رسانه خبری پیامِ ایرانی

دونالد ترامپ سازمان بهداشت جهانی را تهدید به قطع بودجه کرد | جهان | DW


در اوج شیوع بیماری کرونا در جهان، دونالد ترامپ بر فشار خود بر سازمان بهداشت جهانی افزوده است. ترامپ اعلام کرد که دولت او موضوع قطع تامین بودجه سازمان بهداشت جهانی را بررسی خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شد که سازمان بهداشت جهانی خطاهای بسیاری در امر مقابله با شیوع ویروس سارس-کوو-۲ مرتکب شده است.

ترامپ درآغاز کنفرانس مطبوعاتی خود به گونه‌ای سخن گفت که گویا پرداخت پول به سازمان بهداشت جهانی از سوی آمریکا متوقف شده است. اما سپس در پاسخ به پرسش خبرنگاران که پرسیده بودند آیا چنین اقدامی در شرایط کنونی، اقدامی منطقی است یا خیر، ترامپ از موضع پیشین عقب‌نشینی کرد و گفت که ما چنین اقدامی را بررسی خواهیم کرد.

ترامپ گفت: «من نگفتم که ما چنین کاری خواهیم کرد.» باید یادآور شد که ایالات متحده آمریکا بزرگ‌ترین تامین کننده بودجه سازمان بهداشت جهانی است.

«سازمان بهداشت جهانی واقعا گند زده است!»

پیش از شروع کنفرانس مطبوعاتی، دونالد ترامپ با انتشار یک پست توییتری از عملکرد سازمان بهداشت جهانی به شدت انتقاد کرده بود.

ترامپ در این پست توییتری مدعی شده بود که به‌رغم آنکه بخش کلان بودجه  این سازمان توسط آمریکا تامین می‌شود، این سازمان خیلی زیاد به وضعیت شیوع بیماری در چین پرداخته و توصیه‌های غلطی کرده است.

بازگشت زندگی عادی به ووهان

بازگشت زندگی عادی به ووهان

ترامپ در این پست توییتری نوشته بود: «سازمان بهداشت جهانی واقعا گند زده است.” ترامپ مدعی شد که آمریکا خوشبختانه به توصیه‌های غلط سازمان بهداشت جهانی عمل نکرده است.

اعتراض به اظهارات ترامپ

یکی از سخنگویان سازمان ملل متحد انتقاد‌های ترامپ علیه سازمان بهداشت جهانی را بی اساس خوانده و عملکرد سازمان بهداشت جهانی در مقابله با شیوع بیماری کرونا را ستوده است.

پیش از آن سازمان بهداشت جهانی عملکرد رهبری چین را در امر مبارزه با کرونا تحسین کرده بود. این سازمان از انتشار شفاف اطلاعات مربوط به شیوع این بیماری توسط دولت چین تعریف کرده بود. این در حالی است که نسبت به آماری که دولت چین درباره شمار قربانیان بیماری کرونا ارائه می‌کند، تردیدهایی وجود دارد.

از سوی دیگر، به‌رغم شیوع بیماری کرونا در چین، سازمان بهداشت جهانی در روز ۳۱ ژانویه توصیه کرده بود مرزهای چین باز بماند. این سازمان در عین حال اعلام کرده بود که دولت‌ها مختارند برای حفاظت از جان شهروندان خود اقداماتی را که لازم می‌دانند، انجام دهند.

آمریکا در همان روز سفر مسافران از چین به آمریکا را ممنوع اعلام کرده بود. اشاره ترامپ به خطاهای سازمان بهداشت جهان متوجه این توصیه سازمان بهداشت جهانی بوده است.

این در حالی است که بسیاری از ناظران مدیریت بحران دولت آمریکا در ارتباط با شیوع بیماری کرونا را مورد انتقاد قرار داده‌اند. گفته شده است که آمریکا در امر مقابله با بیماری کرونا از خود تعلل بسیاری نشان داده است.

شیوع بیماری کرونا در نیویورک

شیوع بیماری کرونا در نیویورک

منتقدان بر این باورند که ترامپ در ابتدا بارها خطر شیوع بیماری کرونا را ناچیز ارزیابی کرده است. ترامپ هفته‌ها پس از شیوع بیماری کرونا در آمریکا بارها مدعی شده بود که شمار قربانیان کرونا در آمریکا به‌زودی تقلیل خواهد یافت و همه چیز تحت کنترل است.

۲۰۰۰ قربانی در یک روز

برخلاف ادعاهای پیشین دونالد ترامپ، شمار قربانیان بیماری کرونا در آمریکا همچنان افزایش می‌یابد. بر اساس آماری که از سوی دانشگاه جانز هاپکینز منتشر شده، شمار مبتلایان به بیماری کرونا در آمریکا به حدود ۴۰۰ هزار نفر رسیده است.

افزون بر آن، شمار قربانیان بیماری کرونا در آمریکا نیز به مرز ۱۳ هزار نفر نزدیک شده است. کارشناسان دانشگاه جانز هاپکینز در عین حال اعلام کرده‌اند که تنها ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۱۹۳۹ نفر در آمریکا در اثر ابتلا به بیماری کرونا جان باخته‌اند.

این بیشترین تعداد قربانیان کرونا در آمریکا ظرف یک روز است. دونالد ترامپ چند روز پیش از احتمال کشته شدن بیش از صد هزار نفر در اثر ابتلا به بیماری کرونا سخن گفته بود. دبورا بریکس، مشاور ترامپ در امر مقابله با بیماری کرونا حتی احتمال مرگ تا ۲۴۰ هزار نفر در آمریکا را در اثر ابتلا به این بیماری منتفی ندانسته بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.