رسانه خبری پیامِ ایرانی

عثمان مصطفی پور ٢٩ سال حبس بدون مرخصی


 

هەنگاو: هەنگاو: عثمان مصطفی پور،  قدیمی ترین زندانی سیاسی کردستان و ایران  بیش از ٢٨ سال است کە بدون داشتن حق مرخصی در زندان  مرکزی ارومیە محبوس می باشد.

برپایە گزارش سازمان حقوق بشری هەنگاو، عثمان مصطفی‌پور در سال ۱۳۷۰ بازداشت و طی دو پرونده جداگانه در دادگاه انقلاب و دادسرای عمومی مجموعا به ۳۵ سال حبس محکوم شده است.

پیگیری های مستمر خانوادەی آقای مصطفی پور برای استفادە از حق مرخصی وی تاکنون بی نتیجە بودە و وی در حالی کە نزدیک بە سە دهە است در زندان می باشد، حتی برای یک روز هم بە مرخصی اعزام نشدە است.

عثمان مصطفی پور، متولد ۱۳۴۶، اهل پیرانشهر در ۲۳ تیرماه ۱۳۷۰ بعد از بروز درگیری میان گروهی از پیشمرگه‌های حزب دمکرات کردستان ایران با نیروهای سپاه پاسداران در دره آسن گران در منطقه ترگور ارومیه به همراه سە عضو دیگر این حزب به نام‌های ملا جاسم دلنشین ، ایوب جهانگیری و میرزا محمد قاسمی بە اسارت در آمد.

نامبرده به همراه سە زندانی دیگر به مدت ۶ ماه در بازداشتگاه‌های اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات ارومیه تحت بازجویی و شکنجه‌های شدید جسمی و روحی قرار گرفت. در تاریخ ۱۸ دی ماه همان سال و بعد از اتمام بازجویی ها، هر چهار نفر به قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند و در ۵ دی ماه، عثمان مصطفی پور، ایوب جهانگیری و ملا جاسم دلنشین از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی جوهری بدون حق داشتن وکیل تعینی به اتهام عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران به اعدام محکوم شدند.

بعد از تایید احکام اعدام این سه زندانی سیاسی کورد در دادگاه تجدید نظر، در تابستان ۱۳۷۱ حکم اعدام ملا جاسم دلنشین اجرا شد و سال بعد نیز ایوب جهانگیری در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد. در سال ۱۳۷۲ بعد از اعدام این دو زندانی سیاسی، عثمان مصطفی پور به زندان مرکزی تبریز تبعید و دو سال از دوران حبس خود را در این زندان سپری کرد.

در سال ۱۳۷۴ این زندانی سیاسی مجددا به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد و در سال ۱۳۷۹، حکم اعدام نامبرده نقض و به ۱۰ سال حبس کاهش پیدا کرد. با این حال، در همین سال در شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران به ۲۵ سال حبس محکوم شد که با احستاب محکومیت قبلی در مجموع به ۳۵ سال حبس محکوم شد.

میرزا محمد قاسمی پس از تحمل ٨ سال حبس آزاد و سپس بە اقلیم کردستان رفت.

عثمان مصطفی پور  سال گذشتە  بنا بە تقاضای دادستانی ارومیە درخواست عفو مشروط نمودە بود کە در خواست این زندانی سیاسی کرد از سوی دادگاه انقلاب ارومیە رد شد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mansour AllahyariPsychiatryدانلود آهنگ امیر بدیلی به نام حواست نیستدانلود آهنگ امیر سالار به نام زیر حرفات زدیLutrinaestruer job Doozakhi