رسانه خبری پیامِ ایرانی

حکومت افغانستان ۱۰۰ زندانی طالبان را آزاد کردمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

شورای امنیت‌ملی افغانستان شامگاه چهارشنبه ۸ آوریل ۲۰۲۰ با نشر اعلامیه‌ای نوشت، براساس فرمان محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری کشور ۱۰۰ زندانی طالبان آزاد شدند.

در این اعلامیه آمده: «براساس فرمان مورخ ۲۰ حوت (اسفند) ۱۳۹۸، رئیس‌جمهور غنی، دولت ج.ا.ا امروز(چهارشنبه ۸ آوریل) ۱۰۰ زندانی طالبان را با در نظر داشت وضعیت صحی، سن و مدت مجازات باقی‌مانده آنان، به‌ عنوان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار کرونا آزاد کرد».

در این اعلامیه ذکر شده، این ۱۰۰ زندانی شامل لیست طولانی‌ بود که تیم فنی طالبان در جلسات با تیم فنی دولت افغانستان در کابل شریک ساخته و در مورد آنها بحث کرده است.

در این اعلامیه آمده: «این زندانیان از سوی ریاست عمومی امنیت ملی و لوی سارنوالی (دادستانی کل) بایومتریک گردیده و سوگند یاد کرده‌اند که هرگز به میدان جنگ بر نمی‌گردند. دولت جمهوری اسلامی افغانستان عین اطمینان را از رهبری این گروه در دوحه دریافت کرده است. رهایی زندانیان طبق روال معمول پس از ثبت نام بایومتریکی، انجام شد».

در اعلامیه تاکید شده که دولت افغانستان تعهد دارد تا برای پیشرفت در روند صلح، راه را برای مذاکرات بیشتر تخنیکی با طالبان باز نگه دارد.

از سوی دیگر، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اخیراً از به تعویق انداختن آزادی زندانیان‌شان انتقاد کرد و در توییتی نوشت، این گروه تیم فنی خود را از کابل فرا می‌خواند و در نشست‌های بی نتیجه اشتراک نمی‌کند.

شاهین نوشت، براساس امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، باید زندانیان این گروه آزاد شوند تا زمینه مذاکرات بین‌الافغانی مساعد شود.

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ در دوحه قطر امضا شد که نمایندگان طالبان مدعی اند، براساس این توافقنامه باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند بعداً مذاکرات بین الافغانی شروع می شود.

از جانب دیگر، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان با نشر اعلامیه ای از تمام گروهای درگیر در این کشور خواست برای رسیدگی به امور بشردوستانه و مبارزه با ویروس کرونا آتش بس فوری کنند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.