رسانه خبری پیامِ ایرانی

زنگنه: کاهش تولید نفت بدون همراهی آمریکا و کانادا ممکن نیست | اقتصاد | DW


خبرگزاری رویترز به نسخه‌ای از نامه بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران به کشورهای عضو اوپک دست یافته است. وزیر نفت ایران در این نامه تاکید کرده که هرگاه اجلاس “اوپک پلاس” نتواند راه حلی عملی برای بحران حاکم بر بازارهای جهانی انرژی بیابد، خطر کاهش بیشتر بهای نفت منتفی نخواهد بود.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۰ فروردین (هشتم آوریل) با انتشار گزارشی از دوبی، به مضمون نامه بیژن نامدار زنگنه پرداخته است.

موضوع بر سر اجلاس “اوپک پلاس” در روز پنجشنبه نهم آوریل است. اجلاسی که با ابهامات بسیاری روبه‌رو است. پیش از این قرار بود که این اجلاس روز دوشنبه ششم آوریل برگزار شود. قراری که به تعویق افتاد.

بیژن نامدار زنگنه اعلام کرده است که ایران با هر نشستی که فاقد یک برنامه مشخص و روشن درباره وضعیت بازار انرژی باشد، مخالف است. به باور وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، فقدان طرح مشخص برای مهار بحران حاکم بر بازارهای انرژی باعث شکست چنین نشست‌هایی خواهد شد.

زنگنه تاکید کرده است که در چنین حالتی، احتمال سقوط بیشتر بهای نفت خام وجود دارد. او گفته است که ابهامات موجود بر سر راه نشست کشورهای عضو و غیرعضو اوپک باعث نگرانی او می‌شود. زنگنه نامه خود را روز سه‌شنبه هفتم آوریل خطاب به وزیر نفت الجزایر، که ریاست نوبتی اوپک را برعهده دارد، نوشته است.

تقسیم سهمیه تولید

دونالد ترامپ هفته گذشته اعلام کرده بود که عربستان سعودی و همچنین روسیه با کاهش تولید به میزان ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه در روز موافقت کرده‌اند. رئیس جمهوری آمریکا اما توضیحی درباره چگونگی اجرای چنین توافقی ارائه نکرده بود.

میزان تقاضای روزانه برای نفت خام در سایه بحران برخاسته از شیوع کرونا حدود ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

نشست اوپک پلاس

نشست “اوپک پلاس”

همین موضوع باعث سقوط بهای نفت در بازارهای جهانی گشت. بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال که در اوایل سال جاری حدود ۶۶ دلار بود، در اثر این بحران به کمتر از ۲۵ دلار رسید.

اظهارات ترامپ باعث افزایش مختصر بهای نفت شد. اما موضوع بر سر میزان کاهش عرضه نفت در بازارهای جهانی است.

بیژن زنگنه در نامه خود تاکید کرده است که کاهش تولید و عرضه نفت باید به طور جهانی و از سوی همه تولید کنندگان نفت صورت گیرد.

وزیر نفت ایران گفته است که چنین امری تنها زمانی ممکن است که آمریکا و کانادا نیز از میزان تولید نفت خود بکاهند.

عربستان و روسیه نیز پیش‌تر به ضرورت همراهی همه تولید کنندگان نفت در جهان برای مهار بحران حاکم بر بازار انرژی تاکید کرده بودند.

نشست پیشین روسیه و عربستان بر سر کاهش تولید نفت “اوپک پلاس” بدون موفقیت پایان یافته بود. عربستان پس از آن اقدام به افزایش تولید نفت خام خود کرد و کاهش بیشتر بهای نفت خام را سبب شد.

وزارت انرژی آمریکا اعلام کرده است که بدون دخالت دولت آمریکا، میزان تولید نفت این کشور کاهش یافته است. اما آنچه ایران و کشورهای روسیه و عربستان خواستار آن هستند، تعیین دقیق میزان کاهش تولید از سوی همه کشورهای تولید کننده است.

لازم به یادآوری است که کاهش تولید نفت شامل حال ایران نمی‌شود. تولید نفت ایران به علت تحریم‌های این کشور از سوی آمریکا به شدت کاهش یافته است.

بهای نفت برنت در بازارهای جهانی روز گذشته ۷۵ سنت افزایش یافت و به بیش از ۳۲ دلار برای هر بشکه رسید. بهای نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز با رشد پنج درصدی به حدود ۲۵ دلار برای هر بشکه افزایش یافت.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.