رسانه خبری پیامِ ایرانی

انعقاد قرارداد راهبردی سعودی با لاکهید مارتین برای انتقال فناوری‌های صنایع دفاعی


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

شرکت صنایع نظامی سعودی (SAMI) با مالکیت کامل صندوق سرمایه‌گذاری عمومی و لاکهید مارتین ابرشرکت آمریکایی فعال در زمینه صنایع هوافضا، تجهیزات نظامی و امنیت اطلاعات یکشنبه ۲۱ فوریه ۲۰۲۱ از انعقاد توافق‌نامه استراتژیک برای تاسیس پروژه مشترک همکاری‌های میان دو شرکت در زمینه تقویت توانمندی‌های دفاعی و امنیتی پادشاهی عربی سعودی و حمایت از توانایی‌های صنعتی آن و همچنین مشارکت در تحقق اهداف توسعه اقتصادی برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ سعودی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) این توافق‌نامه در حاشیه نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی دفاع « International Defence Exhibition & Conference» ((IDEX در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی و از سوی ولید ابوخالد رئیس اجرایی شرکت صنایع نظامی سعودی (SAMI) و تیموتی کاهیل معاون اول بخش بین‌المللی شرکت لاکهید مارتین به امضا رسید.

به موجب این توفق‌نامه شرکت سعودی SAMI میزان %۵۱ از سهام پروژه مشترک را مالک خواهد شد و در مقابل شرکت «لاکهید مارتین» %۴۹ از سهام این شرکت را مالک می‌شود.

توافق‌نامه جدید توسعه توانمند‌یهای بومی‌سازی از طریق انتقال فناوری، دانش، آموزش کادرهای سعودی برای ساخت محصولات و ارائه خدمات به نفع نیروهای مسلح سعودی را شامل می‌شود.

ولید ابوخالد رئیس اجرایی شرکت صنایع نظامی سعودی گفت « همگام با برنامه چشم‌انداز توسعه ۲۰۳۰ سعودی در شرکت SAMI اقدام به شناسایی زمینه‌های همکاری می‌پردازیم که ما را در بنای بخش صنایع نظامی پایدار و خودکفا در پادشاهی سعودی یاری دهد، آنچه مسلم است مشارکت قوی و بلند مدت ما با لاکهید مارتین است که تاکیدی بر تعهد کامل ما است، توافق‌نامه پروژه مشترک گامی اساسی در روند تحقق اهداف آرمان‌گرایانه ما دارد و برای تحقق نتایجی بزرگ گام خواهیم برداشت و همچنین این مشارکت در تحقق تلاش‌های صندوق سرمایه‌گذاری عمومی از طریق شرکت SAMI در زمینه بومی‌سازی پیشرفته‌ترین فناوری‌ها و دانش و افزون بر آن ایجاد مشارکت‌های اقتصادی استراتژیک نقش خواهد داشت».

از طرفی تیموتی کاهیل معاون اول رئیس در شرکت «بخش بین‌المللی لاکهید مارتین» گفت:«سنگ‌ زیربنای مهمی را در روابط استراتژیک با شرکت صنایع نظامی سعودی قرار می‌دهیم. این تنها جزئی از تعهد بلند مدت ما برای حمایت از طرح‌های پادشاهی سعودی در بومی‌سازی و توسعه اقتصادی است و این توافق‌نامه در راستای راهبرد لاکهید مارتین برای توسعه مشارکت‌هایمان با پادشاهی عربی سعودی از طریق فراهم ساختن راهکارهای دفاعی و امنیتی موجود است که به محافظت از امنیت و شکوفایی برای دهه‌های پیش‌رو می‌انجامد».

پروژه مشترک «سامی – لاکهید مارتن» با هدف توسعه توانمندی‌ها در زمینه‌های فناوری‌های ساخت، فناوری‌های نرم‌افزاری، تکامل ساختارها و همچنین در زمینه ساخت، تعمیر و نگهداری هواپیماهای عمودپرواز و دارای بالهای ثابت، سامانه‌های دفاع موشکی و سامانه‌های موجود در ناوها طرح‌ریزی شده است.

مقر اصلی شرکت جهانی «لاکهید مارتین» متخصص در صنایع امنیت و فضا در شهر بتزدا ایالت مریلند آمریکا واقع است. این شرکت از سال ۱۹۶۵ و هنگام فروش اولین گروه از هواپیماهای باری «سی – ۱۳۰» و «هرکولس C-130» با پادشاهی عربی سعودی سابقه همکاری دارد.

از آن زمان تاکنون شرکت لاکهید مارتین از پادشاهی عربی سعودی در زمینه‌های سامانه‌های پدافند هوایی و موشکی متکامل، فناوری‌های هواپیماهای جنگنده و هلی‌کوپترها، سامانه‌های دریایی و سیستم‌های ارتباطات ماهواره‌ای صنعتی همکاری حمایت کرده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.