رسانه خبری پیامِ ایرانی

برای برقراری عدالت دولت افغانستان باید رهبر داعش را محاکمه کندمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

دیدبان حقوق بشر دوشنبه ۶ آوریل با نشر اعلامیه ای از دولت افغانستان خواست که اسلم فاروقی، رهبر شاخه خراسان گروه داعش را محاکمه کند تا عدالت برقرار شود.

براساس این اعلامیه، پاتریشیا گاسمن، مدیر بخش آسیای دیدبان حقوق بشر گفته است: «دستگیری فاروقی فرصتی برای مقام های افغانستان است که نشان دهند آنها توانایی برقراری عدالت را برای قربانیان جرایم جنگی دارند».

گاسمن اضافه کرد: «مشارکت قربانیان مهم است تا اطمینان حاصل شود که عدالت نه تنها انجام می ‌شود، بلکه تحقق آن توسط کسانی که بیشتر تحت تأثیر جرایم فاروقی قرار گرفته ‌اند، دیده نیز می‌شود».

در همین حال، صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید: «دستگیری عبدالله اورکزی، مشهور به اسلم فاروفی باشنده‌ی اصلی پاکستان، رهبر گروه داعش؛ شاخه‌ی خراسان، با ۱۹ تن ازهمکارانش، نشاندهنده‌ای قوت نیروهای امنیت ملی ما و دستاورد بزرگ دولت و ملت افغانستان است. مبارزه‌ی ما در برابر گروه های هراس افگن،هم‌چنان ادامه دارد».

از سوی دیگر، ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان شنبه ۴ آوریل اعلام کرد، اسلم فاروقی، رهبر شاخۀ خراسان گروه داعش درکشور دستگیر شد.

این ریاست با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «عبدالله اورکزی، مشهور به اسلم فاروقی، رهبر گروه تروریستی داعش شاخۀ خراسان با ۱۹ تن از همکاران نزدیکش به ‌شمول قاری ذاهد و سیف‌الله مشهور به ابوطلحۀ پاکستانی طی یک عملیات هدفمند و پیچیده توسط نیروهای قطعات خاص امنیت ملی دستگیر شدند».

در این خبرنامه آمده، اسلم فاروقی باشنده اصلی روستای «آخندزاده‌گان» منطقه اورکزی اجنسی پاکستان بوده است و وی به عنوان فرمانده گروه داعش در درۀ «عبدالخیل» ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق افغانستان و مسئول عملیات های گروه داعش در خیبر اجنسی پاکستان فعالیت داشته است.

براساس این خبرنامه، اسلم فاروقی پس از کشته شدن ابوسعید باجوری به عنوان والی خودخوانده گروه داعش در افغانستان تعیین شد.

در خبرنامه ذکر شده اسلم فاروقی «روابط تنگاتنگی با سایر شبکه‌های تروریستی مانند لشکر طیبه و شبکه‌ حقانی نیز داشت که این ارتباطات اکنون در سطوع مختلف گروه داعش شاخه خراسان گسترش یافته‌است».

براساس این خبرنامه، قاری زاهد مشهور به معاذ، مسئول نظامی گروه داعش در افغانستان و سیف الله، مشهور به ابوطلحۀ پاکستانی مسئول جلب و جذب و تنظیم افراد در کتیبه‌های مختلف داعش در ولایت ننگرهار بوده‌اند.

قابل ذکر است که گروه داعش اخیراً حملات مرگبار را بر مراسم یادبود از ۲۵مین سالروز جان باختن عبدالعلی مزاری، بنیانگذار حزب وحدت اسلامی افغانستان و عبادتگاه سیک‌ها در کابل انجام دادند که در مجموع بیش از ۵۵ غیرنظامی کشته شدند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.