رسانه خبری پیامِ ایرانی

تماس روحانی با مکرون برای مقابله با کرونا و رفع تحریم‌ها | ایران | DW


حسن روحانی در تماسی تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه بر لزوم پیکاری جهانی برای غلبه بر بحران کرونا تأکید کرد.

به گفته او “همه کشورها و دولت‌ها باید توجه داشته باشند که بدون کمک و همکاری و بهره‌مندی از تجارب یکدیگر نمی توانند از این شرایط حساس عبور کنند”.

روحانی با اشاره به اینکه مبارزه با این بیماری کووید ۱۹ در شرایط تحریم برای ایران دشوارتر از دیگر کشورهاست، تصریح کرد: «دولت آمریکا علی رغم اینکه با اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران، مقررات بین المللی را زیر پا گذاشته، در این شرایط نیز با اقدامات خود مقررات بهداشتی مصوب سال ۲۰۰۵ سازمان بهداشت جهانی را زیرپا می گذارد».

رئیس جمهوری ایران انجام نخستین گام‌ها در راستای برقرای سازوکار اینستکس را مثبت، ولی ناکافی دانست و در این رابطه گفت، “این مسیر نباید تنها منحصر به کالاهای پزشکی و غذایی باشد، بلکه باید بتوان از آن برای تأمین تمامی نیازمندی‌های کشور استفاده کرد”.

روحانی در این تماس تلفنی از مکرون خواست، بر آمریکا فشار آورد تا تحریم‌ها دست کم در دوران بحران کرونا رفع شود.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه

طبق اعلام کاخ الیزه در پاریس مکرون در تماس تلفنی با روحانی همبستگی خود را با مردم ایران ابراز داشت.

کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه همچنین اعلام کرد که این کشور و شریکان اروپایی فرانسه تجهیزات پزشکی به ایران فرستاده و آماده ادامه همکاری‌های بشردوستانه هستند.

بنا بر اعلام کاخ الیزه مکرون در تماس خود با روحانی همچنین ابراز امیدواری کرد که جمهوری اسلامی به تعهدات برجامی خود عمل کند و در راستای رفع تنش‌های منطقه‌ای گام بردارد.

فریبا عادلخواه

فریبا عادلخواه

رئیس جمهوری فرانسه در گفت‌وگو با همتای ایرانی خود بار دیگر خواستار آزادی فوری فریبا عادلخواه، پژوهشگر دو تابعیتی ایرانی‌فرانسوی شد. عادلخواه به اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” در ایران در زندان به سر می‌برد.

او چندی پیش به دلیل وخامت جسمانی در در پی اعتصاب غذا در بیمارستان زندان اوین بستری شده بود. وکیل عادلخواه وضعیت موکلش را نگران‌کننده توصیف کرده و تصریح کرد بود که ترس از ابتلا به ویروس کرونا هم به این نگرانی‌ها افزوده است.

دانشگاه جانز هاپکنز در تازه‌ترین آمار خود (بامداد سه‌شنبه ۱۹ فروردین) شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران را ۶۰ هزار ۵۰۰ نفر و شمار جانباختگان بر اثر بیماری کووید ۱۹ را ۳۷۳۹ نفر اعلام کرده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.