رسانه خبری پیامِ ایرانی

مایک پومپئو از ‘گفتگوی استراتژیک’ آمریکا و عراق در ماه ژوئن خبر داد


پایگاه آمریکا در عراقحق نشر عکس
CENTCOM

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرده است که ایالات متحده و عراق در ماه ژوئن امسال درباره موضوعات مختلف از جمله آینده حضور نیروهای آمریکایی در آن کشور گفتگو خواهند کرد.

در پی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و ابومهدی مهندس، فرمانده گروه کتائب حزب الله در یک حمله هوایی آمریکا، نمایندگان عمدتا شیعه پارلمان عراق با تصویب طرحی خواهان خروج فوری نیروهای آمریکایی شدند- مصوبه ای که تاکنون اجرا نشده است.

علی رغم افزایش تنش ها بین گروه های عراقی طرفدار ایران و آمریکا،‌ دولت دونالد ترامپ بر ادامه حضور حدود پنج هزار نیروی آمریکایی در عراق تاکید دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه (۷ آوریل)‌ در یک نشست خبری در واشنگتن گفت که واشنگتن و بغداد در اواسط ماه ژوئن (حدود دو ماه دیگر)‌ یک «گفتگوی استراتژیک» خواهند داشت که از جمله شامل حضور نظامی آمریکا در عراق خواهد بود.

مایک پومپئو گفت با توجه به همه گیری جهانی کووید-۱۹ و کاهش درآمدهای نفتی عراق که خطر سقوط اقتصادی این کشور را به وجود آورده، «مهم است که دو دولت ما با هم همکاری کنند تا دستاوردهای اقدامات ما در شکست داعش و ایجاد ثبات در این کشور معکوس نشود.»

او افزود: “همه مسائل استراتژیک بین دو کشور ما در دستور کار قرار خواهد گرفت، از جمله آینده حضور نیروهای آمریکا در آن کشور و چگونگی حمایت از یک عراق مستقل و دارای حاکمیت ملی”.

دیوید هیل، معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا، ریاست هیات مذاکره کننده آمریکایی را بر عهده خواهد داشت.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

در ظرف چند هفته اخیر آمریکا نیروهای خود را از چند پایگاه در عراق خارج و به پایگاه های دیگری در این کشور منتقل کرده است

در ظرف چند هفته اخیر آمریکا نیروهای خود را از چند پایگاه در عراق خارج و به پایگاه های دیگری در این کشور منتقل کرده است. همچنین گزارش شده که ارتش آمریکا برای محافظت از نیروهای خود به عراق سامانه های دفاع موشکی پاتریوت اعزام کرده است.

روز دوشنبه (۶ آوریل) اعلام شد که به نزدیکی محل استقرار یک شرکت آمریکایی نفتی در استان بصره واقع در جنوب عراق سه راکت پرتاب شده است. آن حمله تلفاتی نداشت و گروهی مسئولیت آن را برعهده نگرفت.

دونالد ترامپ اخیرا در یک نشست خبری گفته بود اطلاعات دقیقی به دستش رسیده که نشان می‌دهد گروه‌های طرفدار ایران در عراق در حال تدارک حمله‌ای علیه آمریکا هستند. او گفت ایران را مسئول آسیب به جان آمریکاییان می‌داند.

ایران هم متقابلا تحرکات نظامی آمریکا در عراق را نگران کننده خواند. مقامات ایرانی بارها خواهان خروج نیروهای آمریکایی از عراق شده اند.

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.