کرونا؛ روحانی آمریکا را به ‘تروریسم درمانی’ متهم کرد

به اشتراک گذاشتن


حسن روحانی، رئیس جمهور ایرانحق نشر عکس
President.ir

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با انتقاد از فشارها و تحریم‌های آمریکا علیه ایران هم‌زمان با همه‌گیری ویروس کرونا، ایالات متحده را به “تروریسم درمانی” متهم کرده است.

آقای روحانی با اشاره به مخالفت کاخ سفید با اعطای وام صندوق بین‌المللی پول به ایران، گفته است که آمریکا در مقابله با بیماری جدید هم “روند غلط و تفکرات نادرست خود را ادامه می‌دهد… در تاریخ این مسئله باقی می‌ماند کاخ سفید که تاکنون در مسائل اقتصادی تروریست بود، در مسائل درمانی هم تروریست است.”

دولت ایران یک ماه پیش برای مقابله با شیوع کرونا درخواست وامی ۵ میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول کرد و هم‌زمان در نامه‌ای به سازمان ملل خواهان لغو تحریم‌های ایران شد.

آمریکا از همان ابتدا با دادن وام به ایران مخالفت کرد و گفت که این کمک‌های مالی به دست مردم ایران نخواهد رسید.

آقای روحانی امروز چهارشنبه ۲۰ فروردین با انتقاد ضمنی از صندوق بین‌المللی پول گفت “ما در طول ۵۰ سال گذشته از این صندوق چیزی نخواستیم و به وظایف خود هم عمل کردیم. اگر در این شرایط سخت، آنها به وظایف خود عمل نکنند دنیا برداشت دیگری از این مسئله خواهد داشت.”

او ادامه فشارهای آمریکا علیه ایران را باعث به جا ماندن “ننگ تاریخی” برای این کشور دانست.

روز سه‌شنبه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی با تاکید دوباره بر مخالفت آمریکا با کمک مالی به دولت ایران گفت: “ما موضع خود را برای صندوق بین‌المللی پول و جهان مشخص کردیم؛ به عقیده آمریکا هرگونه کمک مالی به رژیم ایران به دست مردم این کشور نخواهد رسید، سابقه آنها روشن است، آنها چنین پولی را در جیب خود می‌گذارند و برای کمک به گروه‌های نیابتی تروریست خود در خاورمیانه صرف می‌کنند.”

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

آمریکا مخالف پرداخت وام صندوق بین المللی پول به ایران است

ایران می‌گوید تحریم‌های آمریکا مانع رسیدن کمک‌های پزشکی و دارویی لازم برای مقابله با شیوع کرونا شده اما آمریکا در مقابل اصرار دارد که این تحریم‌ها شامل چنین مواردی نمی‌شود.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام آمادگی کرده بود که در صورت تماس مقام‌های جمهوری اسلامی کمک‌های درمانی به ایران ارسال کند، اما وزارت خارجه ایران می‌گوید که ایران برای مبارزه با شیوع کرونا از آمریکا درخواست کمک نکرده و نخواهد کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیروز در توییتر نوشت: “ایران از نظر منابع انسانی و طبیعی، غنی است. ما نیازی به صدقه‌دادن ترامپ نداریم؛ کسی که مجبور است دستگاه تنفس مصنوعی را از منابعی که خودش تحریم کرده بخرد.”

آمریکا می‌گوید ایران بیماری جدید را بهانه کرده تا با استفاده از این موقعیت تحریم‌های آمریکا لغو شود اما مقام‌های ایران می‌گویند آمریکا قصد دارد از شیوع کرونا برای مذاکره با ایران استفاده کند در حالی که ایران با ادامه تحریم‌ها حاضر به هیچ‌گونه مذاکره‌ای با آمریکا نیست.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *