خبرگزاری هرانا | کشته و زخمی شدن ۳ کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی ماکو

به اشتراک گذاشتن


خبرگزاری هرانا – روز سه‌ شنبه ۱۹ فروردین ماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو واقع در استان آذربایجان غربی، دو کولبر زخمی شدند و یک کولبر نیز جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۹، در پی شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو واقع در استان آذربایجان غربی، یک کولبر جان خود را از دست داد.

هویت کولبر فوت شده، “برهان جنیکانلو، ٢٨ ساله” عنوان شده است.

همچنین در جریان این تیراندازی، دو کولبر نیز به شدت زخمی شده‌ و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی منتقل شدند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

برهان جنیکانلو

برهان جنیکانلومنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *