رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | گزارشی از آخرین وضعیت محمد بنازاده امیرخیزی در زندان رجایی شهر کرج


خبرگزاری هرانا – محمد بنازاده امیرخیزی، زندانی سیاسی سالخورده در زندان رجایی شهر کرج علیرغم بخشنامه جدید قوه قضاییه مبنی بر آزادی زندانیان بالای ۷۰ سال در چهارمین سال از مدت محکومیت خود کماکان در زندان بسر می‌برد و از اعزام به مرخصی نیز محروم است. آقای بنازاده امیرخیزی با وجود تاکید پزشکان مبنی بر انجام آزمایش بیوپسی و احتمال ابتلا به سرطان پروستات، از اعزام به بیمارستان و رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است. الناز بنازاده امیرخیزی، دختر وی ضمن نوشتن نامه‌ای به عدم اجرای قوانین برای پدر خود اعتراض کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حمد بنازاده امیرخیزی، زندانی سیاسی سالخورده در زندان رجایی شهر کرج علیرغم بخشنامه نوروزی قوه قضاییه مبنی بر آزادی زندانیان بالای ۷۰ سال کماکان در زندان بسر می‌برد.

رئیس قوه قضاییه، اسفندماه ۹۸ طی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، علاوه بر مناسبت فرا رسیدن عید نوروز با اشاره به بحران شیوع ویروس کرونا، خواهان اعطای «عفو» به بخشی از زندانیان کشور شده بود که این درخواست با موافقت آقای خامنه‌ای اجابت شده بود. بنا بر بند الف این بخشنامه باقیمانده محکومیت حبس محکومان ذکور بالای ۷۰ سال تمام به شرط آنکه در محکومیت به حبس (غیر از حبس ابد)، حداقل یک پنجم و در محکومیت به حبس ابد، حداقل ۸ سال تحمل حبس نموده باشند، عفو خواهد شد.

الناز بنازاده امیرخیزی، دختر آقای امیرخیزی ضمن اشاره به این بخشنامه نسبت به اجرایی نشدن آن اعتراض کرده است.

متن این نامه که جهت انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته است، در ادامه می‌آید:

“قوه قضاییه اعلام کرده بود امسال عید، زندانیان محکوم  به ۵ سال و پنج سال به پایین و زندانیان ۷۰ سال به بالا آزاد می‌شوند. علیرغم اینکه پدرم بیش از ۳۷ ماه از حکم پنج ساله را گذرانده است. امسال هم ایشان در زندان ماند و هفتاد و چهارمین سال عمرش را در زندان سپری کرد! ما نیز همچنان محروم از دیدار پدر در سر سفره هفت سین بودیم.

و باز هم گفته بودند که در حبس های سبک به شرط گذراندن یک ششم ایام حبس صد هزار نفر به مرخصی می‌روند و مجددا نور امیدی به دلمان تابیده شده بود. دریغا که هرگز این امید هم به بار ننشست!

راست گفته اند: هزار وعده خوبان یکی وفا نکند

پدر! هفتاد و چهارمین بهار زندگی‌ات را در پشت دیوارهای زندان تبریک می‌گویم و برای سلامتی‌ات دعا می‌کنم.

دختر چشم به راه‌ات الناز، سه‌شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹”.

آقای امیرخیزی به گفته پزشک بیمارستان مدنی کرج مشکوک به بیماری سرطان پروستات بوده و باید تحت آزمایشات تخصصی تشخیصی و بیوپسی پروستات قرار گیرد. با توجه به کهولت سن وی و اینکه انجام بیوپسی پروستات نیازمند استراحت بعد از آزمایش است درخواست انجام بیوپسی در بیمارستان خارج از زندان و مرخصی استعلاجی صورت گرفته است. با این حال این موضوع تاکنون با مخالفت دادستان مواجه شده است.

این زندانی علاوه بر ابتلا به بیماری پروستات، دچار مشکلات ناشی از پارگی مینیسک پا است، همچنین در دوران زندان به مشکلات عصبی از نوع اختلال خواب و فراموشی مبتلا شده است.

در ارتباط با پارگی مینیسک پای آقای امیرخیری نیز از مدتها پیش درخواست‌های مکرر وی مبنی بر مراجعه به ارتوپدی و انجام فیزیوتراپی جهت درمان، با بی‌توجهی مسئولان زندان رجایی شهر و دادستانی مواجه شده است.

محمد بنازاده امیرخیزی، در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۵، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شد و در آذرماه ۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیتی ملی از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق، اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام” به ۱۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان نیک شهر در استان سیستان و بلوچستان  محکوم شد. این حکم در تیرماه ۹۷ در مرحله تجدیدنظر نیز عینا تایید شد.

با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری در خصوص وی قابل اجرا است.

آقای امیرخیزی ۷۴ سال دارد و پیش تر نیز در تاریخ ۹ آذرماه ۸۸ توسط ماموران امنیتی در محل کارش دستگیر و به اتهام کمک مالی به سازمان مجاهدین خلق به ۵ سال حبس محکوم شده بود. او پس از تحمل حبس در آبان ماه ۱۳۹۳ از زندان آزاد شده بود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.