رسانه خبری پیامِ ایرانی

رونق استارت آپی برای «باغبانی خانگی» در دوران کرونا | اقتصاد | DW


زمانی که هنوز کسی نام بیماری کرونا را نشنیده بود، دو زن در برلین به ایده جالبی برای آن گروه از ساکنان شهرهای بزرگ رسیدند که دوست دارند سبزیجات یا صیفی‌جات را در بالکن خانه یا حتی در گلدان‌های پشت پنجره‌شان به عمل آورند؛ ایده‌ای که این روزها حسابی خریدار دارد. آلیسیا فرر اهل بارسلون و لنا مولر (آلمانی) پایه‌گذاران شرکت گرونئو  GRÜNEO هستند. شرکتی که به مشتری وسایل کامل را برای درست کردن باغچه‌ای در آپارتمان می‌دهد. 

آلیسیا فرر به دویچه وله می‌گوید: «برای شهروندان در اروپا این که تغذیه سالم‌تری داشته باشند، بسیار مهم شده است. آنها می‌خواهند بدانند موادی که مصرف می‌کنند از کجا آمده است و چه کیفیتی دارد.» او اضافه می‌کند: «جوان‌ها هم ترجیح می‌دهند داخل خانه‌های خود گل و گیاه بیشتری داشته باشند. ما هر دوی این‌ها را با هم عرضه می‌کنیم و به آنها این امکان را می‌دهیم که نه فقط خانه‌شان را با گیاه تزیین کنند، بلکه از آنها استفاده هم بکنند.»

آلیسیا و لنا دو جور محتوا در جعبه‌های‌شان ارائه می‌کنند؛ یک جعبه‌ حاوی ریحان بنفش، جعفری و پیازچه است و در جعبه دیگر می‌توان بذر گوجه فرنگی، فلفل‌های رنگی و برگ‌های قرمز سالاد یافت. در این جعبه‌ها کود، گلدان‌های تجزیه‌پذیر از مواد ارگانیک و راهنمای کاشتن و رسیدگی به باغچه برای تازه کارها نیز می‌گذارند. 

لنا مولر به دویچه وله می‌گوید: «این کمپین برای شهروندانی است که حفظ محیط زیست برای‌شان مهم است و می‌خواهند یک سرگرمی خانگی مفید را جایگزین استرس روزانه کنند.» او اضافه می‌کند: «مشتریان ما زوج‌های بچه‌دار نیز هستند که داشتن یک باغچه در خانه برای‌شان یک امکان ایده‌آل است.»

Die Gründerinnen des Berliner Startups Grüneo, Lena Müller (links) und Alicia Ferrer Deutschland Berlin (Simon Schaller)

آلیسیا فرر (راست) و لنا مولر، بنیان‌گذاران گرونه‌او

صاحبان این استارت آپ می‌گویند بحران کرونا یک روی مثبت هم دارد و آن این است که «انسان‌های هر چه بیشتری مجبورند در خانه بمانند و به دنبال فعالیت‌های جدیدی بگردند. اینجاست که سراغ ما می‌آیند.» هر دوی آنها تکرار و تاکید می‌کنند که هر چه عرضه می کنند از مواد طبیعی است و هم راستا با حفظ محیط زیست. 

مثلا در هیچ کدام از بسته‌بندی‌های آنها از مواد پلاستیکی یا شیمیایی استفاده نشده است. پاکت‌ها همه کاغذی‌اند و گلدان‌ها از الیاف چوب. کود هم از ته‌مانده و زباله گیاهی است. نکته دیگری که لنا به آن اشاره می‌کند این است که آنها در ارتباط نزدیک با مشتریان خود می‌مانند و سعی می‌کنند در هر قدم آنها را یاری کنند و به سوالات‌شان پاسخ دهند.

Berliner Startup Grüneo: Inhalt der Gärtnerei für die eignenen 4 Wände (Lisa Schlabitz)

جعبه و پاکت گرونئو حاوی همه چیزهایی است که برای باغبانی در چاردیواری خانه لازم است

به «باغبانی خانگی» در حال حاضر ۳۰۰ سفارش جدید رسیده که تهیه و ارسال آن کار زیادی می برد. لنا و آلیسیا امیدوارند با گسترش بازار محصولات خود بتوانند تیمی بزرگ‌تر درست کنند. آنها فعلا در بازار آلمان فعالیت می‌کنند اما چشمی هم به بازار اروپا در آینده دارند. 

یکی از دلایلی که می‌تواند به گسترش بازار برای این گونه محصولات کمک کند این احتمال است که با ادامه کرونا واردات برخی میوه‌ها و سبزیجات به بازار کشورهای مختلف دشوار شود و قیمت‌ها افزایش یابد. همین خیلی ها را به صرافت کاشتن صیفی‌جات و سبزیجات در خانه یا حتی در آپارتمان انداخته است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.