رسانه خبری پیامِ ایرانی

تماس‌های آمریکا با ایران برای آزادی زندانیان دو تابعیتی | ایران | DWجیک سولیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، بازداشت شهروندان کشورش در ایران را “غیرقانونی و ناعادلانه” خواند. او روز یکشنبه ۲۱ فوریه، به سی‌بی‌اس نیوز گفت ایالات متحده وظیفه دارد برای آزادی این شهروندان بکوشد.

سولیوان تصریح کرد که تماس‌ها با تهران به این منظور شروع شده‌اند اما توضیح بیشتری در باره چگونگی، زمان و زندانیان مورد نظر نداد.

رویترز به نقل از او نوشت: «ما تحت هیچ شرایطی، ادامه حبس ناعادلانه و غیرقانونی آمریکایی‌ها در ایران را نخواهیم پذیرفت.»

اما سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش سریع به این سخنان، هرگونه گفت‌وگوی مستقیم بین تهران و واشنگتن “در خصوص زندانیان و موارد دیگر” را رد کرد. سعید خطیب‌‌زاده گفت: «اساساً این خبر آنطور که بیان شده صحت ندارد… ما پیام‌هایی از طریق سفارت سوئیس دریافت کرده‌ایم.»

خبرگزاری ایسنا از قول خطیب‌زاده نوشت: «بعد از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا برخی از پیام‌ها از طرف سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران و همچنین برخی از وزرای خارجی کشورها درخصوص آمادگی آمریکا برای پیگیری این موضوع دریافت شده و ما از همان طریق اعلام کرده‌ایم که اولویت آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا برای ما وجود دارد و برای آزادی کلیه زندانیان‌مان در ایالات متحده آمادگی داریم.»

در میان زندانیان دوتابعیتی محبوس در ایران، سیامک و باقر نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و کارن وفاداری، تابعیت آمریکایی قرار دارند. زندانیان خارجی یا دوتابعیتی در جمهوری اسلامی عموما یک اتهام مشترک دارند و آن هم “جاسوسی” است.

یک هفته پیش “باشگاه ملی مطبوعات آمریکا” با باری روزن، نزار زکا و ژیائو وانگ که در مقاطع زمانی مختلف در ایران زندانی بوده‌اند، یک نشست آنلاین برگزار کرد. باری روزن از جمله کارکنان سفارت آمریکا در جریان گروگان‌گیری ۴۴۴ روزه بود و نزار زکا و ژیو وانگ، با اتهامات امنیتی در ایران دستگیر شده و دو سال قبل با فشارها و تلاش‌های بین‌المللی آزاد شدند.

این زندانیان سابق از دولت بایدن خواستند، بحث درباره احیای توافق هسته‌ای پیشین یا رسیدن به توافقی تازه را به “آزادی گروگان‌ها در ایران” منوط کند. باری روزن گفت ایالات متحده وظیفه اخلاقی دارد که حقوق بشر را به یک وجه اساسی در سیاست خارجی خود مبدل کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.