رسانه خبری پیامِ ایرانی

دستگیری یک شهروند اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران


.حق نشر عکس
Alamy

بنا بر گزارش‌ها، سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) یک شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های جاسوسی برای ایران دستگیر کرده است.

شین بت روز سه شنبه (۷ آوریل) طی بیانیه‌ای اعلام کرد که فرد بازداشت شده با “عوامل ایران” در خارج در تماس بوده و از آنها پول، دستور و ابزارهای رمزگذاری دریافت کرده است.

نام متهم اعلام نشده است. گفته شده که این فرد در ماه مارس گذشته دستگیر شده و روز سه شنبه رسما در دادگاه به وی تفهم اتهام شده است.

بنا بر بیانیه شین بت، متهم ماموریت داشت که در مورد مراکز استراتژیک اسرائیل اطلاعات جمع آوری و برای ایجاد اختلاف در جامعه اسرائیل از جمله جلب حمایت شهروندان عرب (فلسطینی تبارها) در اسرائیل برای کمک به ایران تلاش کند.

شین‌ بت می گوید بازداشت متهم نشان می دهد که ایران همچنان برای انجام فعالیت‌های جاسوسی و خرابکارانه در اسرائیل تلاش می کند، “آن هم در زمانی که جهان با اپیدمی ویروس کرونا مواجه است که در ایران به طور جدی شیوع یافته است”.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

گونن سیگو (وسط) در بازداشت در سال ۲۰۰۴ به دلیل تلاش برای قاچاق قرص اکستاسی

مقامات ایرانی هنوز به اتهامات واکنشی نشان نداده اند.

اسرائیل در گذشته نیز اشخاصی را به اتهام فعالیت های جاسوسی برای حکومت ایران دستگیر و زندانی کرده است.

شین بت در سال ۲۰۱۸ میلادی گونن سیگِو، وزیر سابق کابینه اسرائیل، را به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت کرد.

در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز سازمان امنیت اسرائیل یک مرد ایرانی-بلژیکی به نام علی منصوری را به اتهام جاسوسی برای ایران دستگیر کرد.

آقای منصوری که متهم بود در پوشش تاسیس یک شرکت بازرگانی در اسرائیل، برای ایران جاسوسی می کرده در سال ۲۰۱۵ میلادی به هفت سال زندان محکوم شد.

وزیر سابق اسرائیلی به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شدمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.