مدرنا آزمایش واکسن جدید ضد سویه آفریقای جنوبی کرونا را آغاز کرد


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

شرکت «مدرنا»، آغاز آزمایش نوع جدید واکسن طراحی شده به‌طور خاص علیه سویه آفریقاقی جنوبی کرونا را اعلام کرد.

به گفته شبکه «ان‌بی‌سی»، این شرکت اعلام کرد که دوزهای واکسن جدید را برای آزمایش‌های بالینی به انستیتوی ملی بهداشت ارسال کرده و این پیشرفت، بخشی از تلاش‌های این شرکت برای مقابله با سویه‌های جدید کرونا و غلبه بر این ویروس دائماً در حال جهش است.

استفان بانسل مدیر عامل شرکت مدرنا گفت: «مدرنا متعهد است که در صورت لزوم، بیشترین شمار به‌روزرسانی را در مورد واکسن خود انجام دهد تا بتواند پاندمی را کنترل کند.»

تاکنون شواهدی مبنی بر این که سویه جدید کرونا به شکلی جهش‌یافته که بتواند با واکسن‌های کنونی مقابله کند، وجود ندارد اما این احتمال همچنان مایه نگرانی بیشتر دانشمندان در سراسر جهان است.

مطالعات اولیه نشان داد که واکسن مدرنا از اثربخشی کمتری در برابر سویه آفریقای جنوبی برخوردار است اما این شرکت تأکید دارد که «سطح مشاهده شده پادتن‌ها که می‌توانند به ویروس‌ها متصل شده و از رسیدن آنها به سلول جلوگیری کنند، در حد بالایی باقی مانده‌است.»

سویه آفریقای جنوبی از خطرناکترین گونه‌های جهشی کرونا است، زیرا قادر است از اتصال پادتن‌هایی که سویه‌های قدیمی‌تر ویروس کرونا را هدف قرار می‌دهند، جلوگیری کند.

مواردی از سویه بریتانیایی در بیش از ۸۰ کشور و افزون بر نیمی از آمریکا گزارش شده ‌است، در حالی که سویه آفریقای جنوبی دستکم در ۴۰ کشور از جمله ایالات متحده شناسایی شده ‌است.

مدرنا در حال حاضر آزمایش‌هایی را با استفاده از دوز سوم واکسن خود به عنوان دوز تقویت کننده در افرادی که قبلاً دو دوز دریافت کرده‌اند، آغاز کرده، اما اکنون آزمایش‌های بالینی برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی آغاز می‌شود. این شرکت همچنین «فیلتر تقویت کننده چند ظرفیتی» را آزمایش می‌کند که واکسن اصلی را با این ورشن جدید در یک دوز ترکیب کرده‌ است.

مدرنا به عنوان بخشی از آزمایش‌های جدید، پاسخ‌های ایمنی را در افرادی که قبلاً واکسینه شده‌اند و همچنین در شرکت کنندگانی که برای اولین بار واکسن می‌زنند، ارزیابی خواهد کرد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *