کرونا در افغانستان؛ فعالیت یک بیمارستان کابل پس از جان باختن نخستین پزشک به تعلیق درآمد

به اشتراک گذاشتن


افغانستانحق نشر عکس
AMIRI MEDICAL COMPLEX

وزارت صحت/بهداشت افغانستان اعلام کرده که تمامی فعالیت‌های بیمارستان خصوصی امیری در کابل پس از جان باختن یک پزشک این بیمارستان در اثر ویروس کرونا به تعلیق درآمده است.

وحید مایار، سخنگوی این وزارتخانه امروز (چهارشنبه ۲۰ حمل/فروردین) در یک نشست خبری گفت که تاکنون تست کرونای ۶.۲۵ درصد کارمندان این بیمارستان مثبت تثبیت شده است.

آقای مایار تاکید کرد که تا مشخص شدن نتیجه آزمایش تمامی کارمندان این بیمارستان، فعالیت‌های آن متوقف خواهد بود.

دو روز قبل وزارت بهداشت از جان باختن حنیف‌الله حنیف، یکی از پزشکان این بیمارستان خبر داد.

بیمارستان خصوصی امیری، یک بیمارستان تخصصی قلب در کابل است که از چندی به اینسو به صورت “غیر قانونی” فعالیت‌هایی را در راستای انجام تست کرونا آغاز کرده بود.

حق نشر عکس
Amiri medical complex

Image caption

حنیف‌الله حنیف نخستین پزشکی که در نتیجه بیماری کرونا در افغانستان جان باخت

حدود سه هفته قبل بیمارستان خصوصی امیری از آغاز فعالیت‌های این بیمارستان در راستای انجام تست کرونا خبر داد، اقدامی که وزارت بهداشت از آن انتقاد کرده و آن را “غیر علمی” می‌خواند.

آقای مایار گفت قبلا تست کرونای پزشکی که در اثر کرونا جان باخته، در همین بیمارستان منفی تثبیت شده بود. در حالی که نتایج لابراتوار وزارت بهداشت افغانستان آزمایش کرونای این پزشک را مثبت تثبیت کرده است.

پیش از این وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده بود که بیمارستان‌های خصوصی حق و صلاحیت آزمایش ویروس کرونا را ندارند.

بیمارستان خصوصی امیری یکی از بیمارستان‌های تخصصی قلب در کابل است. مسئولین این بیمارستان از چند هفته به اینسو بدون هماهنگی با وزارت بهداشت انجام تست ویروس کرونا را در بدل ۳ هزار افغانی (کمتر از ۵۰ دلار آمریکایی) در این بیمارستان آغاز کرده بودند.

براساس آخرین اطلاعات وزارت بهداشت افغانستان تاکنون ۴۲۳ نفر در این کشور به کرونا مبتلا، ۱۴ نفر جان باخته و ۲۰ نفر دیگر بهبود یافته‎اند.

بیماران کرونا تاکنون در ولایات هرات، کابل، فراه، سمنگان، نیمروز، لوگر، بلخ، زابل، غزنی، بدخشان، قندهار، ننگرهار، دایکندی، کاپیسا، بادغیس، سرپل، پکتیکا، بغلان، قندوز، غور، پکتیا، تخار و فاریاب شناسایی شده‌اند.

با افزایش شیوع ویروس کرونا در چند ولایت افغانستان از جمله کابل محدودیت تردد وضع شده است.

همچنین تا کنون در برخی از شهرها از جمله کابل پایتخت و هرات از سوی دولت و نهادهای خصوصی بسته‌های مواد غذایی برای تعدادی از افراد نیازمند توزیع شده اما آنگونه که برخی از فعالان اجتماعی می‌گویند میزان احتیاج به این مواد بسیار بالا است.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

براساس اطلاعات وزارت بهداشت تاکنون ۱۴ نفر در اثر این بیماری در افغانستان جان باخته و ۲۰ بیمار دیگر بهبود یافته‌اند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *