تنش بین تهران و آنکارا، سفیر ایران ترکیه را به «نقض تمامیت ارضی عراق» متهم کرد


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

در پی درخواست سفیر ایران در بغداد از ترکیه برای «عدم نقض تمامیت ارضی عراق»، سفیر آنکارا در بغداد در صفحه توئیتر خود نوشت «به نظر من سفیر ایران آخرین فردی است که می‌تواند به ترکیه درس احترام به مرزهای عراق را بدهد.»

«ایرج مسجدی» سفیر ایران در بغداد روز شنبه ۲۷ فوریه ۲۰۲۱ در گفت‌و‌گو با تلویزیون «روداوو»، گفت که «ایران حضور هیچ گونه نیروی خارجی در عراق و دخالت نظامی را نمی‌پذیرد و نیروهای ترکیه باید از عراق عقب‌نشینی کرده و تهدیدی را متوجه سرزمین عراق نکنند.»

او افزود: «لازم است تا نیروهای عراقی خود به تأمین امنیت بپردازند و ترکیه باید به خطوط مرزی خود بازگردد. این مسأله هیچ ارتباطی به ترکیه ندارد و یک مسأله داخلی عراق است.»

پس از این سخنان، « فاتح یلدیز» سفیر ترکیه در عراق در صفحه توئیتر خود نوشت: «به نظر من سفیر ایران آخرین فردی است که می‌تواند به ترکیه درس احترام به مرزهای عراق را بدهد.»

در واکنش به این رخداد، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق نیز در صفحه توئیتر خود از دو سفیر خواست تا سرشان به کار خودشان باشد. او نوشت: «وظیفه نمایندگان هیأت‌های دیپلماتیک در عراق این است که نماینده کشورشان باشند و همکاری میان دو کشور را تقویت کنند. برخی از این دیپلمات‌ها باید به خوبی به وظایفشان واقف باشند و در مسأله‌ای که ارتباطی به آن‌ها ندارد دخالت نکنند و به حاکمیت عراق احترام بگذارند.»

در حالی سفیر ایران ترکیه را به نقض تمامیت ارضی عراق متهم می‌کند که سپاه پاسداران ایران در هشتم سپتامبر ۲۰۱۸ هنگام برگزاری پلنوم ستاد مرکزی حزب دموکرات کردستان (حدک) در اقلیم کُردستان عراق محل برگزاری این نشست را موشک‌باران کرد. تهران به حمایت از ده‌ها گروه شبه‌نظامی وابسطه به خود در عراق متهم است.

پس از این حملات، دولت اقلیم کردستان با صدور بیانیه‌ای آن را محکوم کرد. خبرگزاری فرانسه هم گزارش داده است که بعد از حمله موشکی ایران مقام‌های عراقی به «نقض حاکمیت خود» از طرف ایران اعتراض کردند. در عین حال عراق اعلام کرده است که از قلمروی این کشور نباید علیه همسایگانش استفاده شود.

گفتنی است در ماه‌های اخیر جنگنده‌های ارتش ترکیه بارها مناطق کوهستانی هم‌مرز با خود در شمال عراق را بمباران کرده‌اند.

ارتش ترکیه مدعی است که هدف از این عملیات‌ها در شمال عراق پاکسازی این مناطق از حضور پیشمرگه‌های PKK است.

حزب کارگران کردستان ترکیه یا «پ‌ک‌ک» حدود چهار دهه است که به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی آنکارا می‌جنگد.

این تشکیلات از سوی دولت ترکیه، اتحادیه اروپا و واشنگتن به عنوان گروه تروریستی شناخته شده است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *