رسانه خبری پیامِ ایرانی

موافقت آلمان با انتقال ۵۰ کودک و نوجوان بی‌سرپرست از کمپ موریا | آلمان | DW


از این اقدام آلمان به عنوان “قطره آبی بر سنگ داغ” یاد کرده‌اند. بسیاری از ناظران، کمپ پناهندگی موریا واقع در جزیره لیسبوس یونان را “جهنم پناهجویان” لقب داده‌اند. کمپی با ظرفیت ۳۵۰۰ پناهجو که اکنون محل اسکان ۲۰ هزار نفر شده است.

خطر شیوع بیماری کرونا نیز از جمله مسائلی است که به نگرانی‌های بین‌المللی نسبت به وضعیت وخیم این کمپ پناهندگی دامن زده است.

موضوع بر سر ۱۶۰۰ کودک و نوجوان بی‌سرپرستی است که در بین ساکنان این کمپ پناهندگی به سر می‌برند. همین چند هفته پیش، در ماه مارس، ده کشور اروپایی در نشستی مشترک برای انتقال این تعداد کودک و نوجوان بی‌سرپرست ابراز آمادگی کرده بودند.

این کشورها عبارت بودند از: آلمان، فرانسه، پرتغال، ایرلند، فنلاند، کورواسی، لیتوانی، بلژیک، لوکزامبورگ و بلغارستان. اکنون گفته می‌شود که تنها دو کشور آلمان و لوکزامبورگ باقی مانده و سایر کشورها به علت شیوع بیماری کرونا از اجرای این توافق تن زده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

انتقال ۵۰ کودک

دولت آلمان روز چهارشنبه ۲۰ فروردین (هشتم آوریل) در سایه توافق نمایندگان هر سه حزب حاضر در ائتلاف دولتی تصمیم به انتقال ۵۰ کودک گرفته است.

گفته می‌شود که این کودکان ظرف روزهای هفته آینده به آلمان منتقل خواهند شد. افزون بر آن گفته شده است که این کودکان پس از انتقال به آلمان به مدت دو هفته در حالت قرنطینه خواهند بود و پس از آن بین ایالت‌های مختلف این کشور توزیع می‌شوند.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرده است که آلمان تصمیم دارد در چند گام مجموعا بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ نفر  از این کودکان و نوجوانان را به آلمان منتقل کند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

انتقاد از عملکرد آلمان

کلودیا روت، یکی از سیاستمداران حزب سبزهای آلمان و معاون رئیس پارلمان این کشور با اشاره به اوضاع وخیم پناهجویان در کمپ پناهندگی موریا انتقال ۵۰ کودک توسط آلمان را “قطره آبی بر سنگ داغ” دانسته است.

او از دولت آلمان خواسته است تا با پذیرش شمار بیشتری از این پناهجویان در شرایط حساس کنونی به مسئولیت‌های انسانی خود پاسخ درخوری بدهد.

اریک مارکواردت، خبرنگار و سیاستمدار حزب سبزها و سخنگوی جوانان این حزب در گفت‌وگویی با دویچه وله انتقال فقط ۵۰ کودک و نوجوان از سوی آلمان را “شرم‌آور” خوانده است.

او پرسیده است که چگونه دولت آلمان در ارتباط با کار درو و برداشت محصولات کشاورزی می‌تواند ۸۰ هزار نفر را از رومانی به آلمان منتقل کند، یا در ارتباط با کرونا زمینه بازگشت ۲۰۰ هزار گردشگر آلمانی به کشور را فراهم کند، اما تنها قادر به انتقال ۵۰ کودک از کمپ موریا است؟

او گفته است که در حال حاضر ۲۵ هزار محل سکونت برای پناهجویان در آلمان خالی است و این کشور با ۸۲ میلیون نفر جمعیت ظرفیت پذیرش پناهجویان به مراتب بیشتری دارد.

مارکواردت تاکید کرده که امکانات انتقال این کودکان و نوجوانان به آلمان وجود دارد. اما آنچه برای اجرای چنین امری لازم است، اراده سیاسی است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.