تأیید علمی اثربخشی بالای واکسن فایزر در اسرائیل | دانش و محیط زیست | DW


در مطالعاتی که پیش از این انجام شده بود کارایی واکسن فایزر ـ بیون‌تک در مقابله با بروز علائم ناشی از ابتلا به کرونا ۹۵درصد اعلام شده بود. یک بررسی جدید که در اسرائیل با سنجش داده‌های یک‌ میلیون و ۲۰۰هزار نفر انجام شده، حاکی از اثربخشی ۹۴درصدی این واکسن در این زمینه است.

تفاوت این دو بررسی این است که اولی در شرایط کلینیکی و بر روی تنها چندهزار داوطلب صورت گرفت و دومی در شرایط غیرکلینیکی و واقعی و بر روی صدهاهزار نفر انجام گرفته است.

نتایج بررسی جدید در ژورنال تخصصی “نیو انگلند” منتشر شده و خود این سنجش نیز در فاصله زمانی ۲۰ دسامبر سال گذشته تا اول فوریه سال جاری صورت پذیرفته است.

این تحقیق مطالعاتی در زمان شیوع گونه جهش‌یافته بریتانیایی ویروس کرونا در اسرائیل انجام گرفته و همین مسئله اهمیت آن را دوچندان می‌کند. 

یک‌میلیون و ۲۰۰هزار نفری که داده‌هایشان سنجش شده، نیمی واکسینه شده و نیمی واکسینه نشده‌‌اند. این دو گروه از نظر ویژگی‌هایی مانند سن، جنس، منشاء جغرافیایی و وضعیت سلامت با یکدیگر مقایسه شده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این مقایسه نشان داده که ۱۴ تا ۲۰ روز بعد از تزریق دوز اول بروز علائم بیماری کووید ۱۹ تا ۵۷درصد کاهش می‌یابد. این اثربخشی هفت روز بعد از دریافت دومین دوز تا ۹۴درصد افزایش یافته است.

طبق این بررسی، خطر ابتلا به کرونا در کسانی که دومین دوز این واکسن را دریافت کردند، نسبت به کسانی که واکسینه نشده‌اند ۹۲درصد کاهش یافته است.

بن ریس، یکی از نویسندگان این مطالعه به خبرگزاری فرانسه گفت، اثربخشی واکسن فایزر در تمامی گروه‌های سنی یکسان بوده، از جمله در افراد بالای ۷۰ سال.

رونق دوباره اقتصاد اسرائیل از آوریل

قرار است از آوریل به بعد اقتصاد اسرائیل که به دلیل شیوع کرونا محدود شده بود دوباره جان بگیرد. یک‌ سوم جمعیت ۹ میلیونی اسرائیل تا کنون دومین دوز واکسن فایزر را دریافت کرده‌اند. دولت این کشور می‌خواهد از اول آوریل دوباره اقتصاد را به طور کامل به جریان بیاندازد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به گفته بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل قصد بر این است که تا اواخر مارس تمامی شهروندان بالای ۱۶ سال واکسینه شوند.

یک بررسی دیگر در اسرائیل که تا کنون به صورت رسمی منتشر نشده، نشان می‌دهد که واکسن فایزر ـ  بیون‌تک تا حدود ۹۰درصد جلوی انتقال فرد به فرد ویروس را می‌گیرد.

این بررسی که در آن داده‌های بیش از یک‌ میلیون و ۷۰۰هزار نفر از افراد واکیسنه‌شده مورد سنجش قرار گرفته، چند روز پیش در رسانه‌ها بازتاب پیدا کرده بود.

 

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *