″آمار و مطالعات چینی‌ها در باره کرونا خیلی درست نبوده است″ | ایران | DW

به اشتراک گذاشتنکیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، گفته بود که دولت چین با ارائه آمار و مدارک نادرست در باره بیماری کووید-۱۹ شوخی تلخی با دنیا کرده است.

چانگ هوا، سفیر چین، به جهانپور پاسخ داد و سخنگوی وزارت بهداشت هم پاسخ پاسخ او را داد و در ادامه پای عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم به بحث باز شد و زمینه را برای موضع‌گیری‌های فراگیر در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی فراهم کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اکنون مینو محرز، عضو کمیته ملی مبارزه با بیماری کووید- ۱۹، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفته است، آمار و مطالعات چینی‌ها “خیلی درست” نبوده است. 

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی ضمن بیان این که از چینی‌ها انتظار نمی‌رود آمار و اطلاعات دقیقی بدهند، تصریح کرده است: «در حال حاضر آنها نتایج بسیاری از مقالاتشان را پس می‌گیرند و با سابقه‌ای که از مطالعات علمی آنها داریم، می‌دانیم که به آمارهایشان هم نمی‌شود اتکا کرد.»

محرز پس از بیان اینکه، آنچه چین در باره روند بیماری و مقابله با آن گزارش می‌داده، درست نبوده است می‌گوید: «دو احتمال وجود دارد، یا ویروس جهش پیدا کرده و قوی‌تر شده است، یا آنها در ارائه اطلاعات کم‌کاری کرده‌اند.»

حمید سوری، اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی “شهید بهشتی” تهران هم در مصاحبه با “ایرنا پلاس” گفته است که بر اساس شواهد، ماجرا فراتر از آن چیزی است که چینی‌ها گزارش داده‌اند.

به اعتقاد این استاد دانشگاه، آنچه تاکنون از ماهیت اپیدمی کرونا آشکار شده نشان می‌دهد که “شرایط این ویروس نمی‌تواند آن‌گونه که چینی‌ها درباره آن می‌گویند، باشد.”

 سوری می‌گوید: «ما با گروه پنج، شش نفره‌ای که از چین به ایران آمده و از کارشناسان برجسته آن کشور هم به حساب می‌آمدند، جلساتی داشتیم. آنجا هم این ذهنیت‌ها تقویت می‌شد که خیلی از صحبت‌ها با هم جور در نمی‌آید.»

دسته‌بندی مخالفان جهانپور

“ایرنا پلاس” در گزارش خود مخالفان سخنگوی وزارت بهداشت را به سه دسته تقسیم کرده است. نخست “چین‌زدگان یا ارزشی‌ها” هستند که به گفته این رسانه، حمله‌های سنگینی را در فضای توییتر علیه جهانپور به راه انداختند. 

آنها معتقدند که سخنان جهانپور به روابط دیپلماتیک ایران و چین لطمه زده و جهانپور باید از دولت چین پوزش بطلبد. برخی نیز خواستار برکناری جهانپور شده‌اند. 

به گزارش “ایرنا پلاس”، گروه دیگری که از جهانپور انتقاد می‌کنند، معتقدند که چنین اظهاراتی نباید از سوی مقامات رسمی مطرح ‌شود بلکه می‌بایست برای این منظور از یک فرد علمی مستقل از دولت استفاده می‌شد “تا هزینه‌های آن برای کشور و دولت به حداقل برسد.”

دسته دیگری از منتقدان سخنگوی وزارت بهداشت افرادی هستند که می‌پرسند چرا وزارت بهداشت ایران شوخی چین را ملاک رفتار خود قرار داده در صورتی که “کشوری مثل کره جنوبی فریب چین را نخورده است”.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

انحراف در سیاست‌گذاری

حمید سوری در گفت‌وگو با “ایرنا پلاس” تاکید کرده است که داده‌های مخدوش در باره این بیماری باعث انحراف در سیاست‌گذاری می‌شود و شمار قربانیان را بالا می‌برد. 

فعالان شبکه‌های اجتماعی در این راستا پرسش‌های گوناگونی مطرح کرده‌اند، از جمله این که آیا جمهوری اسلامی به خاطر داده‌های انحرافی دولت چین جلوی پرواز هواپیماهای مسافری ماهان به ووهان را نگرفت، در قرنطینه اماکن مذهبی و شهرهای بحران زده درنگ کرد و اکنون هم نه برنامه مشخصی برای جلوگیری از گسترش شیوع این ویروس دارد و نه آمار درستی از مبتلایان می‌دهد؟

در رابطه با پرسش آخر، سوری ضمن بیان اینکه ظاهرا ایتالیا “خیلی درست‌تر داده‌های خود را منتشر می‌کند”، گفته است: «وقتی اطلاعات درست وجود داشته باشد، تصمیم درست هم گرفته می‌شود. به همین دلیل است که ایتالیا الان به روند کاهشی اپیدمی رسیده است، ولی ما متاسفانه هنوز به آن نرسیده‌ایم.»

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *