنان تمام شود.

***

«مجید جلالی» سرمربی تیم گل‌گهر سیرجان، تیمش را به تهران آورده است تا از تعطیلات کرونایی لیگ بهترین بهره را ببرد. او تیمش را به ورزشگاه الیاف برده است. برای رسیدن به این ورزشگاه باید از مسیر اتوبان فتح عبور کنید. از سه راه شهریار رد شوید و  اول جاده، بعد از ورود به شرکت الیاف به سمت ورزشگاه بروید.

یکی از بازیکنان این تیم به روزنامه فرهیختگان گفته است: «سازمان لیگ، بازی‌ها را تعطیل کرده تا ابتلا به کرونا کمتر شود. اما آقای جلالی نه تنها تمرینات را کمتر یا تعطیل نکرد، که همین الان در تهران هستیم.» این بازیکن گفته که چند بازیکن تیم‌شان به شدت سرفه می‌کنند. اما باید کنار سایر بازیکنان در تمرین و محل اردو و اتوبوس تیم حضور داشته باشند.

گل‌گهر در تهران اردو زده و حالا می‌خواهد با تیمی دیگر از لیگ برتر یعنی «نفت مسجد سلیمان» بازی دوستانه‌ای داشته باشد. نفت هم مانند گل‌گهر برای این بازی دوستانه به تهران سفر کرده است.

یکی از اعضای باشگاه گل‌گهر به «ایران وایر» می‌گوید: «حتی هیات مدیره هم مخالف این سفر بود. اما آقای جلالی ایستاد و گفت باید به تهران برویم. نمی‌دانم چه دلیلی داشت اما همه ما نگران سلامتی‌مان هستیم.» او تایید می‌کند که طی روزهای گذشته، هفت بازیکن تیم سرفه‌های خشک داشتند و از کادر فنی درخواست کرده بودند در محل اقامت بمانند و در تمرین حضور نداشته باشند.

مجید جلالی تیمش را در محل اسکان کارکنان و خانواده‌های شرکت‌ الیاف در همان مجموعه صنعتی اسکان داده است. عضو این باشگاه می‌گوید: «ابتدا قرار بود تمرینات به صورت محدود در شهر گهر برگزار شود. اما آقای جلالی اصرار کرد که اردوی خارج از استان داشته باشیم. چند شهر مد نظرش بود که در نهایت روی تهران اصرار کرد. مدیران باشگاه زیاد رضایتی به خروج از شهر نداشتند اما تمام اختیارات تیم در دست اوست.»

پیش از این مجید جلالی خود را به عنوان یک تئوریسین در فوتبال ایران معرفی می‌کرد. لقبی که او در دهه ۸۰ خورشیدی در تیم پاس تهران به خودش داد هنوز هم همراه اوست؛ مجید کامپیوتر. اما به نظر می‌رسد برنامه‌های این کامپیوتر فعلا روی شیوع بیشتر کرونا در ایران متمرکز شده است.

بازیکنی که با روزنامه فرهیختگان مصاحبه کرده گفته است: «سوال من این است که چرا تیم باید به تهران بیاید؟ مگر آمار ابتلا در سیرجان کمتر نبوده؟ ما آمده‌ایم که کرونا را به سیرجان ببریم؟» در عین حال عضو باشگاه گل‌گهر هم به ایران وایر می‌گوید: «این که بازیکنی سرفه می‌کند و آقای جلالی اصرار دارد در تمرینات حضور داشته باشد برای همه ما عجیب است.»

اردوی تهران هم قرار نیست فعلا کنسل شود. مجید جلالی به مدیریت باشگاه اعلام کرده که تا زمان آغاز دوباره لیگ، بازیکنان را در تهران نگه خواهد داشت.

آن سوی این بازار، باشگاه پرسپولیس هم موضعی منحصر به فرد گرفت. وب‌سایت خبری «بانک ورزش» از باشگاه پرسپولیس به عنوان یکی از مهم‌ترین مخالفان تعطیلی لیگ نام برده است. روزنامه فرهیختگان در گزارشی دیگر مدعی شده است که یکی ازمدیران باشگاه پرسپولیس گفته است: «تیم‌هایی که به‌دنبال تعطیل‌کردن لیگ هستند مشکلی با کرونا نداشتند. چراکه اگر مشکل، ترس از این ویروس بود آنها باید تمرینات خود را تعطیل می‌کردند.»

در این گزارش از تعطیل نشدن تمرینات باشگاه‌های استقلال، تراکتورسازی و سپاهان به عنوان دلیلی برای اثبات این فرضیه نام برده شده بود. با این حال باشگاه‌های ایران عامل تعطیلی لیگ برتر نبودند. این دستور حتی از نهادهایی فراتر از سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال یا وزارت ورزش صادر شد.

