رسانه خبری پیامِ ایرانی

می‌کوشیم مذاکرات را با ایران از سر بگیریم


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

پس از آنکه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد کشورش آماده است در صورت برداشته شدن تحریم‌های آمریکا از روی ایران، همه اقدامات خود در زمینه کاهش تعهدات برجامی را به عقب برگرداند، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز جمعه ۱۹ فوریه ۲۰۲۱ گفت که برلین می‌کوشد مذاکرات با ایران را از سر بگیرد.

مرکل روز چهارشنبه به حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران اطلاع داده بود که این کشور باید به تعهدات برجامی خود بازگشته و پیام مثبت ارسال کند تا شانس بازگشت به برجام را افزایش دهد.

شتفان سیبرت سخنگوی آنگلا مرکل گفت که او به حسن روحانی اطلاع داده درباره نقض تعهدات برجامی از سوی ایران نگران است؛ توافقی که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در صورت متوقف شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خواهان بازگشت به آن است.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان هم روز پنج‌شنبه پس از دیدار با همتایان آمریکایی، فرانسوی و بریتانیایی خود گفت که ایران در حال بازی با آتش است. او گفت که کاهش تعهدات برجامی ایران و اقدام آنها به کاستن شفافیت برنامه هسته‌ای خود نشان از آن دارد که تهران در پی گشایش نیست و در پی وخیم‌تر کردن اوضاع است و این بازی با آتش است.

جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا هم روز جمعه ۱۹ فوریه ۲۰۲۱ خواستار متوقف شدن اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه شد و گفت که باید به این اقدامات ایران واکنش نشان داد.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که «ایران باید به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود در خاورمیانه پایان دهد … باید به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه واکنش نشان دهیم».

او که پیشتر از ایران خواسته بود که تعهدات برجامی خود بازگردد، گفت: «می‌کوشیم سازوکار ۵+۱ برای مذاکره با ایران را دوباره فعال کنیم».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.