رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | زندانی قطع نخاعی؛ نشسته بر ویلچر در زندان وکیل آباد مشهد اعدام شد


خبرگزاری هرانا – حکم اعدام دستکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، روز شنبه ۱۰ اسفندماه در زندان وکیل آباد مشهد اجرا شد. این زندانی پیشتر در زمان بازداشت طی درگیری با ماموران نیروی انتظامی در اثر اصابت گلوله به نخاع قطع نخاع یا اصطلاحا ویلچرنشین شده بود و با همین وضعیت یعنی نشسته بر ویلچر اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز شنبه ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۸، دستکم یک زندانی در زندان وکیل آباد مشهد اعدام شد.

هویت زندانی اعدام شده “توحید صالحی، ۲۷ ساله” توسط هرانا احراز شده است.

توحید صالحی متهم بود حدود چهار سال پیش طی درگیری، فردی را به قتل رسانده بود. او پس از طی مراحل دادرسی از بابت اتهام قتل به اعدام (قصاص) محکوم شد.

 یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی در این خصوص به هرانا گفت: “خانواده مقتول برای دادن رضایت از خانواده آقای صالحی یک میلیارد تومان به عنوان دیه درخواست کردند اما این خانواده قادر به تهیه این مبلغ نبودند.”

این منبع اضافه کرد “توحید صالحی قبلا در زمان بازداشت در جریان درگیری با ماموران نیروی انتظامی در اثر اصابت گلوله به نخاع، قطع نخاع شده بود و از آن زمان ویلچر نشین شده بود. با این وجود بدون اطلاع خانواده و دادن آخرین ملاقات او را با همان وضعیت روی ویلچر و بالا کشیدن طناب اعدام کردند.”

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.