رسانه خبری پیامِ ایرانی

پوتین خواستار تعریف ازدواج به عنوان پیوند زن و مرد شد


مراسم عقد نکاح زوج روسحق نشر عکس
Getty Images

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خواستار یک رشته اصلاحات در قانون اساسی کشورش شده از جمله تعریف ازدواج به عنوان پیوند زن و مرد که در صورت تصویب، ازدواج دگرباشان برخلاف قانون خواهد شد.

این تغییرات که دیروز به پارلمان ارائه شد بخشی از بسته پیشنهادی رئیس جمهور روسیه برای اصلاح قانون اساسی است و قرار است به همه‌پرسی گذاشته شود.

مجلس سفلی پارلمان روسیه (دوما) در رسیدگی اولیه طرح آقای پوتین را برای تغییر قانون اساسی اول ماه ژانویه تصویب کرده بود.

منتقدان می‌گویند اصلاح قانون اساسی راه را برای باقی ماندن آقای پوتین در قدرت پس از سال ۲۰۲۴ باز می‌کند. طبق قوانین فعلی او باید پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش در سال ۲۰۲۴ کرملین را ترک کند.

تغییرات جدید شامل اعلام ایمان مردم روسیه به خدا و ممنوعیت جدایی هر جایی از قلمرو روسیه نیز می‌شود.

به گفته ولادیمیر ماشکوف، بازیگر و کارگردان مشهور روس و عضو گروه تهیه پیش‌نویس قانون اساسی جدید، این اصلاحات موضع روسیه را در موارد مهمی تقویت می‌کند، مثل موضوع شبه جزیره کریمه که در سال ۲۰۱۴ از اوکراین ضمیمه خاک روسیه شد و همچنین اختلاف روسیه و ژاپن از زمان جنگ جهانی دوم بر سر جزایر کوریل.

آقای پوتین همچنین برای محافظت از آنچه “دستاورد بزرگ مردم در دفاع از میهن” می‌خواند اصلاحاتی را با عنوان “حقیقت تاریخی” پیشنهاد کرده است. او معتقد است کشورهای دیگر نقش کشورش و ۲۷ میلیون قربانی روس را در شکست دادن آلمان نازی کم‌ارزش جلوه می‌دهند.

آقای پوتین بیست سال است چهره اصلی سیاست روسیه است و چهار دوره رئیس جمهور بوده است. احیای نمادهای دوران اتحاد جماهیر شوروی و ارزش‌های محافظه‌کارانه و تقویت نفوذ کلیسای ارتودکس روسیه از مشخصات دوران اوست.

وی در ماه ژانویه با ارائه پیشنهاداتی برای تغییر قانون اساسی از جمله انتقال برخی اختیارات از ریاست جمهوری به پارلمان، بسیاری را شگفت‌زده کرد.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

آقای پوتین نمادهای سنتی روسیه کلیسای ارتدکس و نیروهای مسلح را حمایت می کند

با اینکه بیشتر روس‌ها مسیحیان ارتودکس هستند، دولت روسیه رسماً سکولار است. قانون اساسی کنونی به سال ۱۹۹۳ برمی‌گردد، زمانی که بوریس یلتسین، رئیس جمهوری پیشین، دموکراسی و سرمایه‌داری غربی را پذیرفته بود.

اقدامات آقای پوتین علیه ارزش‌های لیبرال غربی شامل منع “تبلیغات همجنس‌گرایی” است که چهره‌های لیبرال و دادگاه اروپایی حقوق بشر آن را محکوم کرده‌اند.

قرار است پارلمان روسیه هفته آینده مطالعه دوم طرح آقای پوتین را برای اصلاح قانون اساسی انجام دهد. اکثریت نمایندگان دومای روسیه طرفداران آقای پوتین هستند.

همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی برای ۲۲ آوریل (سوم اردیبهشت ۲۰۲۰) برنامه ریزی شده اما قبل از آن باید این اصلاحات در اجلاس مشترک مجلس‌های سفلی و علیا و دادگاه قانون اساسی تصویب شوند.

بیشتر بخوانید:

در ذهن ولادیمیر پوتین چه می‌گذرد؟

پوتین از تحقیق در مورد ‘آزار و شکنجه’ همجنسگرایان در چچن حمایت کردمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.