چگونه ماسک زدن هنگام ورزش بدن ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

همزمان با بازگشت فعالیت‌های ورزشی و باز شدن سالن‌های ورزشی و پذیرش همزیستی انسان با ویروس کرونا، بار دیگر بحث ماسک زدن و میزان تاثیر آن بر سلامتی بدن ما به ویژه هنگام ورزش مطرح شده است.

سازمان بهداشت جهانی پیشتر اعلام کرده بود که استفاده از ماسک برای مدت طولانی ممکن است منجر به احساس خفگی یا کم نفسی موقت بشود، اما هیچ‎گاه باعث مسمومیت با دی اکسید کربن یا کمبود اکسیژن نمی‌شود. این سازمان همچنین گفته است، هنگام ورزش نباید ماسک پوشید، زیرا ماسک‌ها ممکن است توانایی تنفس را هنگام فعالیت جسمی که بدن به اکسیژن بیشتری نیاز دارد، کاهش دهد. از طرفی ورزش باعث خیس شدن سریع ماسک از عرق ناشی از فعالیت بدن می‌شود. این موضوع تنفس را دشوار و به رشد میکروب‌ها کمک می‌کند.

دیدگاه سازمان بهداشت جهانی درباره ماسک

از نظر سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک باید بخشی از یک راهبرد جامع برای جلوگیری از شیوع و همچنین نجات جان افراد باشد. این یعنی استفاده از ماسک «به تنهایی» برای جلوگیری از کووید ۱۹ کافی نیست. توصیه سازمان بهداشت جهانی، رعایت حداقل فاصله فیزیکی (یک متر) و همچنین شستن دست‌ها و لمس نکردن صورت و ماسک است.

بنا بر نظر سازمان بهداشت جهانی پوشیدن ماسک «پزشکی» می‌تواند از آلوده شدن افراد به ویروس جلوگیری کند. ضمن اینکه این ماسک‌ها می‌تواند باعث جلوگیری از انتشار ویروس از سوی کسانی شود که علائم کووید دارند.

دکتر ناهد جمال، مشاور بیماری‌های قفسه سینه در وزارت بهداشت مصر در مصاحبه‌ای با العربیه گفت، برای بدست آوردن اکسیژن کافی و بدون استفاده از ماسک، ترجیح می دهد که افراد در یک مکان باز ورزش کنند. ورزش کردن در مکانی باز دسترسی به اکسیژن کافی را فراهم می‌کند اما او در عین حال تاکید کرد که افراد هنگام ورزش باید فاصله مناسب که حداقل امتر باشد را حفظ کنند.

 ناهد جمال ناهد جمال

او افزود:« افراد هنگام ورزش به اکسیژن بیشتری احتیاج دارند ، بنابراین ماسک مانع بین اکسیژن و فرد ورزشکار می شود و با نیاز بیشتر یک ورزشکار هنگام انجام تمرینات ورزشی، احساس خستگی به او دست می‌دهد. بنابراین ترجیح داده می شود در هنگام انجام تمرینات مختلف در مکان باز و بدون ماسک انجام شود و ضروری است که پس از ورزش در سالن بدنسازی و انجام تمرینات حتما استراحت کنید.»

مشاور بیماری‌های تنفسی تأیید کرد که به محض خیس شدن ماسک به دلیل عرق کردن، عطسه یا سرفه، باید ماسک را عوض کرد، زیرا خیس بودن ماسک باعث انسداد اکسیژن با گسترش میکروب‌ها می شود.

دکتر ناهد توصیه می‌کند که برای اطمینان از سلامتی افراد در شرایط کرونایی و مصونیت از از افزایش احتمال ابتلا به ویروس بهتر است در سالن‌های باز، فضای باز یا در خانه ورزش کنید.

احمد رضا مربی رشته پرورش اندام نیر به العربیه گفته است که در زمان کرونا بهتر است در سالن‌های ورزشی باز و آنهم به دلیل تغییر مرتب هوا و با حفظ مسافت ایمنی حدود ۱٫۵ متر بین افراد ورزش صورت گیرد.

أحمد رضاأحمد رضا

او گفت، دستگاه‌های ورزشی در سالن‌ها مرتبک باید ضدعفونی شوند.
از توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی کسانی که ضروری است باید ماسک بزنند عبارتند از :

کادر درمان و سلامت

اشخاصی که هر کدام از علائم کووید ۱۹ را دارند

کسانی که از افراد مبتلا نگهداری می‌کنند

افرادی که در شرایطی حضور دارند که پرخطر است

کسانی که در مناطق با ابتلای بالا حضور دارند ولی نمی‌توانند فاصله یک متر را رعایت کنند.
افراد بالای ۶۰ سال

افراد در هر سنی که مشکلات مربوط به سلامت دارند.

تکلیف ماسک‌های پارچه‌ای چیست؟

نظر رسمی سازمان بهداشت جهانی درباره استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای در اماکن عمومی این است که هنوز شواهد محدودی وجود دارد که چنین ماسک‌هایی موثر باشند. توصیه سازمان بهداشت جهانی این است که از این ماسک‌ها به طور عمومی با این هدف که می‌تواند از گسترش کووید۱۹ جلوگیری کند استفاده نشود. البته این سازمان به دولت‌ها توصیه می‌کند در اماکن شلوغ و جاهایی که امکان رعایت فاصله یک متری ممکن نیست (مانند وسایل حمل و نقل عمومی، در فروشگاه‌ها و در مناطقی که حجم زیادی از جمعیت وجود دارد) مردم را به استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای غیرپزشکی تشویق کنند. بنابراین به طور خلاصه، توصیه می‌شود از این ماسک‌ها استفاده کنید اما شواهدی وجود ندارد که این کار بتواند درباره بیماری کووید ۱۹ موثر باشد.

ضمن اینکه سازمان بهداشت جهانی به صورت مفصل توضیح می‌دهد که عواملی چون دلیل استفاده از ماسک، خطر انتقال کووید ۱۹ برای عموم و افراد، جمعیت داوطلب برای استفاده از ماسک، مسائل جمعیتی و امکان‌پذیر بودن، چگونه بر این تصمیم از سوی دولت‌ها موثر است.

خطرهای استفاده نادرست از ماسک پارچه‌ای

سازمان بهداشت جهانی در کنار توصیه‌هایی که به استفاده از ماسک (در کنار رعایت سایر موارد) می‌کند، برخی از اصلی‌ترین خطرات استفاده نادرست از ماسک‌های پارچه‌ای را نیز یادآور می‌شود:

ماسک‌های پارچه‌ای غیرپزشکی در صورتی که با دست‌های آلوده استفاده شود یا فرد بارها آن را لمس کند، ممکن است خود به منبع آلودگی تبدیل شود.
اگر ماسک به دیگر بخش‌های آلوده سر و صورت در تماس باشد و دوباره روی بینی و دهان قرار گیرد، ممکن است آلودگی را منتقل کند.

ماسک‌ها بسته به جنسی که دارند ممکن است مشکلاتی را برای تنفس افراد ایجاد کنند.

ماسک‌ها ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات پوست صورت شوند.

ماسک‌ها می‌توانند در موارد حیاتی، مانع از برقراری ارتباط درست بین افراد شوند.

و از همه مهم‌تر اینکه استفاده از ماسک ممکن است احساس امنیت نادرستی را در فرد استفاده‌کننده به وجود آورد که باعث شود مسائل دیگر مانند رعایت فاصله فیزیکی و شستن دست‌ها را کمتر جدی بگیرد.

بنابرین استفاده از ماسک «به تنهایی» باعث جلوگیری از انتقال نمی‌شود و باید در کنار دیگر موارد، استفاده شود. ماسک‌های پزشکی مخصوص افرادی است که در شرایطی ویژه قرار دارند و ماسک‌های پارچه‌ای با رعایت موارد بهداشتی، توصیه می‌شود و در صورتی که به درستی از آن استفاده نشود، ممکن است خطرات دیگری را به همراه داشته باشد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *