رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنش‌ها به چاپ مقاله سراج‌الدین حقانی در نیویورک تایمز


تصویر سراج ‌الدین در وبسایت اف بی آیحق نشر عکس
FBI

Image caption

تصویری که از سراج‌الدین حقانی در وبسایت اف بی آی وجود دارد

انتشار مقاله‌ای از سراج‌الدین حقانی، فرمانده عملیاتی شبکه حقانی و معاون گروه طالبان در روزنامه نیویورک تایمز، واکنش‌های انتقادآمیز گسترده‌ را بدنبال داشته است. تحلیل‌گران، فعالان سیاسی و روزنامه‌نگارانی که از این روزنامه انتقاد کرده‌اند، چاپ مقاله را به معنای دادن فرصت تبلیغات به رهبر یک شبکه شناخته شده “تروریستی” قلمداد کرده‌اند.

Image caption

این نخستین مقاله است که سراج‌الدین حقانی در یک روزنامه مهم غربی منتشر کرده

شبکه حقانی مسئول انجام خونین‌ترین و پیچیده‌ترین حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان در سال‌های اخیر دانسته می‌شود.

در حمله بیست ساعته مهاجمان مسلح این شبکه بر سفارت آمریکا در کابل که روز ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی از یک ساختمان چندین طبقه مشرف به سفارت آمریکا و فرماندهی ناتو، ۲۵ نفر کشته شدند.

کیت کلارک از مدیران نهاد موسوم به شبکه تحلیل‌گران افغانستان در واکنش به چاپ مقاله رهبر شبکه حقانی در نیویورک تایمز، در حساب کاربری توییتر خود نوشت: این نوشته به حرفی که من در تمام عمرم از دهان یک ملای افغان شنیده باشم هیچ شباهتی ندارد، حتی ملایی‌که در پاکستان بزرگ شده و زرنگ است. پس چه کسی به جای خلیفه سراج می‌نوشت؟

خانم کلارک خبرنگار پیشین بی‌بی‌سی که در زمان حاکمیت طالبان مقیم افغانستان بود، از جریان نابود شدن مجسمه‌های عظیم در دیواره کوهی در بامیان به دست طالبان گزارش کرد و سپس به دستور طالبان از افغانستان اخراج شد.

احمد شجاع مسئول روابط بین‌المللی در دفتر مشاور امنیت ملی افغانستان از روزنامه نیویورک تایمز انتقاد کرده که هم به رهبر یک شبکه شناخته شده “تروریستی” امکان استفاده از صفحات خود را داده تا به نفع خود تبلیغ کند و هم این نکته را ذکر نکرده که نویسنده مقاله دارای چه هویتی بوده است.

عزیز حکیمی روزنامه نگار و فعال افغان در واکنش به چاپ مقاله آقای حقانی نوشته: “تئوری توطئه به نظر می‌رسد، اما آمریکایی‌ها/ناتو در این مقطع نیاز دارند به ملت‌های خود اطمینان بدهند که روند صلح اهداف امنیتی آن‌ها را برآورده می‌سازد و نوشته حقانی در نیویورک تایمز به سادگی می‌تواند هماهنگی ‌شده باشد.”

Image caption

عزیز حکیمی مدیر سایت نبشت

تواب غورزنگ، سخنگوی پیشین مشاور امنیت ملی افغانستان نوشته: در آنچه به اسم سراج الدین حقانی در نیویورک تایمز منتشر شده، جنگ نیابتی و تروریستی که از سوی طالبان وحشی بر ملت افغان تحمیل شده، جنگ افغان‌ها برای آزادی وانمود شده، به نفع طالب در حد یک قهرمان تبلیغ شده و از پاکستان به عنوان متحد بزرگ و شکست‌ناپذیر غرب یاد شده است.

Image caption

تواب غورزنگ در توییتی از مخاطبان خواسته مواظب رفتارهای پاکستان علیه افغانستان باشند

اما موارد دفاع و استقبال از انتشار این مقاله، بیشتر در توییت‌هایی منعکس شده که کاربران به زبان پشتو نوشته‌اند. در چندین توییت از آقای حقانی با لقب “خلیفه” نام برده شده.

کاربری به اسم عنایت‌الله کاکر خطاب به کسانی که مقاله را با توجه به معیارهای نگارش در انگلیسی، فراتر از حد یک طالب دانسته‌اند، نوشته: طالب در نظر آنان عقب مانده است و توقع نداشتند یک طالب در نیویورک تایمز چنین مقاله‌ای بنویسد.

محمد حقمل که ظاهرا از اعضای فعال گروه طالبان است نوشته آقای حقانی در روزنامه مهم غربی را زمینه‌ساز شهرت جهانی برای او دانسته و گفته این نوشته تاثیر “تمامی تبلیغات منفی بیست سال گذشته علیه طالبان” را از میان برد.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

ساختمان اصلی نیویورک تایمز



منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.