رسانه خبری پیامِ ایرانی

حکومت افغانستان قصداً رهایی زندانیان ما را به تعویق انداخته استمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در تازه ترین توییتی مدعی شد، حکومت افغانستان قصداً رهایی زندانیان شان را به تعویق انداخته و این گروه هرچه زودتر تیم فنی خود را از کابل فرا می خواند.

شاهین نوشت، براساس امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، باید زندانیان این گروه آزاد شوند تا زمینه مذاکرات بین الافغانی مساعد شود.

او ادامه داد: «جهت های مربوط رهایی زندانیان ما را قصدا به تعویق انداخته از توافقنامه صلح سرپیچی می کنند. فلهذا امارت اسلامی هرچه زودتر تیم تخنیکی خود را از کابل پس فرا می خواند».

در همین حال، وحید عمر، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در امور ارتباطات عامه و راهبردی می گوید، مبادله زندانیان یک روند طولانی است با عجله و وارخطایی نمی شود و موقف حکومت در این زمینه واضح است.

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ در دوحه قطر امضا شد که نمایندگان طالبان مدعی‌اند،

براساس این توافقنامه باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند بعداً مذاکرات بین الافغانی شروع می شود.

اما متین بیگ، رئیس اداره مستقل ارگان‌های محلی و عضو هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان می‌گوید، روند رهایی زندانیان به دلیل اصرار طالبان روی رهایی ۱۵ فرمانده ارشد شان به تأخیر افتاده است.

بیگ اضافه کرد، طالبان اصرار به رهایی کسانی دارند که دست ‌شان به خون مردم آغشته‌‌اند و در حملات انتحاری و مرگبار دست داشته‌اند و حکومت افغانستان نمی‌تواند زندانیانی را که در کشتار مردم دست داشته‌اند، رها کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.