سناریوی «دشمن فرضی» در باشگاه پرسپولیس را می‌توان در خبرهایی که کانال تلگرامی منتسب به مدیران این باشگاه منتشر می‌کنند هم دید. مانند این خبر که «لیگ را تعطیل کردند تا مصدومان استقلال به لیگ برسند.» چنین ادعایی نه فقط بی‌اهمیت جلوه دادن جان مردم که حتی نفرت‌پراکنی هم هست.

این فقط داستان دیوانگی‌ها در فوتبال ایران نیست. امروز «استیون ژانگ» مالک و رئیس چینی باشگاه اینترمیلان، خطاب به «پائولو دال‌پینو» رییس سازمان لیگ فوتبال ایتالیا نوشت: «قدم بعدی‌ات چیست دلقک؟»

ماجرا بر سر برگزار شدن یا برگزار نشدن دیدار حساس یوونتوس و اینترمیلان در سری‌ آ (لیگ برتر ایتالیا) است. فدراسیون فوتبال ایتالیا فعلا بازی این دو تیم را به دلیل شیوع کرونا لغو کرده است. کرونا در برخی از شهرهای ایتالیا همچنان قربانی می‌گیرد و البته ایتالیا سعی می‌کند جلوی شیوع آن را بگیرد.

اما لغو این بازی برای مدیریت باشگاه اینتر خوشایند نیست. مالک چینی باشگاه اینترمیلان ادعا می‌کند بازی به تعویق افتاده تا یوونتوس مهایای مسابقه‌ای شود که احتمالا تکلیف قهرمانی ایتالیا را مشخص می‌کند.

او در استوری صفحه اینستاگرامش نوشته است: « فقط داری با تقویم بازی می‌کنی و همیشه سلامت مردم را در اولویت‌های بعدی‌ قرار می‌دهی. تو احتمالاً بزرگترین و سیاه‌ترین دلقکی هستی که من در تمام عمرم دیده‌ام. ۲۴ ساعت؟ ۴۸ ساعت؟ ۷ روز؟ دیگر چه پیشنهادی داری؟  قدم بعدی‌ات چیست دلقک؟ حالا داری از رفتار ورزشی، جوانمردی و رعایت انصاف و سلامت در لیگ حرف می‌زنی؟ نظرت چیست که ما قید محافظت از سلامت بازیکنان و مربیان‌مان را بزنیم و از آنها بخواهیم که به خاطر تو ۲۴ ساعت ۷ روز هفته بازی کنند؟ بله من دارم با تو صحبت می‌کنم با رئیس سازمان لیگ‌مان آقای پائولو دال‌پینو. از خودت خجالت بکش. دیگر فکر کنم وقتش شده که بایستی و مسئولیتت را به عهده بگیری. این کاری است که در سال ۲۰۲۰ ما انجام می‌‌دهیم. ای مردم سراسر دنیا، فرقی نمی‌کند که طرفدار اینتر باشید یا یوونتوس یا اینکه اصلا فوتبال دوست باشید یا نباشید، مراقب خودتان باشید. این برای شما مهمترین چیز است. برای شما برای خانواده‌های‌تان و برای جامعه‌ ما.»

در شرق دور اما نگرانی‌ها برای سلامت انسان‌ها بیشتر است. پس از آن‌که دولت ژاپن اعلام کرد احتمالا رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را به تعویق خواهد انداخت، کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) واکنش نشان داد و تصمیم‌گیری در مورد تعویق یا تعلیق مسابقات المپیک را برعهده این نهاد دانست نه کشور میزبان.

حالا «سیکو هاشیموتو» وزیر المپیک ژاپن خبر از توافق با هیات اجرایی IOC می‌دهد. آقای هاشیموتو به خبرگزاری رویترز گفته است: «طبق توافق اولیه‌ای که با آقای توماس باخ رییس کمیته بین‌المللی المپیک انجام دادیم، مقرر شد که بازی‌های المپیک حتما تا پایان سال ۲۰۲۰ برگزار شود. اما ممکن است شروع آن در تاریخ ۲۴ جولای (تاریخی که از قبل مقرر شده بود) نباشد.»

ژاپن تلاش می‌کند تا زمان مهار کامل ویروس کووید ۱۹ میزبان هیچ رویداد ورزشی در سطح کشورش نباشد. این فقط برای سلامت مردم کشورش نیست؛ آن‌ها به گسترش احتمالی کرونا در سایر جهان فکر می‌کنند.

 

مطالب مرتبط:

ورزش ایران تعطیل شد، فوتبال نه؛ فیفا مسابقات بین‌المللی را لغو می‌کند؟

مسابقات برگزار می‌شود؛ کرونا از رگ گردن نزدیک‌تر است

بمب کرونا در ورزشگاه‌های ایران؛ شاید ۱۵۰ هزار نفر در یک روز

آزمایش مدیریت بحران، این بار ویروس کرونا

مرگ دو مبتلا به ویروس کرونا در قم

حواشی انتشار نامه منسوب به وزارت بهداشت در خصوص شیوع ویروس کرونامنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.