رسانه خبری پیامِ ایرانی

اگر بگویم در ۱۷ سالگی وادار به ازدواج شده‌ام دادگاه می‌پذیرد؟



<![CDATA[6 ساعت،۲۲ دقیقه

با سلام؛ 
وقتی ۱۷ سال داشتم، به زور پدر و مادرم با یک مرد ۲۸ ساله ازدواج کردم. اصلا نمی‌دانستم که می‌توانم رضایت ندهم؛ یعنی منطقه و وضعیت فرهنگی طوری بود که هر چه پدرم می‌گفت، آن می‌شد. سه سال بعد از ازدواج، صاحب فرزند اول و دو سال بعد صاحب فرزند دوم شدم. مرتب با شوهرم درگیری داشتم و وقتی می‌رفتم به خانه پدرم، بعد از چند روز وادارم می‌کردند که برگردم. الان ۱۰ سال از ازدواج من گذشته و من حدود هشت ماه است که به دلیل کتک خوردن از شوهرم به خانه خواهر بزرگ‌ترم آمده‌ام. پدر و مادرم با طلاق موافق نیستند ولی من تصمیم قطعی دارم جدا شوم. خیلی‌ها می‌گویند نمی‌توانم طلاق بگیرم. سوالم این است که اگر من بگویم رضایت نداشتم برای ازدواج و پدرو مادرم به زور من را شوهر دادند، دادگاه قبول می‌کند؟

با سلام؛ 
در ماده ۱۴۰۱ «قانون مدنی» حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال تعیین شده است و اگر دختری بعد از ۱۳ سالگی ازدواج کند، اصل بر این است که رضایت داشته است؛ مگر این‌که بتواند عدم رضایت را اثبات کند که این امر واقعا دشوار است. با توجه به این‌که ۱۰ سال از ازدواج شما می‌گذرد و دو فرزند دارید، دادگاه ادعای عدم رضایت را قبول نمی‌کند. بهتر است ابتدا برای جلب رضایت همسرتان مبنی بر طلاق توافقی اقدام کنید. اگر مقدور نشد، تنها راه شما اثبات خشونت شوهر و درخواست طلاق به استناد «عسر و حرج» است. عسر و حرج یعنی سختی و مشقت غیر قابل تحمل. اگر تا کنون در اثر خشونت شوهرتان به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اید، اسناد آن را جمع‌آوری کنید. اگر نه، باید به دادگاه شاهد معرفی کنید. هم‌چنین می‌توانید مهریه خودرا نیز به اجرا بگذارید و از این طریق شوهرتان را وادار به طلاق توافقی کنید. به طور کلی دادگاه‌ها در مورد طلاق یک طرفه به تقاضای زن سخت‌گیری می‌کنند اما این به معنای این نیست که دادگاه اصلا حکم به طلاق نمی‌دهد. 
موفق باشید.
 

]]>



منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.