هشدار یمن در مورد بروز «فاجعه انسانی» ناشی از حملات حوثی‌ها


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی یمن، امروز شنبه ۲۷ فوریه بار دیگر نسبت به وقوع فاجعه انسانی ناشی از تنش‌آفرینی‌های حوثی‌ها در استان مارب هشدار داد.

الاریانی در توئیت خود نوشت: «ما مجدداً در مورد خطرات بروز فاجعه انسانی غیر قابل مهار ناشی از ادامه تهاجم شبه‌نظامیان تروریست حوثی مورد حمایت ایران در جبهه‌های مختلف مارب، هشدار می‌دهیم که بر اساس بیانیه صادر شده از سوی یگان اجرایی مدیریت اردوگاه‌های آوارگان، بیشترین تمرکز خانواده‌های آواره و گریزان ازخشونت ناشی از کودتای حوثی را شامل می‌شود.»

او افزود: «استان مارب، میزبان بیشترین شمار آوارگان است که از خشونت در مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی پس از کودتا فرار کرده‌اند.»

به گفته الاریانی، حدود ۲۲۳۱۰۰۰ آواره در مارب هستند که ۶۰٪ از کل آوارگان یمن را تشکیل می‌دهند. این تعداد معادل ۷٫۵٪ از مجموع جمعیت یمن است و به همین دلیل، جمعیت استان مارب به ۲۷۰۷۵۴۴ نفر افزایش یافته است.

وزیر اطلاع رسانی یمن ادامه داد: «تعداد اردوگاه‌ها در استان مارب، ۱۳۹ اردوگاه است که هر کدام حدود ۳۱۴۱۱ خانوار آواره را در خود جای داده و در مجموع پذیرای ۲۱۹۸۷۷ نفر است. از سوی دیگر، ۲۸۲۱۲۲ خانوار در جامعه میزبان مارب حضور دارند که در مجموع، ۱ میلیون و ۹۷۴ هزار و ۸۴۵ نفر هستند. این تعداد با توجه به ادامه امواج آوارگی به دلیل تنش آفرینی‌های شبه نظامیان حوثی، هر روز افزایش می‌یابد.»

به گفته الاریانی تشدید حملات شبه نظامیان تروریست حوثی به استان مارب از ابتدای فوریه ۲۰۲۱، «منجر به موج آوارگی دوم یا سوم ۱٫۵۱۷ خانواده آواره در بر دارنده ۱۲۰۰۵ نفر در منطقه سروه، غرب مارب شده که دارای ۹ اردوگاه بوده که شامل ۲۴۶۰ خانواده متشکل از ۱۷۲۲۰ نفر است.»

تیم‌های میدانی واحد اجرایی مدیریت اردوگاه‌های آوارگان، تخلفات فراوان شبه نظامیان حوثی تروریست در مارب از گلوله‌باران توپ سنگین و خمپاره و رگبار گلوله، حمله به منازل و آتش‌زدن خانه‌ها گرفته تا مین‌گذاری منازل و جاده‌ها، جلوگیری خانواده‌ها از منطقه و استفاده از آنها به عنوان سپر انسانی را ثبت کرده‌اند.

الاریانی افزود که در ۱۰ و ۱۱ فوریه، اردوگاه الزور واقع در منطقه سروه که ۵۷۰ خانواده آواره را در خود جای داده، توسط حوثی‌ها با گلوله و خمپاره هدف قرار گرفت که باعث شد ۵۷۰ خانواده بری حفط امنیت خود به سمت شهر مأرب فرار کنند.

الاریانی در پایان توئیت‌های خود نوشت: «ما از جامعه جهانی و سازمان ملل می‌خواهیم که به شبه‌نظامیان تروریست حوثی مورد حمایت ایران را برای متوقف‌کردن حملات خود به مارب و هدف قرار دادن آوارگان، زیر فشار بگذارند.. ما همچنین از سازمان‌های بین‌المللی و امدادی که در یمن فعالیت دارند، درخواست می‌کنیم تا فوراً برای امدادرسانی به آوارگان و کاهش رنج آنها اقدام کنند.»

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *