رسانه خبری پیامِ ایرانی

پمپئو: حزب‌الله لبنان هر روز پول کمتری خواهد داشت | جهان | DW 

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در یک کنفرانس خبری در واشنگتن در روز سه‌شنبه ۷ آوریل به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

خبرنگاری از پمپئو در این باره پرسید که علیرغم تلاش‌های دولت ترامپ برای قطع کمک‌های مالی ایران به حزب‌الله این گروه همچنان در لبنان در قدرت است و در جریان مقابله با ویروس کرونا به مردم خدمات‌رسانی و کمک می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش بار دیگر به این موضوع اشاره کرد که دولت اوباما پول‌های زیادی به رژیم ایران داده که کمک کرده تا حکومت ایران بتواند به حمایت از تروریسم ادامه دهد.

پمپئو در ادامه گفت که این موضوع (کمک‌های مالی ایران در منطقه) تنها محدود به لبنان نیست و شامل سوریه هم می‌شود؛ جایی که به گفته او حزب‌الله مشغول عملیات است.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: «من می‌توانم به شما بگویم که حزب‌الله امروز، از زمانی که پرزیدنت ترامپ به قدرت رسیده، پول کمتری برای انجام فعالیت‌های شرم‌آورش دارد و این روند ادامه خواهد داشت و آنها فردا دلارهای کمتری خواهند گرفت تا زمانی که رژیم ایران به طور اساسی روشش را تغییر دهد؛ روشی که در آن به جای استفاده از منابع مالی برای مردم ایران و برای کمک به کسانی که در حال حاضر در بحران سلامتی به سر می‌برند، برای ارسال اسلحه به عراق و کمک به لبنان و تهدید اسرائیل استفاده میشود.»

پمپئو این روش حکومت ایران را برای مردم این کشور و نیز برای مردم لبنان و سوریه و عراق “ناشایست” دانست.

او ابراز امیدواری کرد که مردم ایران روزی حکومتی داشته باشند که به آنچه ایرانیان واقعا می‌خواهند احترام بگذارد.

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده خطر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را کاهش خواهد داد و با روشی که آمریکا در پیش گرفته ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.

پشتیبانی از دولت اصلاحات در عراق

مایک پمپئو در پاسخ به پرسش دیگری در این باره که تهدید کتائب حزب‌الله در عراق برای جلوگیری از تشکیل دولت چقدر جدی است و اساسا این گروه چه وزنی در تشکیل دولت در عراق دارد، گفت: «تمام نیروها در عراق برای تعیین نخست‌وزیر آینده این کشور نقش و وزن دارند. من امیدوارم مهمترین صدا در آنجا کتائب حزب‌الله، عصائب اهل الحق و تروریست‌ها نباشند، امیدوارم آن چیزی باشد که مردم عراق برای آخرین بار گفته‌اند.»

او همچنین تاکید کرد که دولت آمریکا از دولتی که اصلاحات در عراق انجام دهد و یک عراق مستقل و غیروابسته بسازد که در آن ترور و فساد به پایان برسد، حمایت خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت که ماموریت دولتش این است که مطمئن شود رهبری آینده عراق بازتابدهنده خواست‌های مردمی باشد که تا قبل از شیوع ویروس کرونا در خیابان‌های عراق تظاهرات می‌کردند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.