رسانه خبری پیامِ ایرانی

قرارداد سفیدامضا چه مشکلاتی برای کارگران خواهد داشت؟<![CDATA[11 ساعت،۳۷ دقیقه

سلام؛ 
چهار سال و نیم است که با مدرک فوق لیسانس دنبال کار می‌گردم. بالاخره دو ماه پیش در یک کارخانه مشغول به کار شدم با حقوق دو نیم میلیون تومان. البته قرارداد کتبی نداشتیم. هفته قبل کارفرما گفت که قرارداد ببندیم و یک فرمی که پر از نقطه‌چین بود را جلوی ما گذاشت؛ یعنی فقط مشخصات من و شرکت و آدرس و این چیزها بود و قسمت حقوق و شرایط و غیره خالی. واقعیتش به دلیل شرایط موجود و ترس از اخراج، چیزی نگفتم و امضا کردم اما بعد از یکی از کارکنان کارخانه شنیدم که کارفرما اگر با یکی به مشکل بر بخورد، از این قراردادهای سفیدامضا سوء استفاده می‌کند. می‌خواستم بدانم چه کار می‌توانم بکنم تا بعد با مشکل برنخورم؟

با سلام؛ 
مطابق ماده ۱۰ «قانون کار»، قرارداد کار علاوه بر مشخصات طرفین، باید حاوی این موارد هم باشد: نوع کار یا حرفه یا وظیفه‌ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد، حقوق یا مزد مبنا و لواحق آن، ساعات کار، تعطیلات و مرخصی‌ها، محل انجام کار، تاریخ انعقاد قرارداد، مدت قرارداد، چنان‌چه کار برای مدت معین باشد و موارد دیگری که عرف و عادت شغل یامحل ایجاب کند. ضمنا توجه کنید کارفرما باید خود نیز یک نسخه از قرارداد امضا شده را به شما بدهد. 
به هر حال، همیشه قرارداد سفید امضا می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند چون کارفرما می‌تواند هرچه خود می‌خواهد، در آن بنویسد؛ از جمله حقوق و شرایط کار و غیره. گرچه امکان پرداخت حقوق کمتر از حداقل تعیین شده وجود ندارد و هم‌چنین نمی‌توان شرایط کار را برخلاف قواعد آمره قانون کار پیش‌بینی کرد اما کارفرما می‌تواند مواردی را در قرارداد قید کند که به ضرر شما باشد. بهتر است یک نسخه از قرارداد امضا شده را از کارفرما مطالبه کنید، حتی اگر قسمت‌های دیگر پر نشده باشند. در این صورت امکان سوء استفاده بعدی از بین خواهد رفت. 
موفق باشید.

]]>منبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.