رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | زندان تهران بزرگ؛ جراحت گلوله و عدم رسیدگی پزشکی به صابر رضایی از زخمی‌شدگان اعتراضات آبان ماه


خبرگزاری هرانا – صابر رضایی، یکی از شهروندان زخمی شده در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ماه”، با گذشت بیش از سه ماه کماکان بدون تکمیل پروسه درمان در زندان تهران بزرگ بسر می‌برد. آقای رضایی پیشتر در تاریخ ۲۵ آبان ماه با شلیک گلوله نیروهای امنیتی در شهر قدس تهران زخمی شد. او پس از انتقال به بیمارستان بازداشت و در تاریخ ۵ آذرماه با پایان مراحل بازجویی به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صابر رضایی، یکی از شهروندان زخمی شده در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ماه” با گذشت بیش از سه ماه در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می‌برد.

صابر رضایی پیشتر در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۹۸ در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ماه” با شلیک گلوله نیروهای امنیتی در شهر قدس استان تهران زخمی شد. او پس از انتقال به بیمارستان بازداشت و در تاریخ ۵ آذرماه به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

آقای رضایی در مرحله بازپرسی توسط دادیاری عمومی و انقلاب شهر قدس به “تخریب اموال عمومی” متهم شد. دادگاه برای این شهروند قرار وثیقه یک میلیارد تومانی صادر کرده است.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای صابری درخصوص آخرین وضعیت وی به هرانا گفت: “صابر در حالی که دستانش در جیبش بود زمان عبور از مقابل ساختمان راهنمایی و رانندگی شهر قدس با شلیک گلوله نیروهای امنیتی زخمی شد. گلوله پس از عبور از دست او به ران پایش نیز اصابت کرد. آقای رضایی به کمک مردم به بیمارستان منتقل شد. او در بیمارستان توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به بازداشتگاه دو الف زندان اوین منتقل شد. او در آنجا به “تخریب اموال عمومی” متهم و مورد بازجویی قرار گرفت. ماموران در مرحله‌ای از بازجویی به او گفتند چون تو کرمانشاهی هستی پس حتما اسلحه داری و  مدعی شدند که به اموال عمومی با پرتاب سنگ آسیب وارد کرده است. اما با چک کردن فیلم دوربین‌های مداربسته هم مشخص شد که تمام مدت دستانش در جیبش بوده و چیزی را تخریب نکرده است. صابر اکنون نمی‌تواند دستش را صاف کند و درد شدیدی دارد. دکتر زارعی در بیمارستان امام خمینی برای او ۵۰ جلسه فیزیوتراپی تجویز کرده ولی مسئولان زندان تا به امروز از اعزام وی به بیمارستان جلوگیری کرده‌اند”.

امروز سه شنبه ۱۳ اسفندماه نیز جمعی از زندانیان سیاسی همبند وی در زندان تهران بزرگ طی نامه‌ای خطاب به مسئولان این زندان از آنها خواسته‌اند نسبت به وضعیت صابر رضایی رسیدگی کنند. این زندانیان در نامه خود وضعیت بیماری آقای رضایی را حاد توصیف کرده‌اند.

صابر رضایی، فرزند سیاوش، ۲۴ ساله و دانشجوی مقطع کارشناسی برنامه نویسی کامپیوتر در دانشگاه کرمانشاه است. آقای رضایی در آبان ماه امسال برای پیدا کردن کار به تهران سفر کرده بود.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

هرانا همچنین در تاریخ ۲ دی ماه در گزارشی جداگانه با عنوان “گلوله و عفونت؛ بحران زخمی‌های اعتراضات آبان ماه” به وضعیت شماری از زخمی شدگان در جریان اعتراضات آبان پرداخته بود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.