رسانه خبری پیامِ ایرانی

توسعه طلبی نیروهای مورد حمایت ایران در استان درعا سوریه<![CDATA[15 ساعت،۳۹ دقیقه

بر اساس اطلاعات رسیده به «ایران‌وایر»، لشکر چهارم وابسته به رژیم سوریه که از سوی ایران حمایت می‌شود، به بهانه اقدام برخی افراد ناشناس علیه مراکز نظامی خود در شهرک‌های حومه غربی استان درعا، اهالی حومه غربی این منطقه را تهدید می‌کند. این لشکر اقدامات افراد ناشناس را اقدام تروریستی علیه خود می‌نامد و آن را به خراب‌کاری و بی‌نظمی نیروهای «مصالحه» نسبت می‌دهد.

حومه غربی درعا سال ۲۰۱۸ پس از یک توافق بین رژیم سوریه و اپوزیسیون مسلح این کشور، با ضمانت روسیه به  نیروهای مصالحه سپرده شد. حالا اپوزیسیون می‌گویند نیروهای وابسته به ایران با نسبت دادن ادعاهای تروریستی به نیروهای مصالحه، سعی می‌کنند طرف‌داران اپوزیسیون را که گه‌گاهی در تظاهرات شعار خروج ایران از سوریه سر می‌دهند، نابود کنند.

«ایران‌وایر» در این‌باره، هم با یکی از فرماندهان گروه‌های وابسته به ایران و هم با فرماندهان گروه‌های اپوزیسیون گفت‌وگو کرده است.

***

«نزار الحسین» (اسم مستعار)، فرمانده یکی از گروه‌های بومی وابسته به لشکر چهارم که از سوی ایران حمایت می‌شود، به «ایرا‌ن‌وایر» می‌گوید: «به یک نشست اضطراری در دفتر فرماندهی حومه درعا دعوت شدیم. سرلشکر "علی محمود"، سرتیپ "غیاث دله" و حدود ۳۰ تن از فرماندهان یک گروه محلی وابسته به نیروهای مصالحه نیز در آن نشست حاضر بودند و اوضاع امنیتی و نظامی و پرونده ترور برخی افسران و عناصر این لشکر را مورد بررسی قرار دادند.»

سرلشکر علی محمود در این نشست درباره خراب‌کاری نیروهای مصالحه و بی‌نظمی و سرپیچی همیشگی آن‌ها سخن گفت و تاکید کرد که در صورت تکرار چنین حوادثی، به‌شدت برخورد خواهد شد، گریز از روند مواخذه به منزله فرار از خدمت محسوب می‌شود و به‌عنوان یک تروریست شورش‌گر علیه دولت، مورد تعقیب قرار خواهد گرفت.

الحسین هم‌چنین در ادامه گفت: «این فرمانده (محمود) از دست نیروهای مصالحه خیلی عصبانی بود چون به گفته وی، امتیازات زیادی، از جمله گذراندن دوره سربازی اجباری در شهر خودشان و قرار عدم تعقیب امنیتی به آن‌ها داده شده است.»

او هم‌چنین اعلام کرد که از طریق شنود مکالمات نیروهای مصالحه متوجه شده است که آن‌ها اطلاعات مربوط به اسرار مقرهای نظامی و مسیر عبور افسران را به تروریست‌ها و گروه‌های خراب‌کار داده‌اند تا آن‌ها را هدف قرار دهند. محمود در ادامه تهدید کرد که از سوی دفتر امنیتی لشکر چهارم به شدت با این اقدامات برخورد خواهد شد.

«الزغبی» که مایل به ذکر اسم کامل خود نبود، از فرماندهان نیروهای اپوزیسیون در حومه درعا نیز در مصاحبه با «ایران‌وایر» تصریح کرد: «لشکر چهارم به دنبال بهانه‌تراشی برای ورود نظامی به مناطق تحت کنترل نیروهای مصالحه است. این مناطق در تابستان ۲۰۱۸ طی توافقی که با ضمانت روسیه بین رژیم سوریه و اپوزیسیون مسلح این کشور امضا شد، در اختیار نیروهای مصالحه قرار گرفت. بیشتر ترورهایی که در استان درعا رخ می‌دهند، توسط عناصر رژیم سوریه انجام می‌شوند.»

