رسانه خبری پیامِ ایرانی

ویروس کرونا: راهنمای تصویری از جهانی با محدودیت رفت و آمد


Promo image for world shutdown story

ویروس کرونا در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر را در جهان مبتلا کرده اما آثار آن بر زندگی به مراتب از مبتلایان به این ویروس فراتر رفته است.

حتی کثرت استفاده از واژه “بی‌سابقه” برای توصیف این آثار خود بدون سابقه است.

براساس اطلاعات “گوگل ترند”، شمار مراجعه به این اصطلاح طی دو هفته گذشته بیش از سه برابر بالاتر از بالاترین میزان مراجعه قبلی بوده است.

در حالیکه دولت‌ها در سراسر جهان برای مقابله با گسترش این ویروس به تدابیر جدیدی دست زده و توصیه‌های جدیدی به مردم کرده‌اند، ما به تاثیر این وضعیت بر زندگی مردم در سراسر جهان نگاهی می اندازیم.

چگونه جهان تعطیل شد

ابدا اغراق آمیز نیست اگر بگوییم که روش‌های مقابله با ویروس کرونا در سراسر جهان بسیار متنوع و گسترده بوده است.

در کلمبیا تعداد روزهایی که اجازه دارید از خانه خارج شوید به شماره کارت شناسایی ملی شما بستگی دارد؛ صربستان ساعات مشخصی را برای سگ گردانی اعلام کرده است و در بلاروس رئیس جمهوری با توصیه های پزشکی مخالفت ورزیده و در عوض پیشنهاد کرده است که نوشیدن ودکا و استفاده از حمام سونا راه جلوگیری از ابتلای به ویروس کروناست.

یکی از رایج ترین روش های مقابله با ویروس کرونا توصیه های دولت ها فاصله گیری اجتماعی در برخی نقاط یا تمامی مناطق کشورشان است در حالیکه بعضی دیگر از دولت ها قوانین و مقرراتی را برای محدودیت یا ممنوعیت تمامی رفت و آمدهای غیر ضروری به اجرا گذاشته اند. به این شیوه “منع رفت و آمد” میگویند.

وقتی که ویروس کرونا برای نخستین بار در اواخر سال گذشته میلادی در چین شایع شد، منع رفت و آمد در شهرها اقدامی شدید تلقی می شد.

اما با گسترش شیوع این ویروس در نقاط مختلف جهان، مقابله با آن دشوارتر شده و کشورهای بیشتری با اتخاذ تدابیر شدیدتر در صدد مقابله با آن برآمده اند.

تا پایان ماه مارس بیش از یکصد کشور در جهان مقررات کامل یا نسبی محدودیت رفت و آمد را به اجرا گذاشتند که بر زندگی چند میلیارد نفر از مردم تاثیر گذاشته است.

و بسیار دیگری از کشورها رفت و آمد همه یا بعضی از شهروندانشان را مشمول محدودیت های مختلف کرده اند.

کشورهای واقع در مناطقی که به تازگی ابتلای به ویروس کرونا در آنها تایید شده است از تجربه کشورهای آسیایی و اروپایی درس گرفته اند.

دولت های آفریقایی نیز به نظر می رسد با سرعت و قاطعیت بیشتری عمل می کنند.

چین توانسته است با عبور از بدترین دوره افزایش شمار مبتلایان و تلفات ناشی از ابتلای به ویروس کرونا بعضی از محدودیت ها را تعدیل کند اما هنوز هم زندگی در آن کشور به وضعیت عادی بازنگشته است.

دیگران مسیر طولانی تری را در پیش دارند.

خطر پرواز

وقتی ابتلای به کرونا برای اولین بار تایید شد، بسیاری از کشورها محدودیت هایی را در مورد ورود مسافران هوایی از چین وضع کردند یا مسافران ورودی از مناطق آلوده را در قرنطینه قرار دادند.

پس از آنکه در روز ۱۱ ماه مارس سازمان بهداشت جهانی کرونا را “بیماری فراگیر جهانی” اعلام کرد، دولت ها به اقدامات گسترده تری دست زدند.

روز ۱۵ مارس، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، سفرهای غیر ضروری از اتحادیه اروپا به خاک آمریکا را ممنوع کرد و یک روز بعد نیزاتحادیه اروپا همین اقدام را در مورد مسافران ورودی از خارج از منطقه شنگن به اجرا گذاشت.

در پایان ماه مارس، میزان رفت و آمد هوایی از برخی از فرودگاه های عمده جهان به درصدی کوچک از میزان معمول و حتی سطح آن در اول ماه کاهش یافت.

به گزارش “فلایترادار۲۴ ” که رفت و آمدهای هوایی را زیر نظر دارد، شمار پروازها در سطح جهانی طی ماه گذشته حدود بیست و پنج درصد کاهش یافت.

در هفته پایانی ماه مارس و در حالیکه کشورهای بیشتری به منظور مقابله با ویروس کرونا به برقراری محدودیت سفرهای هوایی مبادرت کرده بودند، تعداد پروازها نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۳ درصد کمتر شده بود.

روز ۲۵ مارس فرودگاه هیثرو لندن، که یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه های جهان است و هر ساله حدود هشتاد میلیون مسافر از آن استفاده می کنند، گزارش کرد که تعداد پروازهای روزانه آن نسبت به همین روز در سال گذشته یکهزار مورد کاهش یافته است.

رفت و آمدها

مساله فقط مربوط به مسافرت از یک شهر به شهر دیگر نیست بلکه با به اجرا در آمدن مقررات محدودیت رفت و آمد، سفرهای داخلی در شهرهای بزرگ در تمامی جهان نیز در مواردی متوقف شده یا به شدت کاهش یافته است.

به گزارش اپلیکش سیتی‌اپر Cityapper از روز ۳۱ مارس، میزان سفرهای درون شهری ساکنان شهرهایی مانند مادرید، پاریس، لندن و نیویورک با استفاده از این اپلیکشن به کمتر از یکدهم شرایط عادی تنزل کرده است.

به گزارش سیتی‌اپر در میلان در شمال ایتالیا، که برای چند هفته تحت مقررات ممنوعیت تماس ساکنان قرار داشته، برنامه ریزی سفرهای شهری با استفاده از اپلیکشن به ۳ درصد وضعیت قبل از شیوع کرونا کاهش یافته است.

این آمار نشان می دهد که مردم در روزهای منتهی به اجرای الزام آور مقررات محدودیت رفت و آمد توسط دولت هم از شمار سفرهای شهری کاسته بودند.

به عنوان مثال، در شهر سائو پائولو برزیل، محدودیت نسبی رفت و آمد د رروز ۲۴ مارس به اجرا گذاشته شد اما حتی در هفته قبل از آن هم سفرهای شهری به طرز قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده بود.

حتی در شهرهایی که مقامات شهری به صدور توصیه هایی برای فاصله گیری اجتماعی بسنده کرده و محدودیت های بیشتری وضع نشده است هم به نظر می رسد که سفرهای شهری کمتر شده است.

در استکهلم، پایتخت سوئد، دولت از وضع مقررات سختگیرانه خودداری ورزیده و به جای آن به صدور رهنمودهای بهداشتی اکتفا کرده است اما در آنجا هم به گزارش سیتی‌اپر میزان سفرهای شهری، چه توسط وسائط نقلیه عمومی و چه حتی پیاده، ۷۰ درصد کمتر از شرایط عادی بوده است.

شرکت حمل و نقل عمومی استکهلم گزارش کرده است که شمار مسافران مترو و قطارهای شهری به نصف رسیده است.

در مورد شهرهای آسیایی که سیتی‌اپر داده های آنها را گردآوری می کند، مانند سنگاپور و هنگ کنگ که با محدودیت الزام آور رفت و آمد مواجه نیستند هم سفرهای شهری به مراتب کمتر از میزان معمول بوده است.

با وجود شیوع گسترده ابتلای به ویروس کرونا در کره جنوبی، فعالیت های عادی در سئول، پایتخت آن کشور بر خلاف پایتخت های اروپایی متوقف نشده زیرا دولت ترجیح داده است به جای فاصله گیری شهری، از روش آزمایش گسترده شهروندان و شناسایی مبتلایان استفاده کند.

تغییر مشابهی در رفتار استفاده کنندگان از خیابان ها و جاده های شهری مشاهده شده است. حتی قبل از به اجرا درآمدن مقررات محدودیت رفت و آمد هم به گزارش موسسه فناوری تراکم شهری تام‌تام Tom Tom ترافیک در شهرها کاهش یافته بود.

توکیو، پایتخت ژاپن هنوز رسما با محدودیت رفت و آمد مواجه نیست اما از اول ماه مارس، مدارس این شهر تعطیل شده است. تعطیلی مراکز آموزشی و غیبت گردشگران عامل کاهش نسبی ترافیک در این شهر بوده است بی آنکه فعالیت در عرصه های دیگر متوقف شده باشد.

در اندونزی، جاکارتا، پایتخت، تحت مقررات محدودیت رسمی رفت و مد نیست اما سفرهای شهری عملا به صفر رسیده و وضعیت آن شبیه لوس آنجلس و دهلی نو است که در روزهای متفاوت تعطیل شدند.

در نمودار زیر، شاخص تراکم ترافیک نشان می دهد که در مقایسه با وضعیت نبود کامل ترافیک، سفرهای شهری چه اندازه طولانی تر است. مثلا رقم ۵۰ به معنی آن است که رفت و آمد در مقایسه با فقدان کامل ترافیک ۵۰ درصد طولانی تر است و یک رانندگی نیم ساعته به ۴۵ دقیقه تغییر می یابد. پائین ترین نقطه معمولا در خلال تعطیلات آخر هفته مشاهده می شود.

در چین، نشانه هایی از بازگشت زندگی به روال عادی دیده می شود. تراکم ترافیک در شهرهای پکن و شانگهای به حدود نصف سطح آنها در سال ۲۰۱۹ بازگشته اما میزان ترافیک از اوایل فوریه و در پی ایام جشن های سال نو چینی از ۲۵ ژانویه به بعد به طور تدریجی رو به افزایش بوده است.

در ووهان، مرکز شیوع ویروس کرونا، ترافیک شهری در مقایسه با سال گذشته هنوز هم نزدیک به صفر است.

آثار زیست محیطی

به نظر می رسد که یکی از آثار مثبت تعطیلی فعالیت های اقتصادی کاهش آلودگی زیست محیطی در برخی از نقاط جهان بوده است.

میزان گاز گلخانه ای دی اکسید نیتروژن NO۲ در جو تحت تاثیر عواملی مانند سرعتب باد متغیر است و وجود ابر می تواند اندازه گیری آن توسط ماهواره را مختل کند. شاید به همین دلیل است که همانطور که در نقشه زیر دیده می شود، بین ماه های ژانویه و مارس، میزان این گاز در آسمان شهر ووهان و مناطق شمال ایتالیا متغیر بوده است.

اما در این محل ها، تعطیلی فعالیت های شهری با شدت و به مدتی طولانی تر از سایر نقاط به اجرا گذاشته شده و تغییر در میزان دی اکسید نیتروژن بین سال ۲۰۱۹ و ماه های اول سال ۲۰۲۰ و زمان تعطیلی فعالیت ها چشمگیر به نظر می رسد.

در بریتانیا و بسیاری دیگر از نقاط جهان، داده های ماهواره ای هنوز تغییر در میزان گازهای گلخانه ای در نتیجه تعطیلی یا کاهش فعالیت های اقتصادی را نشان نمی دهد اما برخی منابع چنین تغییری را پیش بینی کرده اند.

نحوه کار کارکنان

با اجرایی شدن مقررات محدودیت و منع رفت و آمد، بسیاری از کارکنان دفتری و اداری ناگزیر شده اند از خانه کار کنند.

در نتیجه ارتباطات ویدیویی و ارسال پیام های فوری به ابزار عمده کار مبدل شده است.

طی تنها چند هفته، متوسط پیام های مبادله شده توسط کاربران در نیویورک، پاریس، لندن و برلین بیش از یک سوم افزایش یافته است.

البته همه ما هنوز به این شیوه کار عادت نکرده ایم و بسته به اینکه در کجا سکونت دارید، ممکن است زمان زیادی برای عادت کردن به آن داشته باشید.

مقاله بالا کار مشترکی است از: دانیل دانفورد، بکلی دِیل، ناسوس استایلیانو، اِد لوتر، مریم احمد و آیرین دِ لا تورس آرناسمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.