خروج از ووهان برای اولین بار از زمان اعلام مقررات منع تردد ممکن شد

به اشتراک گذاشتن


مسافران در ایستگاه قطاری در ووهان، ۸ آوریل ۲۰۲۰حق نشر عکس
AFP

Image caption

مسافران در ایستگاه قطاری در ووهان، ۸ آوریل ۲۰۲۰

مقررات منع تردد در شهر ووهان چین، کانون اولیه اپیدمی ویروس کرونا، که از روز ۲۳ ژانویه اعمال شده بود، اکنون عمدتا برداشته شده است.

کسانی که روی یک اپلیکیشن بهداشتی تلفن همراه خود کد “سبز” دریافت می کنند اجازه خروج خواهند داشت.

به این ترتیب سفر با قطار و اتومبیل از مبدا و به مقصد این شهر از سر گرفته شده است.

چین روز سه شنبه برای اولین بار هیچ مورد مرگی در اثر ابتلا به این ویروس ثبت نکرد که اولین بار از زمان انتشار آمار ابتلا و قربانیان در این شیوع است.

مقام ها برای مهار ویروس کرونا در چین محدودیت های بی سابقه ای بر رفت و آمد و سفر اعمال کردند و دستور بستن بیشتر کسب و کارها در این شهر پرجنب و جوش که ۱۱ میلیون نفر جمعیت دارد را دادند.

مقام های چینی می گویند این مقررات میزان آلودگی را کاهش داد. هم اکنون سایر کشورهای جهان همچنان شاهد رشد این بیماری هستند.

مراکز خرید در ووهان ابتدا ماه پیش بعد از آنکه این شهر برای یک هفته هیچ مورد ابتلا تازه ای را گزارش نکرد باز شده بود و شماری از ساکنان مجتمع های مسکونی که عاری از ویروس کرونا تشخیص داده شدند اجازه یافتند روزی دو ساعت بیرون بروند.

از روز چهارشنبه شهروندانی که مجوز می گیرند می توانند از شبکه حمل و نقل عمومی استفاده کنند. کدی که برای هر شهروند فرستاده می شود منحصر به فرد است و به وضع سلامتی آنها بستگی دارد.

کسانی که در صنعت ساخت تدارکات پزشکی و سایر کالاهای اولیه کار می کنند اجازه خواهند یافت سر کار بازگردند. سایر صنایعی که تولیدات ملی یا بین المللی دارند هم اجازه بازگشایی خواهند داشت.

حق نشر عکس
AFP

Image caption

در مرحله فقط کسانی که مجوز سلامتی گرفته اند حق خروج دارند

قرار است روز چهارشنبه ۲۰۰ پرواز هم از ووهان انجام شود که ۱۰ هزار مسافر را جابجا خواهند کرد.

رسانه های دولتی چین تصاویری از تقریبا ۱۰۰ قطار سریع السیر که آماده عزیمت هستند و همچنین برچیده شدن موانع از جاده ها را منتشر کرده اند.

با این حال برخی از محدودیت ها در بخش حمل و نقل ادامه می یابد و مدارس تا اطلاع ثانوی بسته است.

مقام های ووهان همچنین وضعیت “عاری از اپیدمی” ۴۵ مجتمع مسکونی را لغو کرده اند که به ظاهر شدن مواردی از ابتلا که با علائمی همراه نیست و سایر دلایل نامعلوم مربوط می شود.

از سوی دیگر مقررات شدید منع تردد در سایر نواحی چین ادامه دارد.

در پکن، که روز دوشنبه ۳۱ مورد تازه را گزارش کرد، مقام ها تدابیر شدید تازه ای اعلام کرده اند. همه کسانی که وارد پایتخت می شوند اکنون باید قرنطینه شوند و تحت معاینه قرار گیرند.

براساس آمارهایی که دولت چین ارائه کرده از زمان شروع این اپیدمی بیش از ۳۳۰۰ نفر در این کشور مرده اند و نزدیک به ۳۲ هزار نفر مبتلا شده اند.

کمیسیون ملی بهداشت چین روز سه شنبه ۳۲ مورد تازه ابتلا را تایید کرد.

با این حال واکنش دولت چین به این اپیدمی با انتقاد روبرو شده و سوالاتی در مورد واقعی بودن ارقامی که اعلام می کند وجود دارد.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

مانعی که یک ناحیه مسکونی را جدا می کندمنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *