محمدهادی مرعشی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان ظهر امروز در گفت‌وگو با صدا و سیما جمهوری اسلامی کشته شدن حداقل دو نفر از سوخت‌بران را تائید کرد اما مدعی شد که یک تن از آنان در داخل مرز پاکستان و بر اثر شلیک ماموران مرزبانی آن کشور کشته شده است.
او که صبح سه‌شنبه گفته بود به دلیل نداشتن اطلاعات نمی‌تواند در باره این رویداد اظهارنظر کند، تائید کرد که ماموران پاسگاه شمسر در نقطه مرزی سراوان به سوخت‌بران تیراندازی کرده‌اند اما مدعی شد که ماموران امنیتی پس از آن که سوختبران «به سمت پاسگاه شمسر حمله کردند»، «یک دستگاه موتور سیکلت را آتش زدند» و «قصد ورود به پاسگاه را داشتند»، «مجبور به تیراندازی شدند».
به گفته مرعشی در جریان تیراندازی ماموران پاسگاه حداقل یک نفر کشته شد و چهار تن نیز مجروح شدند. او تائید کرد که یک تن از مجروحان نیز در مسیر انتقال به بیمارستان جان داده است اما گفت که نمی‌داند او در آن سوی مرز مجروح شده است یا در داخل مرزهای ایران.
مرعشی هجوم معترضان به ساختمان فرمانداری را هم تائید کرد و گفت که آنها «صحبت‌های مسوولان را بر نتابیدند و خساراتی را به اموال فرمانداری وارد کردند». او مدعی شد که معترضان «بلافاصله متفرق شدند.»
این مقام مسئول مدعی شد که دولت با همکاری نهادهای امنیتی و نظامی به سوخت‌بران اجازه داده تا «در حد مجاز» از «گذرگاه‌های مرزی تعیین شده» تردد کند و در ادامه سوخت‌بران را تهدید کرد در صورتی که « کار قاعده‌مند و به صورت قانونی انجام نشود قطعا همان حداقل‌هایی که ایجاد شده نیز قطع خواهد شد.»
منظور او از گذرگاه‌های مرزی ایجاد شده طرح موسوم به «رزاق» است که به تازگی با توافق دولت به سپاه پاسداران واگذار شده است. بر اساس این طرح به ساکنان مناطق در شعاع ۲۰ کیلومتری مرزها سهمیه بنزین تعلق بگیرد. سپاه پاسداران به عنوان مجری این طرح انتخاب شده است. معاون سیاسی استاندار بلوچستان پیشتر گفته بود هدف از اجرای این طرح «تبدیل قاچاق سوخت به تجارت سوخت است».
فعالان بلوچ تا کنون هویت دست کم ده تن از کشته‌شدگان تیراندازی نیروهای سپاه به سوختبران را تأیید کرده‌اند.