او ادامه داد: «آخرین مورد، ترور سروان "فداء محفوظ"، از افسران لشکر چهارم در درعا بود که در یکی از شهرک‌های تحت کنترل کامل سازمان اطلاعات هوایی انجام شد. درحالی‌که انجام عملیات نظامی در آن‌جا غیرممکن است. بنابراین، ترور مذکور ساختگی بوده و مشترکا توسط عناصر لشکر چهارم و اطلاعات هوایی اجرا شده است تا به روس‌ها و هم‌چنین جامعه بین‌المللی بگویند که در این منطقه خطر تروریسم وجود دارد. آن‌ها با این بهانه‌ها قصد دارند طرف‌داران جنبش مسالمت‌آمیز اپوزیسیون که گه‌گاه با انجام تظاهرات، خواهان آزادی زندانیان و اخراج ایران و شبه‌نظامیان مسلح این کشور از آن منطقه می‌شوند را نابود کنند.» 

در ادامه، «محمود الابراهیم»، عضو کمیته مرکزی درعا هم به «ایران‌وایر» گفت: «رژیم سوریه برای توجیه تخریب منطقه، تاکنون ادعاهای بسیار زیادی مطرح کرده است تا به این بهانه توافق‌نامه مصالحه را زیر پا بگذارد، درحالی‌که ما می‌کوشیم با اجرای آن، از جان و مال شهروندان محافظت کنیم. ما به مفاد این توافق متعهد بوده‌ایم و سخنان سرلشکر علی محمود مبنی بر این‌که قبایل بزرگ منطقه "حوران" با گرفتن مبلغ هنگفتی پول از عناصر داعش و گروه "حراس‌الدین"، آن‌ها را مخفی و حمایت کرده‌اند، به هیچ وجه صحت ندارد. هدف از این اتهامات، اجرای اهداف توسعه‌طلبانه لشکر چهارم مورد حمایت ایران در مناطق مرزی و رسیدن به منطقه "جولان" تحت سیطره اسرائیل است.» 

سرگرد «علی طه»، از فرماندهان سابق جبهه جنوبی اپوزیسیون سوریه نیز در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» اظهار داشت: «از زمان امضای توافق‌نامه مصالحه در سال ۲۰۱۸ تاکنون، لشکر چهارم همواره به مناطق تحت کنترل کمیته مرکزی (وابسته به اپوزیسیون) تعرض می‌کند. هرچند رژیم برعکس مناطقی مانند "اللَّجاه" در حومه شرقی درعا و شهرهای "نوی"، "جاسم"، "انخل" (در شمال این استان) و استان "القنیطره"، با زور نظامی وارد حوزه تحت کنترل کمیته مرکزی نشده است.»   

وی افزود: «لشکر چهارم عناصر بیشتری را به استان درعا آورده و گروه‌های شناسایی و تجسس و تعقیب را در مناطقی از قبیل "حوض یرموک" (غربی‌ترین نقطه این استان)، "خراب الشحم" و "زیزون» (هر دو در مرز اردن)، تپه "الثعله"، ایستگاه "التنقیه" و "الزعتر" در غرب شهر درعا مستقر کرده است.»

از دیدگاه این سرگرد، دلیل اصلی اقدامات مذکور، تلاش جدی و پیوسته ایران و متحدانش برای سیطره بر جنوب سوریه است، چون این منطقه اهمیت بین‌المللی بسیار زیادی دارد و تسلط بر آن باعث می‌شود که در مذاکرات آینده با جامعه بین‌المللی که خواهان حل بحران سوریه است، دارای دست برتر باشد.

نقض مکرر توافق مصالحه در جنوب سوریه

در این ‌باره، « أیمن أبونقطه»، مدیر «انجمن احرار (آزادی‌خواهان) حوران»، وابسته به اپوزیسیون محلی در درعا به «ایران‌وایر» گفت: «بارزترین موارد نقض توافق مصالحه توسط رژیم سوریه در درعا از طریق ترور و بازداشت غیرمنتظره بوده است. هدف از این اقدامات، سرکوب تمام شخصیت‌های موثر فکری و مخالفان رژیم، شامل اعضای عادی، فرماندهان، روشن‌فکران و جوانان معترض است. این کارها به‌منظور تخلیه منطقه از نسل جوان و تحریک آن‌ها به ترک این استان از راه‌های قاچاقی و غیرقانونی انجام می‌شود.»

ابونقطه ادامه داد: «تاکنون چندین نشست برای پی‌گیری موارد نقض توافق مصالحه، به‌ویژه بازداشت چهره‌های مشهور و درگذشت افرادی مانند سرهنگ "موسی الزغبی"، سرهنگ "خالد عزیزی"، سرهنگ "فرید طعمه ابوالسل" و دیگر افسران و فرماندهان سابق اپوزیسیون در زندان رژیم داشته‌ایم. این درحالی است که رژیم پس از مصالحه، قرار عدم تعقیب آن‌ها را صادر کرده بود.»  

موضع روسیه در قبال تحرکات نظامی در جنوب سوریه

«ایران‌وایر» از طریق یکی از اعضای کمیته مرکزی درعا اطلاع یافته که در تاریخ هفتم ژانویه سال جاری، نشست مهمی در ورزشگاه این شهر برگزار شده است. ژنرال «آندره ولادیمیرویچ کولوتوفکین» معاون فرمانده کل نیروهای روسیه در سوریه، سرلشکر «هشام معروف» معاون فرمانده لشکر پانزدهم، سرلشکر «حسام لوقا» رییس کمیته امنیتی جنوب این کشور و از طرف شعبه کمیته مرکزی در حوران نیز «مصعب بردان»، «احمد بقیرات» (از حومه غربی درعا)، وکیل «عدنان مسالمه»، سرتیپ «ابومنذر الدهنی» (از درعا البلد)، «علی باش الصباح» و «ابوعلی مصطفی» (از حومه شرقی درعا) در این نشست حضور داشته‌اند.

این منبع موثق که خودش نیز در آن نشست شرکت کرده است، افزود: «اعضای کمیته مرکزی چندین پرونده حاوی اطلاعاتی درباره موارد نقض توافق مصالحه، مانند بازداشت افراد که پس از سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است و هم‌چنین ورود غیرقانونی نیروهای رژیم به منازل و املاک شهروندان و ادارات دولتی، ترور شخصیت‌های سابق اپوزیسیون، روند بازگشت کارمندان به شغل خود و دیگر پرونده‌های کماکان معلق را در این نشست ارایه کردند.

وی در ادامه تصریح کرد: «طرف روسی به سخنان اعضای کمیته مرکزی در این نشست توجهی نمی‌کرد و با استناد به گزارش‌های دمشق مبنی بر وجود تروریست‌ها در حومه غربی درعا، حمایت خود از حمله نظامی رژیم سوریه به این منطقه را ابراز داشت. این ژنرال روسی مشارکت جنگنده‌های کشورش در حمله به درعا را حتمی دانست و تاکید کرد نیروهای هوایی روسیه که در پایگاه حمیمیم مستقر هستند، برای سرکوب تروریسم در "طفس" به کمک دولت سوریه خواهند آمد.»

آغاز حمله نظامی به حومه غربی درعا

نیروهای لشکر چهارم صبح روز شنبه ۲۳ ژانویه ۲۰۲۱ با جنگ‌جویان اپوزیسیون در دشت‌های جنوب شهرستان طفس درگیر شدند اما آن‌ها این حمله مسلحانه را دفع و مهاجمان را که ۱۱ کشته نیز داده بودند، وادار به عقب‌نشینی کردند. بیشتر آن‌ها (تلفات) از عناصر گروه «علی ترکی مسالمه» بودند که از سوی لشکر چهارم به‌عنوان طرف دیگر مصالحه معرفی شده است. دو فروند تانک این گروه نیز بر اثر اصابت راکت «آر.پی.جی» منهدم شد.

رژیم سوریه در روز دوم این عملیات هجوم گسترده‌ای را از سمت دشت‌های جنوبی طفس آغاز و خانه‌های بسیاری را در آن حوالی و هم‌چنین اطراف شهرک «المزیریب» شرقی تصرف کرد. درگیری طرفین بیشتر در محورهای شرق المزیریب، غرب و جنوب شهر طفس و شرق شهرک «الیادوده» رخ داد.

بازگشت مذاکرات

یکی از اعضای کمیته مرکزی درعا به نام «ابومحمد» در این زمینه به «ایران‌وایر» گفت: «رژیم سوریه پس از تحمل این شکست نظامی در حومه غربی استان درعا، به مذاکره متوسل شد و چندین دور گفت‌وگو برای توقف عملیات و حل اختلاف از راه مسالمت‌آمیز با اپوزیسیون انجام داد.

او افزود: «طرفین در پایان این گفت‌وگوها درباره چند مساله توافق کردند که بارزترین آن‌ها عبارتند از تحویل سلاح نیمه سنگین کالیبر ۱۴.۵ و آر.پی.جی، تفتیش چندین نقطه در دشت‌های جنوبی طفس با مشارکت کمیته مرکزی و تخلیه ادارات دولتی که نیروهای اپوزیسیون از آن‌ها به‌عنوان مقر نظامی استفاده می‌کنند و تحویل این ساختمان‌ها به مسوولان مربوطه. طرفین بر سر اخراج اجباری افراد از درعا اختلاف پیدا کردند چون کمیته مرکزی کاملا با این مساله، حتی ایده آن نیز مخالف است. هرچند این کمیته با کسانی که داوطلبانه و پس از هماهنگی با رژیم، خواهان خروج از منطقه هستند، مخالفتی نمی‌کند.»

ابومحمد هم‌چنین اظهار داشت: «شش دور مذاکره با رژیم انجام دادیم که آخرین مورد آن در تاریخ هشتم فوریه بود و طی آن، با اجرای تمام بندها، به‌جز بند مربوط به خروج اجباری شش تن از کسانی که رژیم آن‌ها را به ارتکاب اقدامات تروریستی متهم کرده است، توافق کردیم. این افراد احتمالا از منطقه فرار کرده‌اند و کمیته مرکزی قادر به احضار، تسلیم و اخراج آن‌ها نیست. آن‌ها نه تحت حمایت کمیته مرکزی قرار دارند و نه عضو اپوزیسیون محلی محسوب می‌شوند.»

آغاز اجرای توافق و پایان حمله نظامی

نیروهای رژیم سوریه صبح روز سه‌شنبه ۹ فوریه همراه با جنگ‌جویان اپوزیسیون به تفتیش مزارع و دشت‌های جنوب شهرستان طفس پرداختند اما هیچ سندی دال بر وجود گروه‌های تروریستی یا مقرهای نظامی آن‌ها در این منطقه نیافتند. دو روز بعد نیز هیاتی متشکل از نیروهای رژیم و افسران روسی با پوشش گسترده امنیتی عناصر اطلاعاتی و ارتشی وارد شهر طفس شدند و به اتفاق اعضای کمیته مرکزی، سلاح های مذکور را از اهالی تحویل گرفتند. مراکز دولتی مانند کارخانه سیمان، شهرداری و اداره آب و بیمارستان نیز به نمایندگان رژیم واگذار شدند. 

سرلشکر «حسام لوقا»، رییس کمیته امنیتی «جوب» سوریه نیز در دیدار با اهالی طفس اعلام کرد که رژیم قصد دارد طی روزهای آینده یک گروه از بازداشت‌شدگان را از حومه غربی درعا اخراج کند. نیروهای رژیم صبح روز شنبه سیزدهم فوریه از دشت‌های منطقه عقب‌نشینی و راه‌های ورودی به طفس و هم‌چنین شهرک‌های مزیریب، الیادوده و شهر درعا را باز کردند. بازارها نیز دوباره باز شدند و زندگی به روال عادی بازگشت.

دست‌آوردهای لشکر چهارم از این حمله نظامی

یک منبع مطلع در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» اعلام کرد: «لشکر چهارم در خلال دوره ۲۰ روزه مذاکرات، بزرگ‌ترین پایگاه نظامی را در مسیر مزیریب-الیادوده در جنوب سوریه برای خود ایجاد کرد. علاوه بر این، کنترل اداره آب و ساختمان‌ دخانیات، موسسه توسعه و تحقیقات، مرکز تولید زنبور و ابریشم، دام‌داری، دانشگاه، دانشکده و دبیرستان کشاورزی، کاخ سعودی و بسیاری از خانه‌های شهروندان را تحویل گرفت. اطراف تمام مراکز و ادارات و ساختمان‌ها نیز خاک‌ریز و سیم خاردار کشیده و کیوسک نگهبانی دور تا دور آن‌ها ساخته است.»

این منبع افزود: «لشکر چهارم چندین گردان نظامی متشکل از گروه‌های مصالحه مانند گردان‌های ۴۱، ۴۲ و ۴۳ وابسته به هنگ ۶۶۶ را منتقل و در اطراف پایگاه نظامی مذکور مستقر کرده است. یک گردان اداری نیز از حومه درعا به این پایگاه آورده است. این گردان مدیریت آشپزخانه لشکر چهارم در جنوب سوریه، امور اداری، تهیه سوخت و اداره گاراژ وسایل نقلیه را انجام خواهد داد و شش فروند تانک، چهار خودرو مسلح به تیربار کالیبر ۱۴.۵ و جنگ‌افزارهای دیگر در مرکز پرورش گاو (که بسیار وسیع و دارای چند برج است) مستقر کرده است.»

مطالب مرتبط:

اختصاصی ایران‌‌وایر: ایران ۱۵۰ تن از شبه‌نظامیان خود را به سوریه فرستاد

اهداف استراتژیک ایران برای سوریه بدون داعش

منابع مطلع ایران‌وایر: توافق اردن و روسیه برای دور کردن شبه‌نظامیان ایرانی از مرزهای سوریه-اردن

]]>منبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.