جامعه جهانی ۴۰ سال است که مردم افغانستان را از صلح محروم کرده است


محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان شنبه ۲۷ فوریه اعلام کرد، جامعه جهانی چهار دهه است که مردم این کشور را از صلح محروم کرده و این قابل تحمل نیست.

براساس خبرنامه‌ای ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان، غنی در مراسم گرامی‌داشت از «روز ملی» نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان گفت: «جامعه بین‌المللی چهل سال است که یک ملت را با تاریخ عظیم، تمدن درخشان و مردم سرزنده از بنیادی‌ترین حق که همانا صلح است، محروم کرده و این قابل تحمل نیست و ما صلح پایدار و باعزت می‌خواهیم و آمدنی است».

او تاکید کرد، حفظ، تقویت و تجهیز قوای امنیتی و دفاعی افغانستان، وظیفۀ نخست او می‌باشد و تعهد دولت این کشور این است که همواره به نیروهای امنیتی این کشور به عنوان سرمایه ملی نگاه خواهد کرد.

غنی اظهار کرد: «دشمنان افغانستان بدانند که نیروهای امنیتی و دفاعی فرزندان واقعی این خاک اند و همه ملت ما در کنار آنان قرار دارند. هر کدام شما رضاکاران و جانبازان این وطن هستید. تعهد دولت این است که همواره به شما منحیث سرمایه ملی نگاه خواهد کرد».

محمد اشرف غنی گفت، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در شش سال گذشته راه را طی نموده اند که در کشورهای دیگر زمان زیاد می‌گیرد و حمایت مردم از این نیروها در ۱۴۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است، زیرا نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور، حافظ و تطبیق کنندۀ قانون اساسی افغانستان هستند.

غنی یادآوری کرد، در سال ۱۴۰۰ خورشیدی خانه‌سازی برای وارثین «شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی» افغانستان به قوت آغاز می‌شود.

رئیس‌جمهوری افغانستان بیان کرد: «جنگ امروز که در برابر مردم ما انجام می‌شود، در تضاد با انسانیت، عدالت و حقانیت بوده و به دین مبین اسلام ربط ندارد. علمای کرام در میدان استدلال در دوحه، مکه و مدینه، اندونیزیا و تمام نقاط دیگر خوب درخشیدند، زیرا داعیه ما برحق است. جنگ راه حل نیست، اما قهرمانی، تعهد و جرئت در این است که صلح نماییم».

از سوی دیگر، شاه‌محمود میاخیل معاون اول وزارت دفاع ملی افغانستان در این مراسم گفت: «برای جنگ‌های بهاری آمادگی کامل داریم و اکنون نیروهای امنیتی و دفاعی از نگاه اکمالات، رهبری و هماهنگی در موقف بهتری قرار دارند».

شایان ذکر است که این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که در این روزها میزان ناامنی، خشونت و انفجار در افغانستان به خصوص در شهر کابل افزایش یافته است و مذاکرات صلح میان هیأت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان نیز در دوحه ادامه دارد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *