رسانه خبری پیامِ ایرانی

دولت جدید آمریکا یک ماهه شد؛ ادامه تحریم‌ها اقتصاد ایران را به کجا می‌برد؟


  • هادی چاوشی
  • روزنامه‌نگار

جو بایدن

با گذشت یک ماه از تغییر رئیس‌جمهور در آمریکا، امیدها برای بازگشت سریع تهران و واشنگتن به اجرای برجام کمرنگ شده و تداوم تحریم‌ها در کوتاه‌مدت محتمل به نظر می‌رسد. اما این تحریم‌ها چه معنایی برای اقتصاد ایران داشته و چرا مقامات جمهوری اسلامی بر لغو همه آنها به عنوان شرط اجرای تعهدات برجامی تاکید می‌کنند؟

جو بایدن در زمان مبارزات انتخاباتی وعده داده بود به توافق هسته‌ای با ایران بازمی‌گردد. احتمالا به همین دلیل، مقام‌های ایرانی بارها از پیروزی آقای بایدن در مقابل دونالد ترامپ ابراز خرسندی کرده‌اند. ولی حالا دو طرف منتظرند تا دیگری گام نخست بازگشت به برجام را بردارد.

آیت‌الله خامنه‌ای دو هفته پیش “سیاست قطعی و عدول‌ناپذیر” جمهوری اسلامی درباره برجام را این‌گونه توصیف کرد: “اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی خود برگردد، باید آمریکا تحریم‌ها را در عمل کلا لغو کند.”. اما تاکنون از سخنان مقام‌های آمریکا اینطور به نظر می‌رسد که واشنگتن قرار نیست پیش‌قدم شود.

در تریبون‌های عمومی، رهبر جمهوری اسلامی بر قوی شدن اقتصاد ایران و “خنثی‌سازی” تحریم‌ها (نه لغو آنها) تاکید می‌کند و تحلیلگران مورد اعتماد نظام از برنامه‌ریزی برای ادامه وضع موجود با “اقتصاد مقاومتی” حرف می‌زنند.منبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.